Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PROBLEME DES INTILNITE LA A4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
boliac86250
Hai sa discutam lucruri importante.....Cu ce probleme va-ti intilnit foarte des la modelele de dupa 2001.
ionut83652
QUOTE(boliac86250)
Hai sa discutam lucruri importante.....Cu ce probleme va-ti intilnit foarte des la modelele de dupa 2001.


in general modelul dupa 2001 e ff bun doar dupa un rulaj de peste 200 000 km ar trebui sa te astepti la unele probleme cum ar fi ambreiajul pompa de servo si o usoar uzura la turbina dar nesmnificativa
doar daca nu ai nesansa sa iei o masina cu probleme oricum asta tine doar de bafta deci daca e sh mare grija!
adi45619
Tapiteria e cam ciudata. Daca intri leoarca in masina si se usuca apa de ploaie pe canapele, raman niste dungi urate. La fel si cu sticle de suc rece. Condensul ajunge pe canapele si iarasi urme.
florin85222
intradevar o problema foarte grava ar fi apa si sucul care lasa dare pe tapiterie........................eu zic sa se interzica vanzarea de a4 ca nu prea corespunde :bandit: aloooooooooooooooooooooo vorbeam despre probleme grave sau tu nu ai ce critica la masina asta ?????
Flav
Mai erau undeva enumerate cateva probleme a masinilor audi dupa 2000. Nu stiu cat de des sunt dar am sa enumar cateva de la masina mea.... cu care m-am confruntat. Are in jur de 105 000 km.

1. Pe la 90 000km mi-a intrat intr-un limp mode. Adica turbina nu mai functiona. A necesitat o curatire si cam atat. Se intampla destul de des la motoarele turbodiesel. Destul de des intalnit probleme cu turbina.

2. Angrenajul de brate al stergatoarelor. Se intepeneste. si trebuie scos si uns. Uneori chiar schimbat.

Momentan nu imi mai vine in minte mai nimic... dar cu siguranta mai sunt si altele.
adi45619
QUOTE(florin85222)
vorbeam despre probleme grave sau tu nu ai ce critica la masina asta ?????


Pai asta ma deranjeaza pe mine. Nu ma asteptam la asa ceva de la o tapiterie audi:). In rest, nu are nimic masina, desi e pe la 150 k.
florin85222
intradevar problemele cu turbina si angrenajul sunt bune de stiut dar daca sunt astea toate problemele la audi atunci cred ca totusi merita banii
Flav
Florin, astea sunt doar doua din cate am patit eu la masina mea... si care intamplator sau mai intamplat la cativa prieteni de-ai mei. Cu siguranta ca mai sunt si alte probleme. Am mai auzit de unele sigurante din panoul electric care fac sa se arda becul.
Traian89565
Problemele comune din ce stiu eu:

1. Turbina - cedeaza total, functioneaza intermitent, etc... costa cam 1000 euro noua, 600-700 de euro daca o dai la schimb pe cea veche. Astea sunt preturi de Germania

2. Instalatia de climatizare - am patit si eu si mai multi cunoscuti, se blocheaza un cuplaj (de fapt o rola sau ceva de genul) si masina baga numai aer de afara. Asta te costa cam 10-12 milioane sa o faci la noi in Romania, la service Audi. Asta daca nu e de fapt compresorul de clima care te duce la 500-600 euro.

3. La modelele pe benzina, in special 1.8T se pare ca a existat (si mai exista?) o problema cu supraincalzirea bujiilor daca nu ma insel. Se repara dar e enervant sa mergi in 3 cilindri...

In afara de astea, nu stiu de alte probleme serioase. Masina sta exceptional de bine in ce priveste suspensia, tabla, motorul... am mai auzit de mici probleme pe partea electrica dar nesemnificative.
HalbaSus
Frumoase masinile :help:

Din cate stiu problema de la motoarele 1.8T a fost rezolvata odata cu modelul nou (2004 sau 2005, 1.8T-ul de 163 cp).
Eu la suspensie am avut (defapt inca o mai am) o singura problema cu o semibieleta dreapta fata pe care trebuie sa o schimb, dar de vre-o luna tot uit sa ma programez la service. blush.gif si care provoaca o usoara bataie cand merg incet pe drumuri proaste.
La fel mai am si greierasul acela de la climatronic (de care s-a plans cineva aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=11042 , cand o sa imi fac timp intr-un final sa trec pe la service o sa-i rog sa verifice si acel greieras (care e enervant fiindca se aude si cand stai pe loc))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.