Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Coruptia mica rastoarna tara mare !
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
sorin37756
Urmare a noilor sanctiuni pt neefectuarea ITP, au crescut cozile la statiile ITP, dar a crescut si coruptia.

Coruptia se manifesta prin:

- neeliberarea bonului fiscal pentru suma legala, deloc neglijabila, in jur de 100 ron, in functie de reveniri
-aluzii care te imping sa contribui in plus
-reparatii facute tot la service-ul statiei ITP, la preturi de 3-4 ori mai mari decat la alt service, diferenta fiind evident trecuta in contul spagii necesare promovarii ITP-lui.

Poti sa te duci cu masina revopsita, cu frane noi, cauciucuri noi si trusa si cu toate astea sa dai dublu sau triplu in plus fata de taxa si asa mare si nejustificata, ca sa treci noxele - de parca poate verifica cineva respectivii indicatori, si de parca poti face un motorfara EUR 1 sa scoata ca EUR 4, sa scoata mai putin oxigen sau un EUR 4 sa nu scoata CO2 si CO.



Chiar daca pentru noi cei de rand patronul statiei ITP e un fel de extraterestru situat
deasupra grijilor financiare,
fiscului si
procuraturii,
sunt foarte intelegatori cu clientii imbracati in uniforma de militian.

Suntem o tara sufocata de coruptia mica. Si vom fi cata vreme nu se va generaliza regula de

a se declara si justifica odata pe an,

ce aveai,
cat ai mai adunat si
de unde.

La permis auto: taxe, prestatii + spagi
La medic- asigurare + spaga
La ITP- taxa + spaga

Completati si voi parerea voastra despre coruptia mica ce rastoarna tara mare.
Meditatorul
agentii evaluatori - pt banca

institutiile statului

medicii

taximetristii

chelnerii

mecanicii

mesterii, in general

contabilii



...daca stau sa ma gandesc bine spaga iau cei care lucreaza in mod curent cu oamenii.

daca stai la birou si iti vezi de munca ta, faci parte poate din categoria celor care dau (exceptie facand politistii, vamesii, functionari....) in nici un caz a celor care iau!

din pacate pt noi romanii, avem inca mentalitatea ca este bine sa stimulezi putin omul CHIAR DACA EL ESTE PLATIT PENTRU CE FACE.

de ce? poate pt ca nu mai vrem sa fim purtati de colo-colo, de frica ca nu ni se rezolva problema, de frica ca ne pierdem banii si timpul degeaba.

va mai trece ceva apa pe Dunare, pana vom realiza ca fenomenul spagii este ceva daunator, cu toate beneficiile ei imediate.


sunt total impotriva spagii, insa, recunosc, am apelat de multe ori la acest procedeu.
guerilla
nu confundati spaga cu bacsisul. iar asta se practica in toata lumea. si la chelneri si la taximetristi.
Meditatorul
QUOTE(guerilla)
nu confundati spaga cu bacsisul. iar asta se practica in toata lumea. si la chelneri si la taximetristi.


DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE ESTE ACELASI LUCRU.


daca sunt multumit de serviciile prestate, da, dau bacsis cu cea mai mare placere, insa daca nu, nu dau.

mi s-a intamplat chestia asta de multe ori si m-am lovit de o impertinenta rar intalnita; "domnu' da' mie nu-mi dai nimic?" - asta dupa o servire execrabila.

nu inteleg de ce persoanele ce practica anumite meserii sunt "indreptatite" sa primeasca bacsis si alte nu !


repet, pentru mine spaga este pe aceeasi treapta cu bacsisul.

..mai ales ca amandoua forme de "stimulare" intra direct in buzunar, fara a se retine vreun amarat de procent si varsa la buget.
eddie
Nu confundati SPAGA cu BACSISUL.Cat mai pe scurt,fara dictionar... biggrin.gif
Spaga se da inainte,bacsisul se da dupa.
Meditatorul
QUOTE(E d d i e)
Nu confundati SPAGA cu BACSISUL.Cat mai pe scurt,fara dictionar... biggrin.gif
Spaga se da inainte,bacsisul se da dupa.


bine, bine, insa sa ne intoarcem la ce expunea initiatorul topicului.
air_wolf
si ce te plingi domle? a? ia zi, vrei sa moara copii de foame si sa n-aibe si ei un ban de nokia ultimul model?
daca nu-ti convine emigreaza domle sau fa-ti statie itp si da-le si la prieteni sa vezi daca iti convine... i-auzi la el...

cam asa se pune problema... sad.gif
booneK9
Spaga nu e fenomen daunator. E infractiune si gata. Prin codice ii zice simplu mita sau primire de foloase necuvenite. Punct.
Recunosc, dau bacsis (intr-un acces de fanariotism tampit) la crasma si la frizer, dar niciodata vreunui functionar de la ghiseu.
Baby Blues
La fel si eu! Nu concep sa dau si nici sa iau. Sunt fct public si o spun cu toata responsabilitatea.
florin55503
sa iti spun ce am patit. am fost cu pejoul la revizie si cum am plecat de acolo m-am dus sa fac itp-ul. am platit am bagat masina si cand surpriza. imi zice ca nu poate trece itp-ul pt ca nu tin franele din spate. ii zic ca abia am schimbat placutele si ca probabil din cauza asta sunt mai lasate.
ma uit intre timp pe valorile pe care trebuie sa le aiba masina la franare si care erau afisate pe perete si ce sa vezi. se incadrau. ii spun idiotului si isi cere scuze ca nu a fost atent ca totusi sa fiu atent ca nu tine cum trebuie si ca nu e vina mea ci a celor de la Eurial. imi pune timbrul plec si vad niste injuraturi spuse printre dinti
Baby Blues
nu stiu cu cine ai vb, dar pot spune ca inginerul respectiv fii sigur ca nu a fost atent ci a vrut sa incerce: daca merge bine daca nu , nu.
Si eu m-am intalnit cu un colectiv de curand carora le-am prezentat in cadrul unui forum , catva exemple care pt unii fct publici par minore dar pt cetateanul de rand sunt probleme de zi cu zi care ii dor si care ar vrea sa le fie rezolvate cat mai repede si cat mai simplu. Mentionez ca acele probleme minore pot fi rezolvate destul simplu si usor de functionarii respectivi. Unul dintre participanti, destul de tanar de altfel, mi-a raspuns ca daca cei de la "Bucuresti" nu rezolva problemele grave ce putem face noi? Eu ma gandesc ca sta in puterea fiecaruia sa rezolvam problemele "minore", care ne sunt apropiate si sa lasam pe altii sa-si faca treaba acolo unde sunt pusi, "la Bucuresti".
booneK9
Intreabarea este alta:
Cati dintre ei vor intr-adevar s schimbe ceva?
Si mai ales cati dintre ei isi dau seama ca inainte de a fi functionari sunt cetateni?
Schimbarea e in puterea functionarului de la ghiseu, nu neaparat a managerului
florin55503
QUOTE(booneK9)
Intreabarea este alta:
Schimbarea e in puterea functionarului de la ghiseu, nu neaparat a managerului


foarte bine spus. chia daca doar partial. tine de atitudinea fiecaruia. se tot invoca salariile mici. politistii la fel. nu ii obliga nimeni sa se faca politisti, functionari publici sau mai stiu eu ce. functionarul public care se plange ca munceste din greu nu a lucrat in sistemul privat.
marius68582
marea durere din sufletul meu,sistemul indoctrinat din romanica...problema insa in ziua de azi este ca toti functionarii nu doar ca accepta spaga ,dar si o intretin.Cum a observat cineva,se pot face multe lucruri intre-un timp mult mai util,atat doar ca respectivii functionari nu vor.Pur si simplu ei sunt cei care intretin cu buna stiinta aceasta stare a lucrurilor.Mi s-a intamplat sa mi se spuna in fata,sa mi se recunoasca ceva de genul:"da, ai dreptape,s-ar putea face si asa,nu ai nevoie de 4 stampile de la 5 oameni diferiti pentru acelesai document,etc etc " ca apoi sa mi se zambeasca mistic(sa nu spun zeflemitor) si sa mi se spuna:"dar asta e situatia".
Baby Blues
Accept partial cele spuse mai sus cu 2 rezerve:
1. Nu numai functionarul e de vina ci si cetateanul roman care "intretine " spaga si dorinta de a lua spaga a primului.
2. Managerul (mai ales cel tanar) trebuie sa aiba calitatea de a schimba mentalitatea , iar daca nu poate, sa o impuna ca si o schimbare fortata chiar si prin masuri extreme.
booneK9
Situatia vine cam asa: "it takes two to tango". E o problema sistemica, iar cea mai simpla rezolvare ar fi sa faci ceva cu "primitorul". Omu' de la ghiseu si seful trebuie sensibilizati in egala masura.
Iar daca e prins cu mata-n sac ... sa-i arda.
sorin37756
QUOTE(marius68582)
problema insa in ziua de azi este ca toti functionarii nu doar ca accepta spaga ,dar si o intretin


Toti!? Hai bre ca asta ai spus-o pe fond de stres! Si nu era vorba atat de functionari, cat mai ales de patronii corupti si necontrolati la cont, care fac revizii auto!
Baby Blues
Nu trebuie sa generalizam. Nu vreas si nu cred ca toti functionarii sunt corupti. Am colegi care sunt foarte cinstiti. Problema este ca mentalitatea este paguboasa.nua vem ce face trebuie sa mai treaca cel putin 20 de ani ca sa ne schimbam
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.