Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stergatoare opel corsa - cum...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Sebastian39516
...se desfac? Am intampinat dificultati la demontare, adica dupa inlaturarea protectiei de plastic si desfacerea piulitei, am tras de stergatoare insa nimic! Au vreo siguranta? Sunt pur si simplu blocate din cauza ca nu au fost scoase vreodata(sau dupa multa vreme)? Imi este frica sa fortez cu vreo scula pt ca parbrizul e aproape si nu stii niciodata cum iti scapa mana...Intreb acest lucru deoarece am problema cu "parcatul" lor si as vrea sa ma uit pe la motoras si ansamblul de parghii. Poate e uzata vreo rotita zimtata, poate e ceva in neregula cu motorasul. Pt aceasta trebuie sa dau la o parte plasticul ala dintre parbriz si interiorul motorului, ma rog, cel care mascheaza bidonasul cu uleiul de frana, motorasul stergatoarelor, admisia de aer pt ventilatorul din habitaclu etc So, ceva idei?
Radu50689
Se trag in sus, eventual pune putin ulei sau chiar coca-cola pe imbinare si lasa-le o zi!imbinarea are caneluri si este conica pentru a asigura fixarea bratului.
Trebui sa ridici bratele si in acesta pozitie sa incerci sa le scoti
Bafta!
Sebastian39516
Stiam eu ca e buna coca-cola la diverse chestii dar la asta nu m-am asteptat biggrin.gif ...Ok, multzam de sfat!
florin82141
ai grija cad tragi de stergator sa nu stai pe directia in care tragi de stergator astfel o sa patesti ca mine biggrin.gif biggrin.gif .cand am tras ma aflam pe directia stergatorului siiiiiiiiiii poccccc mi-am umflat buza biggrin.gif biggrin.gif .se mai intampla sa nu radeti. biggrin.gif
Sebastian39516
Gata, am reusit sa le desfac! De fapt nu eu ci un amic. Totul era ok pana la tras, adica eu trageam gresit de ele. Fiind pe caneluri, de stergator se trage in sus cu miscari usoare stanga-dreapta. Deci asta era marele secret! Acum o sa ma pot uita la motoras si restul de chestii p-acolo. Ceva idei legate de verificari? Angrenajul ala de roti dintate este in interiorul motorasului sau undeva p-afara?

Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.