Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TIMISOARA: politia nu are avizare metrologica la radare!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
RUE
Aseara la analog tv am prins la prima editie de stiri o frantura de stire cum ca radarele din oras nu au fost avizate metrologic si acum sunt trimise la Bucuresti.
Se pare ca pana in 15 sept nu vor fi radare in oras.

A mai vazut cineva?
Se pot contesta oare amenzile de viteza capatate in luna august pt cine a muscat in TM?

Curios a fost ca stirea nu s-a mai repetat la editiile tarzii ale stirilor.
vma
COX
Alex-F1
Hehe... biggrin.gif ....ce tare.... :clapping: Pai si ce sa spui acolo la contestatie, ca ai vazut tu la stiri ca aparatele lor de radar erau descentrate? laugh.gif Cine stie de cand le-au expirat lor termenele de verificare a aparatelor radar si au dat la amenzi in continuare nestingheriti, fara sa-i intrebe nime nimic? :evil: Asa e, daca aparatul radar nu are verificarea metrologica la zi, poti contesta amenda si sigur castigi, dar pe cine il tine cardanul sa-l ia pe nenea militianu la intrebari despre meseria lui? :argue: Iar daca cumva iti dovedeste domnu ca verificarea e la zi, atunci sa te tii... :x
Pai cum sa se reia stirea, ca doar dupa prima editie precis s-au dat niste telefoane la nivel inalt si s-a rezolvat problema... :bash: ...made in Romania.... :puke: Daca e adevarata treaba, rusine lor....adica ei ne ard pe noi cand savarsim ilegalitati, dar cand ei sunt in ilegalitate, nu-i nici un bai....hotul striga "hotii"... :boxing:
Da ce-i man, te simti cu musca pe caciula? Ai facut tu luna trecuta ceva magarii sau de ce intrebi? biggrin.gif Uite acum consateanul nostru ti-a dat un raspuns tipic de altfel pt. el.... bicycle.gif
RUE
bah, prin 16 august a venit fratelo de la severin si pe eneas a dat in bot la radar. era furios de numa.. cata bere aruncata!
chiar a vrut sa i intrebe cred de avizare.
e cu totul normal sa i intrebi de avizare, mai ales daca ai masina in regula. eu cu a mea nu cred ca ma apuc. daca au asta este, dai amenda.
eu nu pacatuiesc cu daciana.. e prea cuminte.
mai ales ca de dimineata am gasit lichidul de frana sub masina. aproape tot.
Radu50689
In principiu ai sansa sa castigi daca faci contestatie, cu conditia sa fi in termen(15 zile de la data comunicarii, sau cu motive intemeiate, cred si dupa)
Contestatia trebuie sa sune cat mai nevinovat si evaziv, ca nu esti sigur de indicatia absolut corecta a kilometrajului si ca in principiu ai circulat corect si doresti ca instanta sa stabileasca corectitudinea procedurilor politiei a verificarilor metrologice legale ce se impun,etc. Contestatia trebui depusa la politie, la registratura lor,impreuna cu o copie a procesului verbal(ca sa eviti o discutie inutila si contondenta cu agentul, cu seful lui, cu seful politiei etc. lqa registratura faci ' pe prostul', asta este , e dreptul tau, nu ai timp sa discuti cu altii, vrei nr. de inregistrare si atat, instanta competenta va decide). Nu trebuie sa angazezi sau sa fi avocat pentru asta, o scri de mana, soliciti judecarea in lipsa ta(nu motivezi de ce!) si soliciti sa-ti comunice hotararea pe adresa ta pe care desigur ca ai specificat-o in plangere)
Scurt, concis, corect!
Radu50689
Judecatorii sigur vor da castig de cauza daca radarul nu are verificare metrologica sau daca politia va evita sa o prezinte la judecata din mai multe motive:
- cazul e clar si nu au temei legal sa respinga contestatia
- nici ei nu iubesc prea mult politia si ale lor proceduri
- nu au fost platiti sa decida contrar legii
RUE
nu stiu ce va mai fi dar fratelo a platit deja amenda. nu stiu daca mai vede bani dupa asta.
cert este ca nu mai e radar pe eneas.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.