Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LOGAN DIESEL 170KM/h?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
mihai83654
Salutare tuturor.
Cred ca titlul spune tot.
Sa va spun o intamplare.
Am fost week-endul acesta acasa la Slatina, sa mai vizitez parintii ca nu i-am mai vazut de 5 luni, si am facut in acest mic sejur si o vizita reprezentanta dacia de acolo.
Eu sunt decis sa imi cumpar fie un Logan Diesel fie o Octavia Tour benzina - cam de ele doua am bani de rate- din pacate nu si pentru Octavia Tour Diesel.

Si am ajuns acolo si am fost la un test drive cu gagica de acolo. Am condus prima oara Logan Diesel 1.5 dci. Am mers in oras , iar la iesire din oras am calcat-o sa vad ce poate. Spre surprinderea mea am ramas uimit ca la o depasire la 100 de km/h desi am calcat-o, a ramas aproape pe loc:D. :bash: In cele din urma am depasit-o si am prins 140km/h ca nu mai era drum de mai mult. Am simtit ca mai poate. biggrin.gif In general am fost multumit de masina cu un singur amendament, cel mentionat mai inainte.

Cand am intrebat gagica de la leasing de viteza maxima , ea mi-a zis ca niste colegi de-ai ei au prins 170 km/h pe autostrada. In carte stiu ca scrie 155 km/h.
Credeti ca e adevarat? :wave:
Geroge73919
Cu un amic care are logan, pe A 2 155 cu acceleratia iesind din podea, cred ca ce ai simtit tu ca mai poate duce de la 140 e exact diferenta pana la 155, viteza ei de croaziera e 100, dupa 100 accelereaza mai greu dar e mai sprintena la demaraj decat varianta 1.4 MPI, insa sa dam Cezarului ce e al Cezarului , consumul e parfum pe autostrada ia cam 4,5 la mers 100, cu un litru mai putin decat imi ia mie la mers 130-140
mihai83654
4.5% la ce viteza?
HalbaSus
Pai a zis ca la 100... sau n-am inteles eu bine ? blush.gif In legatura cu loganul care prinde cu 15 km/h pe ora mai mult decat viteza maxima constructiva e oarecum normal. S-a mai discutat de eroarea programata a kilometrajului (arata ceva mai mult decat in realitate), eroare care la viteza mare poate ajunge si la 10-20 km/h... in plus s-ar putea sa fi fost masina ajutata si de un pic de gravitatie smile.gif adica daca mergea in jos... eventual cu vant din spate... poate prinde si mai mult... eu stiu ca am stat in dacie break care pe autostrada a ajuns la 160... ce-i drept acul vitezometrului "vibra" pe langa viteza respectiva si era clar ca mergem la vale (vantul nu stiu din ce directie sufla dar cred ca tot din spate biggrin.gif).

Oricum, loganul diesel e o masina extrem de puturoasa si foarte scumpa pentru ce ofera dupa parerea mea. Octavia tour 1.6 e o alegere mult mai buna, chiar daca ai consumul ceva mai mare.
admin
Am prins cu Loganul 1.4 si 175 km/h pe autostrada soarelui ..era drumu mai la vale ce e drept si accelerasem si la maxim vreo 10 minute:))
eddie
Sunt convins ca merge,eu am mers cu acelasi motor de 1,5 DCI,dar de 80 C.P.de pe Clio bicorp cu 180 km/h si chiar am atins 185km/h dar numai atunci cand am oprit climatronicul.
florin55503
doar da impresia ca fuge de rupe. in realitate se taraie. cred ca sa ajunga pe la 170 trebuiesc indeplinite asa cum a zis si halba mai multe conditii. vale, vant in spate etc. cu unul de 80 pe A2 la venire spre buc (deci o usoara vale) 190 pe ac. cu loganul dci al pritenei de la munca undeva la 160 si putin mai mult nu
Tarabostes
Nu stiu cum e Loganul de 1.5 dar Clio de 1.5 ( 65 CP) e lenes rau de tot si dupa 130 motorul face cam urat. Ca merge mai mult e altceva dar daca vrei sa mai si depasesti la viteza asta e aventura. Trage bine, am urcat la cota in Sinaia si poate, dar sa-l alergi cu mai mult....
AlexTM
Guys, uitati-va la consum si nu va tot plingeti ca nu accelereaza.
Nu le poti avea pe toate, ce naiba. Loganul Diesel e o alegere excelenta pentru cei care sint interesati de un consum mic.
mr_adi_eu
Eu am un DCI din 2006 70CP cauciucurile alea de cacao si e coaje am prins 175 KM/h cu el cred ca asta e viteza maxima la a mea

Viteza tine si de cauciucurie cu care e echipat Loganul daca ai jante mari poate treci de 180 km/h
T u d o r
Eu zic ca treci cu 70 cai DCI de 180 doar in cadere libera. Sau poate incerci si testul cu un GPS, poti avea mari surprize. rolleyes.gif
22nst
partial adevarat
in familie am si un logan dci de 70 cp
este adevarat, prinde 170 km/h pe bord dar pe gps erau doar 162 km/h. un pic peste viteza maxima declarata de dacia.
DRAGOS
ok, presupunand ca ajungi acolo, aia nu e viteza pentru un logan

Mie mi se pare ca tot ce trece de 140 e periculos cu loganul

dar o suspensie sport (LE: a se citi mai tare ca cea de fabrica), si frane de calitate, cu discuri pe spate, pot schimba treaba asta smile.gif bineinteles, dacia nu va pune in veci pururi asa ceva, pt ca loganul nu e facut pentru alergat
20krpm
mi s-a zburlit paru cind am vazut titlul. desi inteleg ca exista amatori de senzatii tari pe lumea asta, nu pot decit sa va doresc multa sanatate si sa va fereasca cine v-o feri de evenimente neprevazute cind incercati asa ceva. nu m-as mira ca masina aia sa ajunga la vitezele de care vorbiti, dar va puneti problema ce se-ntimpla daca va iese in cale o pisica, sau un iepure, taman cind sinteti cu ochii pe indicatorul de viteze? cam cit de zdravana e lovitura in roata?

voi ati mai auzit de ecuatia aia, E = mc^2 ? smile.gif
mike.omega
Hmmm, dar ce diferenta mare(in plus) are Loganu lal kilometraj! Mai ales cel de 70CP biggrin.gif Presupun ca ala de 85 prinde 200 si isi i-a si zborul nu? teehee.gif

Poate 1.6 16v sa prinda 170, in rest....
IRONIK
Prin vara veneam de la Constanta pe a2 si la vreo 140km/h ce aveam eu ma angajasem intro depasire mai lunga ma uit in retrovizoare flash-uri disperate de la distanta considerabila.Na m-am grabit sa-i facilitez lui Shumi depasirea,cind colo ce era un logan dci.deala dric parca i se mai spune asa popular biggrin.gif si dadea omul in el la disperare cam 175km/h ducea........dar culmea ma injurat cind ma depasit ca na nu m-am dat din calea lui asa cind a dorit el ca na eram si eu la rindul meu angajat in depasire


P.S La tinut peste 100km ce 175 km/hpina la intrarea in Bucuresti.....iar eu de curiozitate l-am cam provocat sa vad si eu cit duce.........nu sarea de 175k.......omul era tare frustat nui stea vreo nemtoaica in fata
bogdan_pavel
Am prins 170km/h cu Loganul meu de 70 de cai pe autostrada Bucuresti Pitesti, spre pitesti, deci practic urcand. Este adevarat ca asta era indicat pe bord si nu te poti bizui mereu pe exactitatatea vitezometrului....
Totusi cu sau fara 170, raportul consum/viteza e foarte bun, asa ca depinde la ce ti mai mult la buzunarul tau sau la o viteza mai mare, alegerea apartine fiecaruia
FAR EASTERN
Indicat ar fi sa tii mai mult la propria viata si la a celor din jur...
adrian_flavius
Eu zic ca e posibil, dar nu recomandabil sa atingi viteza asta...am dat si eu o talpa la Matiz-ul sotiei, dupa ce a iesit din garantie, sa vedem ce poate...cartea tehnica spunea 147 km/viteza maxima, cu putin vant de spate am reusit un 160 pe kilometraj (probabil si eroarea instrumentului...), dar a fost singura data cand am incercat asa ceva...nu cred ca Logan-ul a fost calculat pentru vitezele astea...crash-testele lui, ca si ale altor masini, nu sunt facute la viteze din astea, ca nu ar mai luat nici o stea...
daniel88712
pe mine ma amuza fazele astea cu viteza maxima la logan care e o masina fabricatie relativ recenta; eu am un ford mondeo 1.8 TD din 97 (si are 1430 kile, nu cat are loganul); masina are acum vreo 200.000 km (nu este cumparata din ro) cand am plecat spre romania cu ea primavara trecuta, cu masina incarcata full, in spate era lasata in jos din cauza greutatii din portbagaj, am mers cu 195kmh (mai mult n-a vrut sa se duca); daca nu era incarcata masina full, mergea sigur cu 205-210kmh (in bord are 240kmh); acum in romania pe orice sector de drum drept de cativa km ajunge la 180 fara nici o grija. la viteza de 195kmh nu trepida nimic, motorul era turat dar nu scotea zgomote ciudate, masina era stabila, nu suiera nimic, practic nu-ti dadeai seama de viteza la care rula.
klm
Aveti grija la caini (unii stiu ce au patit din cauza lor la bordul unor masini stabile: A4, Avensis) la un Logan, fie el si dizăl, daca misti putin de volan la viteza aia te rastorni, daca intri in caine o sa il scoti din portbagaj plus ca la cat vibreaza masina la viteza aia ar fi imposibil sa nu-ti dea si un cap in gura teehee.gif
alexxxx
EU am prins cu loganul 1.5/75 cai .motorina 168 km mai mult nu vroia ori e limitat ori mai mult nu duce. Oricum la cati cai are se infige destul fiind si pe motorina ,asta daca schimbi pe la 3500-4000 turati.
alexxxx
70 cai ma scuza/ti
Lucian55
Prinde sigur ! M-a depasit pe mine unul saptamana trecuta pe autostrada.

Mergeam pe pilot automat la 160, ultima banda, si am vazut 2 faruri care se apropiau. Bine-nteles m-am dus pa banda din dreapta si l-am lasat sa depaseasca. Surpriza! era logan 1.5 dci . Chiar ma gandeam ca apar in vreun filmulet pe internet in care baietii din logan spun " acum ne pisam pe acest BMW seria 5" .

Am accelerat dupa el si la 180 deja mergeam putin mai repede decat el.


Legat de 1.6 16V am vazut unul care alega tot pe autostrada cu cel putin 180 smile.gif
alexxxx
Pentru o dacia eu zic ca e destul .
Titi1988
QUOTE (Lucian55 @ Aug 19 2009, 10:23 AM) *
Prinde sigur ! M-a depasit pe mine unul saptamana trecuta pe autostrada.

Mergeam pe pilot automat la 160, ultima banda, si am vazut 2 faruri care se apropiau. Bine-nteles m-am dus pa banda din dreapta si l-am lasat sa depaseasca. Surpriza! era logan 1.5 dci . Chiar ma gandeam ca apar in vreun filmulet pe internet in care baietii din logan spun " acum ne pisam pe acest BMW seria 5" .

Am accelerat dupa el si la 180 deja mergeam putin mai repede decat el.


Legat de 1.6 16V am vazut unul care alega tot pe autostrada cu cel putin 180 smile.gif



Super faza Lucian 36182451.gif)))))) Eu am mers pe autostrada in Ungaria ( ca noi suntem penibili cu drumurile noastre!!! RUSINE!!!! nu m-am putut abtine) cu 1.5 dci de 85 de cai cu 180 dar nu m-am simtit deloc in siguranta asa ca inapoi la maxim 150!

PS aveam 180 pe GPS ca la kilometraj era undeva la 190 unsure.gif
G e o r g e
super , loganul atinge 180 , dar frane are ? directie ? stabilitate ?
Titi1988
QUOTE (G e o r g e @ Apr 11 2010, 08:07 AM) *
super , loganul atinge 180 , dar frane are ? directie ? stabilitate ?



era strict vorba de viteza maxima pe care o atinge in linie dreapta(pe autostrada), nici nu se pun in discutie "trasaturile sportive" ale unei dacii. Cum am spus in postul anterior, nu te simti deloc in siguranta la viteze mari confused.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.