Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Info
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Horia65398
Salutare,

Ma bate gandul sa-mi iau un Ford Mondeo. Diesel. Nu stiu inca daca sa fie la 130 CP sau la 150 CP.
Ajutati-ma cu cateva informatii. Care-i costul unei revizii, din cati in cati km se efectueaza, cat costa o distributie si cand se face si orice alte info considerati necesare. Si bune si rele.

Best,
H
Ghita A.
Din ce stiu eu:
-o revizie e undeva la 800-1000 ron (cu piese originale , poate fi mai mult)
- 15000 km intre revizii
-distributia la mondeo e pe lant, deci costurile sunt reduse la maxim (doar daca nu ai vreun ghinion teribil)
-bune: stabilitate ridicata, trage bine motoru, optiuni multe la preturi convenabile,
-rele: pretentios la motorina, consumul nu este chiar mic (la passat cu siguranta e mai mic), piesele de schimb in general au preturi mai ridicate decat la passat-uri

Eu unul ti-l recomand cu caldura, este o masina super. Per ansamblu partile bune sunt mai importante decat cele rele. Asta dpdv al soferului si sofatului.
danmatyas
parti proaste: piese f scumpe, are greieri, adica incepe sa se auda zgomote din bord si din usi si asa mai departe.
Constantinescu25549
Eu unul iti recomand cel de 130CP. Am si eu unul la fel si sunt foarte multumit de el. Am auzit ca cel de 155 CP consuma mai mult pentru ca creste foarte repede in turatie din cauza cuplului/puterii mari si astfel si consumul e mai mare.
De altfel cel de 130CP e si cel mai bine vandut. Bine, nu in Romania pentru ca e mai scump, dar in Europa e in top. In Romania cel de 115 din poveste se vinde destul de bine. Pacat ca mai trebuie sa asteptam dupa noul Ford Mondeo, ca noul Passat se cam umfla in pene.....(si trebuie sa recunosc ca atara mai bine)
Poate ne ajuta cineva cu consumul la 2200Tdci. La cel de 130 CP in medie alimentez cu un consum de 5,7 - 6,2 %. (foarte sincer). Iar la cel de 115CP 5,5 - 6,0 %.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.