Help - Search - Members - Calendar
Full Version: siguranta pasiva
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
octavian67510
..ce inseamna siguranta pasiva?... :bash:
James Kilowatt
Adica, rezistenta la impact, airbaguri, chestii din astea. Ce se intampla dupa ce intri in pom blush.gif
Siguranta activa se refera la frane, controlul traictorie, manevrabilitate, adica ce se intampla ca sa eviti sa intri in pom...
octavian67510
multumesc..de explicatie..dar dl moderator..fa cumva...sa inciti lumea sa raspunda si la celalalta intrebare(topic)..cu ero ncap...sau e un subiect tabu...
mai ales ca m-a sunat deelerul ca mi-a venit aveo... band.gif
James Kilowatt
Tocmai ti-am raspuns si dincolo... cu euro NCAP nu esti singurul care ai suspiciuni smile.gif
Uite aici smile.gif
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=8665&start=0


totusi, desi sunt unul care am suspiciuni cu NCAP-ul, m-am uitat la pozele cu Aveo, si ceva tot pare nasol. Stalpii usilor sunt deformati, asta inseamna ca macar cu deschiderea usilor sunt probleme. Chiar daca faza aia cu "probabil la un impact mai puternic ar fi cedat" mi se pare o speculatie care poate fi facuta la ORICE masina....
octavian67510
..deci...ce fac?...totusi..sa ma atasez de aveo daca il iau?..pot sa ma bazez pe el ca va fi o masina buna?
James Kilowatt
Daca nu intri intr-un perete deformabil cu 64km/h, probabil ca da biggrin.gif

Personal merg pe filozofia ca in caz de accident toate masinile sunt periculoase indiferent de numarul de airbaguri si de stele NCAP.
Ce se intampla intr-un impact diferit de cel testat de NCAP nu prea se poate specula, dupa parerea mea. Simplul fapt ca la americani are o nota si la europeni alta ma face sa cred ca testele astea sunt prea limitate ca sa dea o nota sigurantei in general, si ca nu reprezinta decat o nota la un singur test si nimic mai mult.
Eu abia astept sa fiu contrazis de NCAP cu date :angel:
octavian67510
...si eu..
apropo..MR..ce masina conduci?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.