Help - Search - Members - Calendar
Full Version: La munte, pe creste si hartoape
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
guerilla
exista pe aici impatimiti ai mersului pe munte?
pe unde va faceti veacu in week-end-urile cand urcati pe creste?
ce refugii nu mai sint, ce cabane au fost modernizate? traseele au fost remarcate sau au fost lasate in uitare?
ati citit noua lege, cea cu amenzi pentru abaterea de la traseele marcate?
booneK9
Poftim?!? blink.gif
Ce lege? Goodness, nu mai pot sa haladuiesc pe coclauri?
Ce farmec nebun era sa nimeresc la cate-o stana dupa ce m-am plimbat aiurea...
Despre trasee ... cand imi revin din mirare.
Si, a propos, ciobanii ... tot pe poteci? Nasol! O sa fie inghesuiala.
Eduard RO
Cica o sa trebuisca si oile sa aiba numere de inmatriculare. laugh.gif Inafara de rezervatii nu cred ca se ia nimeni de tine, stai linistit.Nu se aplica alte legi mai importante dapoi asta. blush.gif
air_wolf
da. exista asemenea impatimiti. dupa vreo 14 ani de batut cu piciorul acum il batem si cu masina. la intoarcere pun poze biggrin.gif intre 1-3 septembrie mergem la talmaciu - obirsia lotrului biggrin.gif drum de suv-uri.

btw, oile au nr de inmatriculare, si vacile si caii biggrin.gif
booneK9
Pana acum mi s-a intamplat sa ma contrez cu un nene care vroia sa-si traga taxa de-o bere ca am patruns in rezervatie naturala... Dupa lungi parlamentari nu a scos nimic de la mine. Dar pentru rezervatii sunt de acord ca trebuie controlat accesul. Asta nu inseamna "nimeni nu intra", ci se intra cu ghid, om de-al locului, care te duce pe colo si poe dincolo.

In rest, insa, ar fi aiurea, desi in alte tari cam asa se intampla (eg prin Tatra sunt asemenea locuri -- nu stiu daca erau rezervatii, dar regimul era asemenator).

Boooooon, dar sa nu mai pot merge peste dealuri, peste vai, prin locurile pe unde am umblat copil fiind? La ce bun? Mai bine dai amenzi cat casa pentru gunoaie aruncate aiurea decat sa interzici accesul... Si despre ce fel de marcaje vorbim? Ca stiu in Crai poteci marcate "la momai"... ala e marcaj? Ca daca da, ne strangem cativa si impanzim Carpatii cu gramajoare de pietre.

Dar mai ales cine ne zice, totusi, despre ce lege e vorba? Ca n-am gasit...
guerilla
QUOTE(air_wolf)
da. exista asemenea impatimiti. dupa vreo 14 ani de batut cu piciorul acum il batem si cu masina. la intoarcere pun poze biggrin.gif intre 1-3 septembrie mergem la talmaciu - obirsia lotrului biggrin.gif drum de suv-uri.


super. sa aveti vreme buna.
noi vrem sa plecam in noaptea asta la munte. dar cica sint 0 grade la Omu :angel:
si nici SUV n-avem sad.gif


boonek, ia de aici si citeste: legea 345/2006
booneK9
Foarte interesant... Ma roade curiozitatea cum se va face "enforcement"... mai ales ca nu e definit nicaieri ce e ala un traseu. Oare cat de lata e poteca pe unde ai voie sa umbli? Chiar asa, pe piciorul Babelor, drumul e in linie dreapta intre stalpii de marcaj? Sau pe care dintre "branele" formate de ploi e "traseul"? Ori pe Plaiul lui Pacala? Ori pe Marele Grohotis? Sau in poiana spre Coltii Chiliilor? Sau in creasta Fagarasului (pe zonele mai largi). Si nu mai ai voie sa "tai serpentinele" cand cobori de la 1400? Aberant! Am zis.

Vreau sa pot umbla pe unde am tot fost si mi-am incarcat bateriile. Nicicand n-am lasat gunoi in urma mea, ba chiar am strans dupa fel de fel de "specimene". Dar atat, ca m-am enervat.

@guerilla: sus a nins, e vaj (65km/h) si ceata de nu vezi mana intinsa, asa ca atentie la echipament. Si poate sa-i dea lapovita. Take care.
guerilla
echipament este. daca n-om mai putea, scoatem cortu si tragem pe dreapta/stanga si gata.

am fost intr-o rezervatie saptamana trecuta. multe peturi, pungi, celofane si aluminiu de la ambalaje. n-aveai voie sa mergi pe unde vrei tu, multe din zonele de acum 7-8 ani sint restrictionate si e mare pacat ca erau trasee foarte frumoase (desi si dificile). multi pantofari (adica oameni cu pantofi sau adidasi de vara si cu genti de voiaj sau sacose) desi afara erau cu putin peste zero grade.
dar muntele e la fel de frumos ca intotdeauna.
pacat de vreme sad.gif
booneK9
ooooops. Stai putin sa ne-ntelegem. Zici ca vrei la Omu sau am inteles eu gresit? Pe ce traseu vrei sa ajungi acolo? Nu de alta, dar ideea cu cortul imi da putin de gandit. In orice caz, week-end-ul pare sa fie ok, daca e sa credem meteorologii (dar noi stim vorba aia veche "minti ca un meteorolog") biggrin.gif Take care.

Despre mizerie, gunoaie, comportament sub limita decentei sau a oricarei urme de civilizatie, cu regret recunosc ca am vazut.
La fel cum am vazut dame cu sandale cu toc incepand coborari pe Jepii mici in septembrie (tenisii erau deja lux), indivizi cu umbrele pe platoul Bucegilor si cate si mai cate...
guerilla
we asta vom fi lenesi. traseul babele - omu. campare unde o fi vantu mai mic pe platou.
Lucian55
Iti inchiriez un nissan navara cu macara in spate ? laugh.gif
guerilla
suna foarte tentant biggrin.gif
air_wolf
gata, ne-am intors. am fost la Obisia Lotrului, unde ne-am impartit pe 2 grupe: cei care doareau sa urce prin locurile pe unde a trecut viitura si cei care au facut transalpina.
nu stiu cum a fost pe transalpina dar noi am fost dezamagiti de traseele de off-road. drumurile rupte, albii de riu impracticabile, defrisari masive. urcam maxim 800m dupa care trebuia sa intoarcem pe poteci de 2.5m cu hau de 300m, unde fusese padure. trunchiuri de copaci in iarba, buturugi...
asa ca ne vom apuca de plantat puieti, ca noi ii putem cara, trebuie facut ceva, altfel umbra padurii o sa ramina doar o amintire. sa se taie, ca este nevoie, dar sa se replanteze.
Mariustom
Corect, foarte lăudabilă intenția voastră, de a planta puieți. Oare cei de acolo, chiar nu știu importanța pădurii, sau doar se folosesc de ea?
air_wolf
sincer nu stiu ce sa spun. e clar ca padurea este importanta pentru munte, dar si pentru om. din pacate initiativa noastra are citeva aspecte:
1. perioadele de plantare
2. puietii propriu-zisi (nu poti pune pruni si meri)
3. se pot face maxim 2 de campanii pe an (costuri de benzina+piese) pentru ca participa oamenii din toata tara si sint masinile personale, iar dintre ele nu foarte multe pot cara efectiv (ce sa bagi intr-un samurai??? )

in Obirsie erau zone unde era puiet. deci cred ca oamenii se ocupa totusi si de acest aspect.
Alex-F1
Desi e oarecum off topic, ati atins un punct sensibil, cel cu puietii! Vedeti voi, romanul maltrateaza natura intr-un hal fara de hal, in vederea satisfacerii nevoilor personale si-atat, nu se gandeste nici o clipa la consecinte....vorba aia "io s-o duc bine, in rest, grija mea".... :bash: ...urat, f. urat....ne batem joc de natura intr-un mod barbar as zice, dar cand isi bate si ea joc de noi, ridicam privirea spre cer si intrebam cu ce-am gresit.... Multi, prea multi oameni nu trateaza natura cu respectul cuvenit, asa ca ea intotdeauna si-a luat si-si va lua tributul ei..... arigato.gif
horia81181
am fost nu de mult cu o treaba pe la suceava, traseul de la cluj prin pasul tihuta. sa vedeti acolo defrisari, de te doare sufletul, hectare peste hectare. o zona bogata si frumoasa e acum periclitata de inconstienta unora. ba mai mult, culmea e ca yona nu pare a se fi ridicat economic, casele sunt vai de mama lor, cred ca aia tot ce vindeau dadeau pe rachiu. destul de trist...
Lucian55
ari_wolf, daca faceti campania asta ma bag si eu cu Nissanul, se poate cara in el si merge bine in offroad. dami un pm cu mai multe detalii.
air_wolf
ok. te asteptam in orice imprejurari smile.gif
Mandula
Vara asta facut creasta sudica a Pietrei Craiului si traseul de creasta din Fagaras, cu atingerea Vistea-Moldoveanu (plecare de la lacul Capra). Ce pot sa zic e ca marcajele sunt destul de naspa in Piatra (mai ales pe la baza peretelui si in zona impadurita), dar cel din Fagaras foarte bun, proaspat si vizibil biggrin.gif

In Piatra din ce in ce mai multi pantofari (am vazut pe lanturi pe unii in slapi blink.gif ), dar in Fagaras, in conditiile in care 80% din cei intalniti aveau alta nationalitate, niciunul, am vazut doar turisti echipati care stiau despre ce e vorba. Exceptie: chiar pe Vistea, un "coleg" in slapi, cu un halat desfacut peste bustul gol (eu fiind in geaca, ca erau 5*C si un vant care te misca tare de tot din loc), cu privirea tulbure rau din cauza, probabil, a continutului unui pet de Burger de 2 litri pe care-l cara in mana, singurul lui "bagaj"... :bash:

Urmatoarea ar trebui sa fie pe la sfarsitul lunii, si cred ca va fi ori Omu pe Bucsoiu sau pe valea Gaura, dinspre Simon, ori Ciucas si creasta. Tre' sa fie aproape de Buc si drumul bun pana acolo, ca va fi de weekend, maxim 2 nopti, si mers cu masina pana in zona.

Voi pe unde ati ajuns vara asta si pe unde mai intentionati ?
air_wolf
noi o se ne mai dam o tura anul asta in octombrie in cheile risnoavei. nu stie exact data dar cine are un 4x4 poate veni cu noi.
booneK9
Anu' asta n-am prea avut randament la iesiri.

Am executat o tura de o juma de zi in Fagaras (circuit din Balea Lac, Saua Capra, Lacul Capra, si retur pe partea cealalta -- spre Negoiu)

O tura mica, mica, mica unde am prestat in aceeasi zi canionul 7 scari si cetatea Bran.

Cam atat... Turele de schi nu se pun
Mikidutzaa
Eu tocmai am venit din Fagaras: Balea-La trei pasi de moarte-Arpasul Mare-Podragu, apoi o zi de pauza si admirat peisajul si inapoi pe la Podragel. Foarte frumos si obositor, frig de mori (mai ales IN cabana noaptea), vreme frumoasa.

Mai vreau sad.gif...
Mandula
La tura mea de 3 zile in Fagaras, desi a fost in august, cele 2 nopti petrecute in cort (prima la Podu Giurgiului, a doua langa Lacul Capra) mi-au generat niste friguri atat de crunte, incat la intoarcerea in Bucuresti, timp de vreo saptamana, desi erau 30-35*C, am tot umblat cu pulovere, sweatere, ba seara cu polar pe mine ! A fost incredibil de frig, probabil a contat si variatia mare de temperatura la care am supus corpul in mod brusc (dupa 2-3 luni de temperaturi caniculare de Bucuresti)... Nu am mai patit asa ca anul asta niciodata, eu chiar sunt mai calduros de felul meu.

Dar totusi, in cabana ? Auzisem ca arata relativ decent... Apropo, cat mai costa cazarea ?
air_wolf
v-am pus un filmulet aici: filmul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.