Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW 520i - 1996
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 5
ovidiu56970
Buna. Am o oferta de un BMW 520i din 1996. Pretul pe care reusesc sa il obtin este de 6.750 Euro.

Merita asa ceva? Masina este foarte bine intretinuta tehnic si estetic, are aprox. 210.000 km, si a avut un singur proprietar in Romania.

Ce imi puteti spune despre motor, intretinere? Cat consuma, dar real? Eu nu sunt impatimit al vitezei, iar orasul unde stau este linistit si fara prea mult trafic.
florin55503
probabil poti sa o scoti pe la 6500. eu zic ca merita. consumul in buc inepe de undeva de la 12% (poti scoate si mai putin). si apoi cerul e limita. e putin submotorizata.

e bmw-ul care imi place cel mai mult. daca masina e ok eu zic ca merita
ovidiu56970
Care ar fi consumul minim care se poate scoate cu ea? Si aici ii intreb doar pe cunoscatori. De fiabilitate imi poate spune cineva ceva?
florin55503
in afara poti sa scoti si 7 % parca. fiablitate nu prea trebuie sa iti faci probleme desi multi considera ca modelul anterior astuia a fost ultima masina adevarata facuta de bmw (nu e si parerea mea)
Felix60549
Am 528i E39 si-ti spun ca la banii astia se merita! Consumul meu in oras este undeva la 11,5- 11,8, dar nu e Bucuresti!
In afara imi ia minim 7,4 mers pana la 100km/h. Despre intretinere, ce sa-ti spun?

Cand ai BMW tb. sa ai si bani in buzunar! biggrin.gif
ovidiu56970
Oare as putea gasi un model asemenator la un pret mai bun, si in aceeasi stare tehnica? Sau as cauta degeaba fiindca tot pe acolo s-ar invarti preturile?

La ce sa fiu atent la inspectie? Ce se defecteaza prima data la un BMW 520i? ce este mai sensibil la aceasta masina?
serban39961
Are un pret OK. Spune si tu ce dotari are ca sa ne facem o idee.
Cand iei o masina inspectezi tot, de la compresia motorului la amortizoare si discuri de frana.
florin55503
QUOTE(ovidiu56970)
Oare as putea gasi un model asemenator la un pret mai bun, si in aceeasi stare tehnica? Sau as cauta degeaba fiindca tot pe acolo s-ar invarti preturile?

La ce sa fiu atent la inspectie? Ce se defecteaza prima data la un BMW 520i? ce este mai sensibil la aceasta masina?


cum s-a spus compresia motorului, si apoi tot ce inseamna calea de transmitere a puterii la rotilor din spate. cardan, grup mai ales vezi ca sunt niste rulmenti pe acolosi alte chestii. daca se rup alea ramai cu masina in drum. amortizoare si alte bucse e posibil sa fie destul de uzate din cauza drumurilor exceptionale din RO.

cam asta e pretul cu care se vinde masina. ba as zice ca e unul destul de bun
Felix60549
Daca mai e si masina din poza, e super si merita toti banii!

Totusi starea tehnica tb. verificata, inclusiv caseta de directie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.