Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina vanduta, dar neradiata de 5 ani
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
serban39961
Salu,
Am un prieten care si-a vandut o masina acum cativa ani, dar fara sa o radieze. Astfel masina a ramas pe numele sau, cu numerele de TR dar CI si talonul la cumparator.
Intre timp masina s-a mai vandut de 4-5 ori(tot cu act de mana, nu stiu cum, numai in Ro e posibil) si cel care o are acuma nu vrea sa vina sa o radieze nici in ruptul capului.
Degeaba l-am sunat noi si l-am rugat, el ne injura si inchide.
Cum credeti ca s-ar proceda fara sa il dam in judecata?
air_wolf
o declara furata cu tot cu acte.
serban39961
NU stiu daca se poate, caci el a facut un act de mana cu primul cumparator.
florin55503
asa a patit batranul. a cumparat o masina de la cineva si s-au inteles ca in 2-3 sapt sa faca actele. numai ca persoana respectiva a plecat in cateva zile din romania. am mers vreo 2 ani asa. in plus i-au ridicat talonul si nefiind el inscris nu vroiau sa il dea inapoi. cu spaga etc s-a rezolvat. dar bataie multa de cap bani aruncati aiurea. de atunci s-a invatat minte.

pai probabil e inconstient. voi puteti sa dati masina ca fiind furata. probabil nu vrea sa plateasca impozit pt masina. cel mai bine va duceti la politie si intrebati cum se procedeaza desi nu stiu cat de ajutor or sa fie la cat de plictisiti de viata sunt
serban39961
De la politie de la Alexandria i-a spus ca nu poate da masina furata pentru ca a facut cu primul cumparator act de mana, care este valabil. Dar s-ar fi putut da totusi un telefon la postul de politie de unde este taranul ala.
Si da, ai dreptate nu a mai platiti impozit de 5 ani, iar cand am vb eu cu sotia mi-a spus ca nu vine sa o radieze pt ca nu mai trece rarul ever!
florin55503
trebuie sa existe o solutie. eu zic sa insisti la politie sa iti dea ei solutia exacta. sa faci o plangere ceva sa le faca chemare oficiala
Tiberiu61940
Exista posibilitatea, dar e doar daca politistii vor sa o aplice. Eram si eu in situatia asta, dar se pare ca se va rezolva amiabil pina la urma, asa ca nu am aplicat varianta asta. Se da intr-un fel de "urmarire" la politie, si ei o au pe o lista; cind o depistaza in trafic, se leaga de orice chichita (bec ars, joc la directie, pata de rugina) si ridica certificatul de inmatriculare; acesta se poate inapoia doar proprietarului, la sediul politiei.
serban39961
Pai proprietar este el, daca s-au mai facut acte de mana intre el si cel de la care a cumparat-o.
Azi am vb cu un prieten care este avocat si il dam in judecata. Deja i-am trimis toata documentatia si ce mi-a mai cerut. Va anunt deznodamantul taraseniei :disgust:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.