Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Oglinda retrovizoare Opel ASTRA din 1993
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Costanza86138
Am avut un incident cu un Astra din 1993, ne-am lovit oglinda in oglinda! A mea s-a pliat, a lui a luat asfaltul! Mi-a cerut 400 de mii pe ea... e bun pretul? sau gasesc mai ieftin prin targ/bazar?!

avand in vedere ca masina are 13 ani vechime spre 14, sa dai bani pe o oglinda noua mi se pare aberant! Gaseste in banii astia oglinda? de fapt ii trebuie doar "sticla" cum zicea omu'...

oarecum UREGENT: daca aveti asa ceva acasa, astept un semn la Yahoo ID kukenstein

edit: sunt din Iasi! n-am fost atent cand mi-am facut profilul! o sa schimb locatia!
eddie
Ai asigurare obligatorie?Ati fost la politie ?
Dai polita de asigurare obligatorie si gata !
Daca nu vrei sa mergi la politie si esti vinovat,trebuie sa platesti ,fraier ar fi ala sa nu iti ceara mai mult !?
florin82141
cred ca 400 de mii nu este asa de mult..di nu cred ca poti sa gasesti mai ieftin.
Costanza86138
multumesc domnu Moderator..., amabilitatea ta nu cunoaste limite! Eu am intrebat ceva si tu deja o faci pe judecatorul! Eu am intrat pe forum pentru a pune o intrebare civilizata si astept un raspuns pe masura nu concluzii din astea cu "e fraier daca..."

Eu conduc destul de rar, dar cand ma sui in masina fac 1000-1500 de km in 4-5 zile, dupa care iar pauza o saptamana sau doua asa ca daca-mi ia permisul pentru 30 de zile nu-i o problema! E mai dificil cu asigurarea pentru ca masina nu-i a mea...De aia n-am mers la politie!

Sa spunem ca legea e de partea lui (de aia am si acceptat intelegerea)... el spune ca urca rampa si eu coboram, dar bucata de strada la care se refera el cu greu poate fi numita rampa! Deja deviem de la subiect; multumesc pentru raspunsuri! Maine la prima ora iau cu asalt "SH"-urile si voi reveni cu un raspuns!
eddie
Eu am vrut sa te ajut si tu esti ironica cu mine....nu e cazul !
Era sfatul de la unul care cunoaste cat de cat legea si are si ceva experianta de viata...dai banul si gata,daca se duce la politie si declara accidentul,fara tine,vei avea probleme mult mai mari.
Costanza86138
scuze, probabil oboseala si nervii m-au ajuns!

tin totusi sa-ti atrag atentia ca la "sex F sau M" am completat M! biggrin.gif (Costanza e de la George Costanza -> vezi Seinfeld)

Eu m-am inteles cu omu sa nu mergem la politie! N-a vrut pentru ca el e taximetrist si nu prea are acte in regula! De platit, eu am platit paguba asa cum a cerut el: "3-4 sute de mii" si o sa-i mai dau ceva eventual... Oricum, in seara cu pricina m-am interesat pe la mai multi si mi-au dat acelasi pret : 3-4 sute de mii! C-o fi 5 sute, c-o fi 350 nu stiu! Tin sa mentionez ca in loc de schimbator de viteze avea sudata o surubelnita iar usa din dreapta fata nu mai avea capitonaj! Banuiesc ca-i lipsea oglinda buna la sofer si de aia s-a bagat in mine in loc sa astepte sa trec!
eddie
Chestia cu oglinda lovita a patit-o un coleg, a ramas fara carnet,doar pentru ca celalalt s-a dus la politie,ei lovindu-si intre ei doar oglinzile.
A ramas fara carnet,cand a fost chemat la politie prin scrisoare.Cazusera la fel la pace sa nu mearga la politie...
Oricum nu fusese el de vina,se pare ca a fost facut un abuz,nu am gasit legea care sa spuna ca se ia carnetul pentru ca nu te-ai prezentat la politie in 48 de ore de la un accident,era vorba doar de o amenda pentru asta....
Costanza86138
eu i-am dat pe loc 200 (ieri seara Sambata pe la 22:00) si restu de 200 i-am dat azi dimineata (duminica)

la politie daca se duce nu stiu ce poate face pentru ca masina mea nu are semne, oglinda mea e intacta! martori nu are pentru ca nu era nimeni pe strada, deci...

Sper sa ma inteleg cu el! maine ma duc sa-i caut oglinda si cand gasesc il sun sa vina cu banu dupa ea...

Ai idee ce se poate intampla daca se duce totusi la politie?
eddie
Amenda este de cateva milioane,nu gasesc acum exact cate ...
Sunt si putin obosit si nu am rabdare sa gasesc exact ceea ce vrei tu... blush.gif
Daca totusi vrei sa stii,spune-mi si caut maine chestia aia pentru tine !!! biggrin.gif
Costanza86138
merci de info! lasa, nu mai cauta ca nu o sa ajung la asa ceva!

Ideea e ca daca se duce maine totusi se incadreaza in cele 48 de ore deci nu cred ca o sa primesc amenda! in cel mai rau caz o scrisorica acasa... daca se duce marti, amenda primeste si el sigur! nu cred ca se va duce; in plus eu am martori ca i-am platit dauna asa cum a cerut el! erau cu mine in masina cand s-a produs incidentul!

maine ma intalnesc din nou cu el! o sa te tin la curent cu ce se intampla! multumesc de ajutor!
MotorHead
QUOTE
R E G U L A M E N T
de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice


QUOTE
Art. 223. Ń (1) Conducătorii implicați în accidente în
urma cărora au rezultat numai pagube materiale și care nu
constituie fapte prevăzute de legea penală sunt obligați:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părții carosabile
ori, dacă nu este posibil și nici nu pot să își continue circula
ția, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau
acostament, semnalizându-le prezența;
cool.gif să anunțe imediat unitatea de poliție competentă pe
raza căreia s-a produs evenimentul;
c) să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe
raza căreia s-a produs accidentul, în termenul comunicat
de aceasta, care nu poate depăși 48 de ore de la producerea
accidentului, pentru întocmirea documentelor de constatare,
care se eliberează numai în baza declarațiilor
scrise ale celor implicați;


Deci conform 223/b, accidentul trebuie anuntat IMEDIAT, nu in 48h.
Alex-F1
Ce tare: i-ai dat banii omului, dar tot tu ii cauti si oglinda!!! blink.gif Nu vrea cumva sa i-o si montezi? biggrin.gif Adica tu i-ai dat lui 40 de lei, te duci sa cumperi oglinda cu alti 40 de lei (sper sa te incadrezi in suma), iar apoi il suni, ca sa va intalniti si el sa-ti dea 30 de lei pe ea.... biggrin.gif Cam complicat... Io-n locul tau ori ii dadeam banu si-i ziceam sa-si ia el oglinda, ori ii cumparam io oglinda, dar fara sa-i mai dau si bani inainte! Ma rog....fiecare cu metodele sale....doar ca ce-ai facut tu mi se pare ca si cum te-ai scarpina la urechea dreapta cu mana stanga....you know what I mean.... Bafta oricum! :wave:
Costanza86138
eu am zis sa dau dovada de bun simt! ma duc sa-i caut oglinda si cand localizez magazinul il sun sa vina cu banii pe care i-am dat! am gasit sticla de oglinda in 240 de mii, restu nu m-am interesat! sa fie sanatos si data viitoare sa aibe bafta sa dea tot peste unu ca mine!
Costanza86138
@MotorHead si daca trec cele 48 de ore ce se intampla? 48 de ore in care nici unul nu se duce sa anunte...?!
eddie
Art. 90.- Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda de la 1.500.000 lei la 5.000.000 lei urmatoarele fapte:
a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului electric sau la trecerile la nivel cu calea ferata;
cool.gif schimbarea directiei de mers prin incalcarea marcajului longitudinal continuu;
c) circulatia pe sens opus;
d) neacordarea prioritatii de trecere vehiculelor care au acest drept;
e) neprezentarea in termenul prevazut de lege la unitatea de politie pe a carei raza s-a produs accidentul de pe urma caruia au rezultat numai pagube materiale.

P.S. am gasit si ceea ce cautam(te cam plimba de la un articol la altul,probabil ca sa existe vreo portita si sa scape cine trebuie... biggrin.gif )
Art. 230 - Permisul de conducere se retine in urmatoarele situatii:
l) când titularul a savârsit una dintre contraventiile prevazute la art. 231.
Art.231
h) neanuntarea si/sau neprezentarea la unitatea de politie competenta, in 48 de ore de la implicarea intr-un accident, daca acesta a avut ca urmare pagube materiale.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.