Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Crikey mates ! - Sugestie pentru aria Tuning
Masini.ro Forum > Administrare > Echipa de moderatori Masini.ro
f1anatic
QUOTE(Jeff)
O sugestie pentru moderatori: sa se reuneasca toate posturile cu sfaturi pentru chiptuning sau alte metode de crestere a performantelor sub un singur topic; de prea multe ori se repeta intrebarile/raspunsurile.

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=11787&start=0

Poate un moderator care sa se implice mai mult ar fi de dorit. Cineva care sa uneasca toate topicurile gen:
NISTE SFATURI CEVA
AS VREA MAI MULTA PUTERE
TUNING MASINA XYZ

or eventual sa scrie o rubrica de tuning pt. masina, dedicata exclusiv unor cresteri de putere, imbunatatzire a performantzelor etc. Consider ca actuala administratzie este foarte ocupata si activ implicata in alte arii ale forumului si nu contribuie suficient in acest domeniu.

Sugerez pe DORU ca moderator si in aria tuning - are o masina tunata si cunoaste problema. Candidatul ideal este un entuziast caruia ii place sa surubareasca si care se implica activ in tuning pe masina proprie. Candidatul este cunoscut pe forum de catre tovarasi, cunoaste in general despre masini si este bineintzeles activ zilnic. De aceea il consider DORU ca fiind persoana potrivita.

Parerea mea este ca ar trebui facute citeva "sticky" pe aria tuning care pot fi inchise, completate ulterior, iar inchise dedicate

1) motorului si transmisiei
2) suspensie, frina
3) cauciucuri, rotzi, aero (pt. cei care isi doresc aripioare, eleroane si alte prostii)
4) audio/video/navi/detectoare radar

Etc. Eu as mai avea idei si nu voi ezita sa le prezint moderatorul(ui)(or) care se vor implica activ pe acel forum

f1
guerilla
chestii din astea in care nu ma pui pe mine sa fac ceva propriu zis, imi plac biggrin.gif
tocmai i-am derogat lui Doru aria tuning beer.gif
f1anatic
QUOTE(guerilla)
chestii din astea in care nu ma pui pe mine sa fac ceva propriu zis, imi plac biggrin.gif
tocmai i-am derogat lui Doru aria tuning beer.gif


Ce putere de sugestie am ! Daca crezi ca pot ajuta si eu concret cu ceva acolo... biggrin.gif

Ok sa nu exageram !blush.gif dar zic ca niste rubrici dedicate unor sfaturi clare pt. doritorul de muschi sub capota erau de mult necesare !
guerilla
baga cat esti in verva.
da vezi ce si cat sfatuiesti ca s-ar putea sa te pricopesesti cu munca laugh.gif

ps. nu ne-ai zis ce cutulache ti-ai tras.
f1anatic
QUOTE(guerilla)
baga cat esti in verva.
da vezi ce si cat sfatuiesti ca s-ar putea sa te pricopesesti cu munca laugh.gif

ps. nu ne-ai zis ce cutulache ti-ai tras.


Cum adica cu munca ?

Schumi Irish Setter ! Am postat mai de mult ! Acum e dulau in toata legea ! la 11 saptamini e mai mare ca raposatzii ! si e spaima cartierului !
DORU
Va multumesc pt increderea acordata... voi incerca sa nu dezamagesc. arigato.gif

Cer numai permisiunea ca, in limita timpului liber pe care il am, sa ma familiarizez cu topicurile deja deschise si sa "cern" subiectele... Apoi voi trece si la fapte. Sper ca pana sapt viitoare sa pot aplica primele modificari.

@f1natic, te rog sa ma ajuti cu idei, prin MP. Sa cream o structura arborescenta sanatoasa si usor de accesat. Multumesc!
silviu40187
Topicul va fi dedicat skoda - sau va fi general?
DORU
Aria "Tuning" este generalista !
eddie
Adica aici...
http://www.masini.ro/forum/viewforum.php?f=76
guerilla
e vorba de toata aria Tuning (nu e monomarca)
silviu40187
Asta e si bine e si rau;
Bine ca toti vor avea acces la informatie; Rau ca nu vor fi solutii care sa priveasca problemele particulare ale fiecarei marci / model in parte. Practic ca sa stabilesti ce tuning e mai bun ai nevoie sa compari cum se comporta pe aceeasi marca / model in mod particular.

O sa iasa destul de bulibaseala... Ar fi bine sa apara aici doar generalitatile si la fiecare marca particularitatile (dar asta cind serverul-softul va permite aceasta posibilitate)
DORU
De acord cu tine!
Insa pana la noul engine, vom face particularitati deschizand cate un Sticky monomarca, atunci cand anumite modele sunt indelung dezbatute, ca solutie de compromis. arigato.gif
silviu40187
Pana la noul engine cred ca solutia propusa de tine este cel mai bun compromis. Vom reduce in aria generala discutiile la ce este general valabil in tuning (astfel incit sa se aleaga cu informatie utila oricine isi prinde urechile pe acolo) si la marci solutiile practice / recomandari / preturi particularitati etc.
guerilla
QUOTE(f1anatic)
Cum adica cu munca ?


esti moderator pe aria tuning de azi.
f1anatic
QUOTE(guerilla)
QUOTE(f1anatic)


Cum adica cu munca ?


esti moderator pe aria tuning de azi.


M-a batut norocu'. Multzumesc pentru increderea acordata; nu voi dezamagi.
f1.
DORU
f1anatic, congratulations ! band.gif
Xalanx
Bravos, felicitari tinere moderator. Halal sa-ti fie biggrin.gif:D

Si daca tot ai fost uns "tech support" aici (eu asa te vad, ca te pricepi se pare), ia zi-mi si mie, tu daca ai avea masina asta a mea cu 100 CP (Almera 1.5) si 136 Nm ti-ai face chip tuning? Alt tuning nu prea am chef sa-mi fac, pentru ca... mi-e lene. Chip tuning = merg acolo, face omu' ce face, plec cu manji mai multi. Scurt si la obiect.

Am corespondat cu vestitul Ceky care mi-a spus ca n-a vazut Almera pana acum si nu stie care-i treaba, sa fac poze la ECU. Cred ca voia sa stie daca am mufa OBD2, da' in fine, nu vreau Almera mea sa fie prima la el biggrin.gif

Care ar fi scopul tuning-ului? Cuplu ceva mai mare la turatii cat mai joase posibil. That's all.
f1anatic
QUOTE(Xalanx)
Bravos, felicitari tinere moderator. Halal sa-ti fie biggrin.gif:D

Si daca tot ai fost uns "tech support" aici (eu asa te vad, ca te pricepi se pare), ia zi-mi si mie, tu daca ai avea masina asta a mea cu 100 CP (Almera 1.5) si 136 Nm ti-ai face chip tuning? Alt tuning nu prea am chef sa-mi fac, pentru ca... mi-e lene. Chip tuning = merg acolo, face omu' ce face, plec cu manji mai multi. Scurt si la obiect.

Am corespondat cu vestitul Ceky care mi-a spus ca n-a vazut Almera pana acum si nu stie care-i treaba, sa fac poze la ECU. Cred ca voia sa stie daca am mufa OBD2, da' in fine, nu vreau Almera mea sa fie prima la el biggrin.gif

Care ar fi scopul tuning-ului? Cuplu ceva mai mare la turatii cat mai joase posibil. That's all.


Daca tunerul nu stie...cauta altul. Nu vrei sa fii cobai - te intzeleg. Si eu am asteptat 1 an + pina cind am fost sigur ca nu vor fi probleme.
Scapa de greutate daca chiar vrei ceva imbunatatzire. Priza de aer rece si filtru, fulie (eventual si volanta), bujii, fire, aprindere. Probabil dupa toate astea, cost echivalent si imbunatatzire echivalenta cu ECU/chip tuning. Si pe urma faci tu si ECU cind s-or prinde aia ce si cum.
mike.omega
Ce gura aurita au unii pe forumul asta biggrin.gif :angel:
HalbaSus
f1anatic, felicitari colega ! Sa stii ca noii moderatori trebuie sa trimita prin DHL cate o bere la fiecare moderator mai vechi tongue.gif beer.gif
guerilla
mai bine sa ne trimita MR bere ca e mai buna acolo la el, iar f1anatic sa trimita ceva bun de gasesti ieftin numa acolo, de genu disc ambreiaj ceramic, volante usoare, ceva ecu-uri, chestii din astea usoare laugh.gif
Xalanx
QUOTE(mike.omega)
Ce gura aurita au unii pe forumul asta biggrin.gif :angel:


I can read your mind. I'm the evil cousin of Sauron you know...
Mariustom
Salutare :wave:
Sincere felicitări f1anatic !!!
Doar că, în acest fel, poate nu mai faci conversații "ușoare" pe secțiunea Combat zone biggrin.gif . Că nu pot uita !!!! tongue.gif

QUOTE(Xalanx)
I'm the evil cousin of Sauron

În această privință, nu ești singurul, mai ai o rudă pe aici: AZAZEL, fost maryuskkk biggrin.gif :@
Xalanx
QUOTE(Mariustom)
În această privință, nu ești singurul, mai ai o rudă pe aici: AZAZEL, fost maryuskkk biggrin.gif :@


Nu am aspiratii chiar asa de... inalte... blink.gif
f1anatic
QUOTE(Mariustom)
Salutare :wave:
Sincere felicitări f1anatic !!!
Doar că, în acest fel, poate nu mai faci conversații "ușoare" pe secțiunea Combat zone biggrin.gif . Că nu pot uita !!!! tongue.gif


Itzi multzumesc. In priviintza conversatziilor usoare pe sectziunea "Combat" - pentru a o uita - itzi recomand sa gasesti si tu o fata cu care sa ai o asemenea conversatzie in zona dedicata atacurilor la jugulara. Stiu ca nu sint multe doamne/domnisioare pe forum...dar incercarea moarte n-are.
mike.omega
Da, discutia s-a epuizat asa ca topicul se inchide biggrin.gif

PS: pot la fel de bine sa spun ca a fost o lovitura sub centura misto! smile.gif :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.