Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tot masini dar in miniatura
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Sport & Hobby
Marcel86253
Salut,

Unde gasesc si eu modele scara 1:18 dar nu neaparat ?. M-ar interesa in special pentru Volkswagen Polo.

M. beer.gif
Marius43590
cauta MAISTO.

Nu stiu daca o sa gasesti exact ce vrei tu, dar eu am cumparat un Subaru STI.

real life, din considerente economice am preferat vezi semnatura...
Seri
Unele reprezentante au si machete de masini si iti pot aduce la comanda.
Machete de masini exotice (Ferrari, Lamborghini, Porsche) gasesti prin benzinarii: OMV, Shell, Mol.
Si Bburago produce machete frumoase.
Marcel86253
Mai de mult am vazut la Cardinal Motors ca are, dar acum nu mai aveau.
Deci se poate face comanda ?.

Ok si o sa caut si prin benzinarii.
Seri
VW scra 1:18 nu stiu daca o sa gasesti in benzinarii, doar masini premium sau exotice. Eventual scara 1:43 ai putea gasi.
Stiu pe cineva care si-a comandat macheta de Opel Astra GTC de la dealerul Opel. La cati dealeri VW sunt in Bucuresti, sigur poti comanda la careva! Cred ca se poate alege si culoarea.
air_wolf
era un site cu masini din astea, au fost si la SIAB in cortul de tuning. cele mai misto modele sint Cararama si Schuco.
Mihai90
Modele de masini se gasesc in supermarket sau chiar la unele benzinarii.Desigur,pentru cei cu pretentii exista magazine speciale.
Si eu am colectie de machete,am avut si POLO dar 1/32.
Alex-F1
La dealeri nu stiu, dar io unu mi-am facut colectia mea de 14 bucati, scara 1:24 si 1:18, din benzinarii Mol, ce-i drept acum 6-9 ani! Acum insa am vazut in supermarket-uri la raioanele de jucarii o gramada de machete, diverse firme si scari....unele mai ieftine (si mai prost lucrate), altele mai scumpe, dar excelent lucrate la capitolul detaliu! Burago si Maisto mi s-au parut cele mai bine lucrate....preturi pana in 100 ron (scara 1:18)... Acuma exact Polo io unu n-am vazut, dar poate o fi....de obicei am observat ca se fac (sau ai nostri aduc) doar modele mai smechere, exotice, sport, varfuri de gama, nicidecum modele mici, slabe, fara imagine si neatractive.... whistling.gif
ValiR
Eu am reusit sa imi iau din Wolfsburg, www.autostadt.de, aveau un magazin cu modele, carti etc.
Modelul de mai jos e facut de Gartex LTD, nu stiu cat de cunoscuta e firma dar poti sa cauti, eu consider ca arata ok.
E scara 1:24(poate au si 1:18) si mi s-a parut destul de grea pentru o macheta. M-a costat 11 euro(in 2006).


Alex-F1
Vali, mi se pare mie sau trapa nu e la nivel cu restul plafonului? Daca nu e la nivel, e slaba firma....o firma serioasa faceau acolo o ridicatura (big deal) la plasticul ala transparent, ca sa-l aduca frumos la nivel cu restul plafonului... tongue.gif
ValiR

@Alex: nu e la acelasi nivel, dar nu stiu daca din considerente economice, de exemplu modelul are suspensii cu arc, pe spate, volan functionabil:




















Alex-F1
Ca sa dezgropam putin topicul asta, sa va arat si voua ce mi-a adus mie Moshul biggrin.gif Masina visurilor mele wub.gif ...daca in realitate nu mi-o permit (si probabil nu mi-o voi permite niciodata), macar la scara 1:18 se poate! Deci e vorba de un Audi A8, 4.2 TDI quattro, produs de Kyosho, detalii absolut fantastice, de la comenzile de pe volan pana la mocheta pe jos (inclusiv in portbagaj)!!!! ohmy.gif Mici imperfectiuni ici si colo (de exemplu la imbinarea chederelor usilor din dreapta), dar cele care chiar nu au imperfectiuni, costa sute de Euro.....asta a costat "doar" 70 de Euro! Las pozele sa vorbeasca de la sine.....
HalbaSus
WOW! Chiar super lucrata macheta, se vede ca nu se compara cu cele pe care le gasesti in supermarketuri si benzinarii.
Baby Blues
Super tare macheta A8.
Mai jos prezint si eu ce-am gasit prin Italia si doresc sa imi imbunatatesc colectia in scurt timp. Scara este 1/43
G e o r g e
am reusit sa primesc asa ceva :



e o tamiya ... abia astept sa ma apuc de ea , nu ma asteptam ca nivelul de detalii sa fie atat de ... detaliat ohmy.gif

link : http://www.tamiya.com/english/products/242...japan/index.htm
air_wolf
eu balesc la asta

FAR EASTERN
Am si eu:
laurentiu
Macheta asta o am de cand am fost cu un prieten la dealerul Renault din Timisoara. Masina lui a intarziat 2 saptamani, motiv pentru care i-a oferit cadou (si mie, ca eram cu el rolleyes.gif ) o sapca, un tricou si o macheta. Toate Renault. Macheta asta de Clio Sport e facuta de Norev. Acum am vazut, nu am avut curiozitatea sa uit pana acum. Am vazut ca au si web: norev.com
mike.omega
Morgan, primit de craciun biggrin.gif
Diesel
Mike, vezi poate iti incape toata colectia intr-o singura poza wink.gif
Alex-F1
QUOTE (mike.omega @ Jan 20 2010, 04:51 PM) *
Morgan, primit de craciun biggrin.gif


Bai da Moshul asta o stiut ce sa aduca la baietii cuminti...... biggrin.gif
G e o r g e
asta am eu de ieri whistling.gif

motor de 4.5cc, greutate 4.5kg, consuma un rezervor cam la 10 minute ... fuge cam 120km/h si este 4x4. pe zapada e dementiala smile.gif

Diesel
Deci ai testat Defender de epoca si alte asemenea dar pana la urma ai gasit offroaderul perfect biggrin.gif
Seri


Romania is the home of Vlad the Impaler, that road, some of the most beautiful women you've ever seen and, we've just found out, Wooden Trucks Transylvania. Made of beech, the scale models are designed and built by Dan Butiri, and we need to emphasize the world "built." Each truck is composed of at least 240 pieces of wood that are held together with 500 flathead screws, and one truck takes eight weeks to complete. Note the details like the moving bench seat inside the dump truck cab and the locking slide for the fifth wheel on the logging truck. Butiri uses no laquer and no glue, and these aren't merely models, they are works of art. Nor are they cheap: the dump truck is ?3,550 ($4,921 U.S.). On the other hand, that really isn't so much to pay for one man's hand-craft genius...

Sursa: http://www.autoblog.com/2010/01/29/the-aut...-fools-edition/

ohmy.gif thumbsup.gif
solmar
N-am stiut unde s-o incadrez... dar merge la jucarii pentru pasionati. Azi se facea la Agigea importul la jucaria asta. S-o stapaneasca sanatos!

Enjoy!
IHateROMania
am ši eu un PIAGGIO la scara 1/32

ši o WARSZAWA

ŠI DACIA
IHateROMania
chevy c65,1/16
klm
CITAT(Seri @ Feb 2 2010, 09:10 PM) *
Romania is the home of...

Foarte frumoasa!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.