Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda 3 GT 1.6 CD 110 CP Sedan - Ce parere aveti ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Gabriel-Doru72146
Salut!
Ma tenteaza sa cumpar asa ceva, in leasing fireste, si as vrea de la proprietari si de la cunoscatori pareri despre fiabilitatea masinii, de la ce dealer si la ce service sa apelez?
La fel, plusuri si minusuri si orice altceva m-ar putea sa-mi formez o opinie!
Zenks! :wave:
Radu57202
Salut,

Mazda este o masina foarte fiabila, dar despre acest lucru s-a tot vorbit si pe acest forum.
Important, dupa parerea mea este dealer-ul pe care il alegi.
Nu exista o reteta magica, in sensul in care sa poti spune fara echivoc ca un dealer este optiunea perfecta. Eu am trecut prin asta si pot sa-ti dau urmatoarele sfaturi:
1. Alege un dealer care are un show room serios. Nu este o garantie dar este un prim semn.
2. Dealerul trebuie sa aiba un istoric bun al comercializarii acestui brand.
3. Trebuie sa iti poata pune la dispozitie masina pentru test drive si de asemenea sa iti poata raspunde profesionist la toate intrebarile legate de masina. In afara de ceea ce-ti spune "vanzatorul" incearca sa ai o discutie cu seful de service, in privinta alegerii modelului.
4. Discuta cu ei foarte clar colaborarea after sales, in special partea de service.
5. Nu am lucrat cu Romcar asa ca nu pot confirma sau infirma parerea altora. Am postat in topicul destinat service-ului Inscut si in general service Mazda, experienta mea cu dealerul si service-ul mazda. poate te ajuta.
6. Dupa aceasta experienta, daca as lua-o de la capat as alege un dealer mai mare, care sa nu se dea la fund daca am alta parere decat el si un service care sa ma respecte pe mine si masina mea (termene respectate, lucrari cu un minim de calitate garantat, sfaturi si seriozitate).
7. Cea mai buna experienta este cea directa, in sensul in care merita sa te duci tu sa discuti cu ei, sa vezi si service-ul si mai ales modul in care sunt tratati clientii si masinile acolo.

Pana acum nu am avut probleme cu masina. A fost un recall, rezolvat dupa ce am gasit un service ok si o sensibilitate a parbrizului (de 2 ori fisurat). In rest vei beneficia de o masina fiabila, confort, senzatii placute la condus si nu in ultimul rand imagine. Am condus in 18 ani multe masini si ceea ce pot sa-ti spun (o parere personala), se simte mana japoneza. Evident ca nimic nu este perfect si trebuie sa ai si noroc.

Numai bine si mult succes la alegere.
Gabriel-Doru72146
Multumesc mult pentru sfaturi, am sa fac asa cum mi-ai sugerat si sper sa auzim numai de bine!
Mihai82205
QUOTE(Gabriel-Doru72146)
Multumesc mult pentru sfaturi, am sa fac asa cum mi-ai sugerat si sper sa auzim numai de bine!


Nu stiu daca mai e de actualitate pentru tine, dar am pe Calea Mosilor, la showroom, o Mazda3 SP CD 110 GT, cu care ai putea face un test drive.Cred ca produsul este cea mai buna reclama.Tu nu?

O zi buna!

Mihai
Miu87084
nimic de reprosat masinii am 30.000 cu ea si in plus in Buzau fiind singura toata lumea intoarce capul dupa ea unii cred ca e RX-8 smile.gif.......dar de ce diesel ? cati km faci pe an?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.