Help - Search - Members - Calendar
Full Version: O2 Elegance, 1.9 TDi, DSG
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Nicolae84080
Salutare....
Pana la urma m-am decis la O2, Elegance, 1.9 TDi, DSG.
Ca dotari optionale am ales:
- TPM;
- Parasolar luneta + Plata portbagaj;
- Light Assistant;
- Stergator luneta;
- Tempomat;
- Avertizor centura (trebuia selectat cu alta optionala);
- Maxi dot;
- Duze incalzite fata;
- ESP;
- Pachet drumuri grele;
- Sistem spalare faruri;
- Tetiere fata active;
- Pachet functional Jumbo box;
- Senzor ploaie

Comanda am dat-o azi (04.09.2006) si va trebui sa astept 3 luni :scratchchin:
In alta ordine de idei, am 24 ore la dispozitie sa aleg culoarea care cred ca va fi neagra.....nuanta de gri care imi placea nu mai este in gama Skoda....
Astept eventuale pareri, sugestii etc.
Silviu84641
Felcitari si sa o stapanesti sanatos. Eu unul am luat-o neagra ca sa nu mai astept atat. Daca tot o sa astepti, am vazut si o nuanta de gri care mie mi-a placut foarte mult, gri graphite... vezi poate te atrage.
Nicolae84080
Si mie mi-a placut gri graphite.....insa au scos aceasta nuanta din gama de culori....au inlocuit-o cu doua nuante de gri, dar nevazand cum arata o Skoda in aceste culori, imi este greu sa ma decid.
Nicolae84080
A mai condus cineva o O2 1.9 TDI cu DSG?Cum se comporta?Care sunt plusurile si minusurile? Recomandari?
Lucian72846
Masina se comporta ireprosabil . Motorul este economic si ajutat de cutia DSG , dezvolta reprize interesante . Felicitari pentru alegere !
DORU
Avand in vedere ca vorbim despre DSG, ai cateva referinte aici:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=11762
Nicolae84080
Salutare din nou.
Cam toate parerile vis-a-vis de aceasta cutie au fost bune, chiar foarte bune. Tin sa va multumesc si voua pentru raspunsuri.
Recunosc ca au fost si pareri mai putin optimiste....si aici ma refer la faptul ca am auzit si persoane care au spus ca fiind o cutie destul de complexa ar fi si foarte sensibila, iar riscul aparitiei unor probleme ar fi ridicat.
De asemenea, am inteles ca necesita o intretinere mai atenta (la ce s-or fi referit oare?).
Revenind, ma intereseaza cum se comporta si in situatii limita (depasiri, acceleratii bruste, pante, etc.)
DORU
Orice cutie de viteze automata necesita atentie sporita si costuri mai mari de intretinere decat una normala.

In depasiri sau pante, in cazul Octaviei de 105CP, mai ales daca este in mod Sport, nu vei simti decat placere si confort la condus, in termenii unei dinamici bune.
Lucian72846
sau poti folosi modul manual si retrogradezi cat vrei tu de repede , dar la apasarea pedalei ( kick down ) cutia retrogradeaza imediat si motorul raspunde pe masura !
Ionut85037
Am comandat masina Joia trecuta, iar aseara am ridicat-o( era pe stoc) . O2 1.9 TDI, 105 cp. Se misca super in oras, abia astept sa 0 vad pana la munte si inapoi cum se comporta ! Revin cu poze si comentarii !

BAfta tuturor !
F L O R i N
Sa le stapaniti sanatosi si cat mai multi km fara probleme beer.gif


_______________________
Octavia 2 Elegance 1.9TDI 105Cp
Lucian72846
QUOTE(Ionut85037)
Am comandat masina Joia trecuta, iar aseara am ridicat-o( era pe stoc) . O2 1.9 TDI, 105 cp. Se misca super in oras, abia astept sa 0 vad pana la munte si inapoi cum se comporta ! Revin cu poze si comentarii !

BAfta tuturor !


Bravo , alegere buna ! Sa o stapanesti sanatos .
Nicolae84080
QUOTE(Ionut85037)
Am comandat masina Joia trecuta, iar aseara am ridicat-o( era pe stoc) . O2 1.9 TDI, 105 cp. Se misca super in oras, abia astept sa 0 vad pana la munte si inapoi cum se comporta ! Revin cu poze si comentarii !

BAfta tuturor !


O intrebare....ai luat-o cu pachetul de drumuri grele?Si daca da, cum ti se pare?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.