Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pe urmele ultimului Mohican...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
f1anatic
Zilele acestea se fac 10 ani de cind eu si familia am venit in America. Cum luni pe 4 Sept. a fost "ziua Muncii" - deci libera...am profitat de ocazie pentru a calatori un pic cu familia si noul ciine.


Intotdeauna m-au atras padurile, muntzii, lacurile. Cum la Cascada Niagara am fost de 6 ori si am fost suficient de des la Lacurile Ontario si Erie...am decis sa facem o excurise in jurul Lacului Michigan. De la Chicago am plecat spre Milwaukee (Wisconsin), apoi spre Green Bay(Wisconsin)...in nord spre Marquette( Michigan) apoi est spre St. Igance - Mackinaw City apoi sud pe coasta estica a lacului Michigan spre CHicago.

Drumul este foarte scenic, si recomandat de orice ghid de calatorie american. Am vizitat un submarin american din WW2 la Manitowoc WI, (la Chicago avem unul german din WW2)...am ajuns la coada lacului Michigan...am trecut in zona padurilor boreale...La Marquette am vazut locul unde anual se stabilesc noi recorduri in materie de caderi de zapada...cca 3 m pe an...este pe Lacul Superior. Am admirat rasaritul de soare pe lacul Superior...am vazut cerbi lopatari prin padurea boreala...am facut baie in punctul nordic al lacului Michigan...am traversat un pod de 9 km intre Lake Michigan si Lake Huron...am trecut cu barca in Insula Mackinac - un fost fort Britanic acum orasel turistic...Pamintul intre ape...Lake Superior, Michigan si Huron - descris in "Ultimul Mohican"... este incredibil...rasaritul de soare peste lac este superb...si soseaua in zig-zag peste dealuri...acoperite de cetzurile diminetzii...caprioarele care sareau drumul...ocazional cite un cerb lopatar... Eh...

si deci ne indreptam glorios spre casa de vara a lui Ernest Hemigway...prin metropola de 4000 de persoane Charlevoix Michigan duminca pe la 5 seara (urma sa facem popas planificat la vreo 50 de mile)...cind ne oprim la un stop - singurul semafor din toata metropola...in "down town". E un orasel turistic de fapt...simpatic...dar adormit. Ginditzi-va...4000 de oameni...dar orasel turistic...pe malul lacului. Tata accelereaza usor de la semafor...se aude un fisit puternic...metal rupt...galagie...o prezentza la citziva sfintzi insotzita de precizarea ca nu se mai roteste volanul...si usurel punem frina in singurul loc de parcare disponibil...incredibil...imediat dincolo de intersectzie...la coltzul strazii.

La minivan, 1999 Chevy Venture, Power Steering Pump. GATA. S-a gripat...fulia s-a desprins de pe ax...a cazut in strada. Masina - fara "ghidon" - curgea ulei din ea (pompa jhidraulica de directzie). Duminica seara...intr-un sat de 4000 de suflete...luni fiind sarbatoare natzionala...si totul inchis. La 400 de mile de casa adica...650 km departare

Incerc sa aflu de un mecanic...Nimic. Sun la politzie...vine...aflu optziunile foarte variate. Stau pina Martzi si poate mi-o repara dealeul GM (aveau unul slava domnului) sau incerc sa dau de unul dintre cele 2 taxiuri (private) din sat si sa merg la
un alt orasel (mult mai baban) Traverse City Michigan unde la aeroport pot inchiria o masina. Traverse City era la 100 de km departare. Zis si facut...a aparut un tow-truck.. ne-a suit-o pe platforma si am lasat-o in fatza delaership-ului General Motors de acolo. 65 dolari. Mama, Tata au mers cu camionul...eu am mers "shotgun" (adica in fatza) linga shotgun (pusca) in masina politzie. Sorry - no pictures...ciinele pedepsit, in spate , la compartimentul arestatzilor. Politzistul super dragutz.

Facut rost de taxi...si plecat la Traverse City. ce sa mai...70 dolari. Pe la ora 9 pm in sfirsit aveam un Ford Taurus inchiriat pe care sa il lasam la Chicago. 88 dolari. Ne era foame...(avusesem o zi plina de activitatzi...ne sculasem la 6, condusesem deja vreo 500 de km in ziua aia...deci eram obositzi...vizitasem o grama' de locuri...obositzi...nemincatzi. Planul era sa ne óprim pe la ora 6 sa tragem la hotel in acest Traverse City. Iete P~ü~sca ! Noi la ora 9 eram nemincatzi, nedormitzi si cu banii luatzi. Aveam GPS, Navi - luata de la minivan. Pai locuri erau destule sa halesti numai ca a 2-a zi sarbatoare fiind...romanii nostrii...adica michiganezii nostri - pardon - inchisesera la 8 seara. Ne inghesium la o benzinarie...ne amagim foamea...si plecam inapoi la masina...printr-o ceatza si o bezna ca in iad.

pe la 11:30 PM eram incarcatzi - am chelit minivanul de orice bagaj, orice "furabil", am completat hirtiile si am lasta masina acolo.

Am gasit cu chiu cu vai un motel am dormit chinuit vreo 4 ore pina la 5 AM cind eu infundat nu am mai putut respira (racisem dupa plimbarea pe mare, spre insula). Cafea, nasal spray (de la benzinarie)...la 7 jumate eram buni de drum...Am venit acasa pe la 3 dupa amiaza.

Am dus masina la agentzie (la aeroport) si am inchiriat masina pentru inapoi acolo vineri...cind vom merge sa ridicam minivanul. Sper sa il repare.

Partea buna este ca cu pompa de la servodirectzie...nu s-a intimplat la viteza (120 kph+) prin padure sau prin salbaticie. Altfel...lacul, santzul sau padurea...si putea fii FOARTE NASOL sau putea sa nu mai fie nimic dupa aia. S-a intimplat la 10 kph totusi intr-un orasel. Din bani, pt. remorcare, taxi, inchiriat masina sper sa ii recuperam de la asigurarea masinii.

partea buna este ca ne-am distrat si ca de acum vom inchiria masina pt. a pleca in excursie. Iar pentru calatoria de vineri am inchiriat un Ford Mustang GT V8 ! Iete asa ! I wanna be pimpin' in style !

Poze...miine. Acum vreau sa dorm.

PS: ma angajez sofer la 24 hrs of Le Mans sau Dakkar. I am cheap too...
guerilla
asteptam pozele. descrierile suna bine smile.gif

ps. la multi ani! beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.