Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cred ca pierd apa.please helppppppp
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
florin82141
salutare din nou.imi poate si mie cineva unde mi se duce apa din vasul de expansiune?cam in 3000 de km am completat cam 200-250 de grame.este mult?este putin?sau oare pe undeva pierd apa.ma mai atentioneaza computerul de bord "colant level"va rog sa ma ajutati sa rezolv dilema.si pana acum am completat numai cu antigel.este vreo problema?astept parerile voastre blush.gif blink.gif
florin82141
si inca ceva.parca aud un scartait dar foarte fin,unde este cureaua.ce sa fie oare?
TLS-09
Pierderea apei poate aparea fie din cauza unui por la circuitul de racire(neetanseitati), fie din cauza garniturii de chiuloasa(caz in care apare de regula si fierberea in circuit).Verifica uleiul sa nu spumeze, sa fie la nivel si uita-te si pe capacul de la culbutori daca uleiul este curat sau formeaza o spuma maronie-gri(similara celei aparute iarna din cauza condensului - daca ai avut Dacie cam stii despre ce-i vorba).
Totusi cantitatea completata nu pare sa fie mare dar nici neglijabila. Vezi daca apar pierderi in continuare, dar intii introdu in instalatie un lichid de inchiderea porilor(se gaseste la benzinarii, fereste-te de solutiile solide de etansare) . In principiu evaporarea este exclusa indiferent de temperatura circuitul fiind inchis.
Referitor la curea pot fi de asemenea mai multe cauze. Uneori patineaza asa ca vezi daca nu s-a slabit.Se mai intimpla cind ajunge apa pe curea dar atunci apare un fluierat/suierat puternic si nu unul fin. Verifica daca sigur este cureaua de la alternator sau pot fi chiar rulmentii de la alternator sau pompa de apa.Un fluierat mai apare si cind se duce puntea (ori o dioda) de la alternator.

PS: Da de fiert nu-ti fierbe apa Florine??????????? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
vma
posibil pompa de apa. Eu a trebuit sa o schimb. La inceput pierdeam putina apa. La sfarsit ajunsesem sa pun cate 2 litrii pe zi biggrin.gif
Geroge73919
QUOTE(florin82141)
si inca ceva.parca aud un scartait dar foarte fin,unde este cureaua.ce sa fie oare?


Vezi ca pacanitul e normal langa curea si langa baterie se afla relee


Inca o chestie , tu cand completezi? cand ai masina in parcare sau cand e calda , nu de alta dar cand e calda daca nu pierde si tu completezi aiurea s-ar putea ca lichidul de racire sa nu mai aiba loc in vasul de expansiune :wave:
florin82141
bineinteles ca completez apa cand motorul este rece.arata si pe vas unde tre sa stea apa cand este rece.si uleiul al verific ca m in fiecare zi sa nu am vreo supriza cu vreo spuma ceva.dar nimic.uleiul este curat curat.si de fiert nici vb.si slava domnului ca deschid capota motorului cel putin o data pe zi sa mai imi admir" :bash: "motorul.de format nu formeaza nici o spuma si nici apa nu are pete de ulei sau allte chesti in ea.si cu suieratul nu este de la apa.se cunoaste cans scartiaie de la apa.la opel miau zis baieti ca este buna cureaua.dar poate o fi vb de un inceput de rulment.

PS: Da de fiert nu-ti fierbe apa Florine???????????
nu fierbe .sigur va spun
Radu50689
Poti pierde pe la pompa de apa sau pe la niste garnituri de la robinetul caloriferului de incalzire!
florin82141
m-am uitat atent cu o lanterna pe la pompa am dat scutul jos si m-am uiat dar nimic.nu stiu ce sa zic.dar robinetul de la caloriferul de incalzire unde se gaseste.poate m-am uitat si la ala dar nu am stiu ce este.dar va spun m-am uitat atent.si nimic.dar apa se tot duce.problema este ca fac si multi km si tre sa completez mai des.oricum in 3000 de km care iam facut in 2 saptamani am completat cam 200-300 de grame.si parca pe zi ce trece se vede cum scade putin cate putin nivelul.acu astept sa ma atentioneze computerul de bord biggrin.gif .dar tin sa repet ca nu se vede ceva spuma pe joja de ulei sau ulei in apa. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.