Help - Search - Members - Calendar
Full Version: folii auto autorizate
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
viorel80050
daca citesti legea cu atentie se observa clar urmatoarele:
pe parbriz trebuie sa ai o transparenta de minimum 75%
pe lateralele fata minimum 70%
laterale spate legea nu specifica nimic deci poti pune ce grad de transparenta vrei
luneta la fel dar numai daca ai oglinzi retrovizoare ext
in concluzie eu ,ca montator autorizat de folie,pot monta fata 70%,spate pun pana la 5% inclusiv luneta toate cu timbru de securizare.
pana acum am vazut ca toti se refera doar la partea estetica a foliei.
daca nu stiati va pot spune ca foliile de calitate(llumar) au protectie UV 99.9%,deci o incalzire mult mai mica a interiorului,procentul acesta imens avandu-l chiar si folia cu transparenta 73 % pt geamurile fata
ca sa nu va mai spun de foliile antiefractie sau cele anticriblura
fooaarte interesant
daca e cineva interesat sa ma intrebe
ii pun la dispozitie si filme
asta pana e gata site-ul!

ok

sa auzim de bine
MotorHead
ce lege specifica procentele alea?
miki64285
ma intereseaza cat costa de montat folie pt geamurile fata la un logan.multumesc
viorel80050
procentele sunt in codul rutier si montajul la logan e 55 eur pt geamurile fata!
transparenta e de 73 %
Alex-F1
Deja is zapacit de cap cu folia asta.... wallbash.gif ....si tot nu is 100% lamurit....deci pana la urma e legala sau nu folia? Ca mi-as pune si io macar pe laterale spate + luneta, dar mi-e sa nu ma ia la intrebari militia.... :argue: 55 Euro pt. 2 geamuri??? :ohmy: Scump, doamna, scump... biggrin.gif Lasati-o draq....2 meleoane pt. lipit folie pe 2 geamuri....prefer sa mi-o pun singur, n-ar fi prima oara si imi iese la fel de bine, fara bule de aer, nesifonata, cu marginile bine taiate si lipite etc!

P.S.: Fi atent Viorel, ca reclama pe forum e interzisa, asa ca fii mai discret, pana nu iei un cartonas galben de la stapanire.... :angel: biggrin.gif
vma
io am folii montate din fabricatie, cand am facut identificarea la RAR nu au zis nimic de ele. Ce fac acum? Nu am certificare din aia cum dau firmele la noi...
r4mp
esti sigur ca e folie? daca e din fabrica, e un fel de tratament; nu stiu exact modul de fabricare, dar nu are ce sa iti faca! daca la folie te pune sa o dai jos, la cele colorate din fabrica doar nu te`o pune sa spargi geamurile :boxing: biggrin.gif
viorel80050
mai alex,merci de sfat dar a spune un pret nu inseamna,dupa parerea mea a-ti face reclama....nu stiu ,probabil ai dreptate!
vis a vis de 55 eur pt doua geamuri eu te cam contrazic
una la mana ca daca le pui singur nu beneficiezi de autorizare
a doua la mana nu cred ca iti permiti sa dai cinci ani garantie!
nu ca te-as subestima dar sa stii ca nu-i chiar la indemana oricui sa puna geamuri laterale!
ai pus vreodata folie pe laterale curbate in doua directii?
oricum discutia ramane deschisa!
ciao
viorel80050
pentru vma
nu exista folii montate din fabricatie
cele care vin din fabrica inchise la culoare sunt tratate termic,dar nu e folie!
sincer nu am vazut vreo astra cu geamuri negre din fabricatie
dar vezi seat(new leon in special),vw passat,X5,ML si lista ar putea continua!
guerilla
si eu am folie pe geamuri fata. din astea de care zici tu ca's legale (am o hartie prin torpedou care atesta asta). eu am pus folia pentru protectie personala (lovire geam) si nu pentru ca blocheaza privirea curiosilor sau ca are filtru UV.
ce e fain e ca in combinatie cu folia medie (aceasi marca) degradeul dintre geamuri este uniform. arata foarte bine.
viorel80050
"protectie personala" te referi la folia antiefractie!
e super ,sa vezi cat timp poti lovi geamul pana sa se sparga si apoi mai e chinuiala si pana il indepartezi
ei spun ca intarzie hotul 44 sec
parerea mea ca daca masina nu este intr-un loc prea retras si cumulat cu alarma domnul hot se cam descurajeaza
dar oricum geamul va trebui sa-l schimbi chiar daca nu se sparge
guerilla
chiar nu-mi doresc sa incerc sau sa vad cat dureaza biggrin.gif
dar in tara asta niciodata nu stii sad.gif
Alex-F1
QUOTE(viorel80050)
in concluzie eu ,ca montator autorizat de folie,pot monta fata 70%,spate pun pana la 5% inclusiv luneta toate cu timbru de securizare.....daca e cineva interesat sa ma intrebe....ii pun la dispozitie si filme.....asta pana e gata site-ul....


Dupa cum vezi, cred ca ai spus ceva mai multe decat un simplu pret, este? tongue.gif No problem....din partea mea poti face cata reclama vrei....grija mea!
In alta ordine de idei, poate pt. tine nu e mult 200 RON pt. montat folie pe 2 geamuri, dar daca stai putin sa te gandesti cam care ar fi venitul lunar mediu ar posesorilor de autoturisme din Romania, vei ajunge la concluzia ca 200 RON e un procent deloc neglijabil din acel venit! Sunt posesori de masini care castiga 4-5-6 sute RON/luna....crezi ca unu de asta isi permite sa dea 200 RON pe folie???...ca sa nu mai vorbim de cazul in care mai are omu si familie, copil(i)....nu? Atata vreme cat salariul minim pe economie este in prezent 330 RON, afla de la mine ca 200 RON pt. montat folie pe 2 geamuri ESTE MULT!!! Gandeste-te si tu putin.... In fine, asa e modelul la noi: firmele {din Romania si pt. romani} au preturi neadaptate la buzunarul romanului.....preturile sunt doar pt. "lumea buna", nu si pt. omul de rand.... Daca ai face un sondaj printre soferi (din toate categoriile sociale si nu numai din Bucuresti), io zic ca maxim 15-20% dintre ei ar fi de acord cu suma de 200 RON pt. pus folie pe 2 geamuri....ceea ce inseamna un segment de populatie oarecum restrans.... Pt. mine personal de exemplu nu e o suma mare 200 RON, dar n-as da-o pt. montat folie pe 2 geamuri, atata vreme cat mi-o pot monta la fel de bine si singur....sau, ma rog, cu inca o persoana pt. ajutor.... Garantie....autorizatie.....ce garantie, ce autorizatie dom'le....imi dau io singur si garantie si autorizatie.... biggrin.gif :angel: Vorbeamos.... :wave:
vma
tratarea geamurilor este ionizare dar eu am folie oglinda nu negre, Llumar AluChrom, si am actele de la Opel care dovedesc existenta foliei. Chestia e ca nu am actele alea romanesti de la RAR.
Alex-F1
Pai atunci du-te tu frumos {imbracat} la RAR cu actele alea de la Opel si zi-le sa-ti dea si versiunea in romaneste, ca sa stie sa citeste si nenea militianu atunci cand te opreste si te intreaba de ele... :coffee: biggrin.gif Sau nu se poate?
ivghenie74744
fapt real in focsani , acu un an scria la ziar ca un nene meletian neavand ce face s a gasit sa i dea amenda la un cetatean ptr ca avea luneta cu folie (era de fapt ionizata!!!) , dupa indelungi tratative cetateanul si a spart luneta cu cheia de roti ptr a demonstra ca n are folie si s a ales "doar" cu o amenda ptr tulburarea linistii publice ca se stransese lumea ca la urs. cu pusul folia e o teapa uriasa , pai il doare in 14 pe garcea ca ai omologare rar ,daca ai oglinda interioara se cheama ca nu ai vizibilitate in spate si n ai voie pe luneta,ca doar oglinda interioara nu i pusa sa ti faci freza in ea .si unde sunt procentele alea in NOUL cod rutier ca eu n am dat de ele!!! in galati ptr luneta de la smart mi au cerut unii 180 ron ,atatia ani sa stea ei cu folia lor.cea mai buna metoda de pus folie : un prieten si un feon.
MotorHead
QUOTE(ivghenie74744)
pai il doare in 14 pe garcea ca ai omologare rar ,daca ai oglinda interioara se cheama ca nu ai vizibilitate in spate si n ai voie pe luneta,ca doar oglinda interioara nu i pusa sa ti faci freza in ea .
Pai daca zice legea ca ai voie Garcea n-are ce face smile.gif Uite citat din Noul Cod:
QUOTE
Constituie contraventii si se
sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de
sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
... ...
QUOTE
aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;



QUOTE
.si unde sunt procentele alea in NOUL cod rutier ca eu n am dat de ele!!!
Nu sunt nici unde, am cautat si-n vechiul cod si-n cel nou, habar n-am de unde le-a scos.
Cristi86127
QUOTE(viorel80050)
daca citesti legea cu atentie se observa clar urmatoarele:
pe parbriz trebuie sa ai o transparenta de minimum 75%
pe lateralele fata minimum 70%
laterale spate legea nu specifica nimic deci poti pune ce grad de transparenta vrei
luneta la fel dar numai daca ai oglinzi retrovizoare ext
in concluzie eu ,ca montator autorizat de folie,pot monta fata 70%,spate pun pana la 5% inclusiv luneta toate cu timbru de securizare.
pana acum am vazut ca toti se refera doar la partea estetica a foliei.
daca nu stiati va pot spune ca foliile de calitate(llumar) au protectie UV 99.9%,deci o incalzire mult mai mica a interiorului,procentul acesta imens avandu-l chiar si folia cu transparenta 73 % pt geamurile fata
ca sa nu va mai spun de foliile antiefractie sau cele anticriblura
fooaarte interesant
daca e cineva interesat sa ma intrebe
ii pun la dispozitie si filme
asta pana e gata site-ul!

ok

sa auzim de bine


salut,

Ma intereseaza sa pun folii de buna calitate (llumar) pe laterale + luneta pe un Mitsubishi Colt CZ3...cam cat ar costa ? Dar cu garantie, autorizatie RAR, etc.
dragos86640
Stie cineva unde as putea pune folie aut. pe un Passat in Iasi...???
Mihai44627
ma...de ce in romania zic meletzienii "reduce vizibilitatea atat din exterior cat si din interior".....in Canada si US politistii zic ca nu e safety pt ei....daca omul are okii de pisica si vede prin folia aia....ce rost are sa te vada politistul sau pietonul de afara? in us si canada ai voie sa iti pui pe toate geamurile....te opreste politia..dar nu`ti da amenda....doar te intreaba de ce si bla bla...atat....nu iti da amenda nici pt ca nu ai numarul pe fatza...dar nenea garcea al nostru...e mai FLAMAND...si dabia asteapta sa prinda pe unu cu folie sa pape si el un meniu de la McDonalds
mihai102952
salut! ma fratilor, am luat azi o amenda pentru folia de pe geamuri mai mare decat mine. nu am semnat procesul. ma rog, nu conteaza asta. ce pot sa fac sa nu o platesc? certificatul poate o sa-l recuperez da` nu vreau sa le dau banii! daca fac contestatie, mai platesc amenda? sau in urma contestatiei tre sa-i chem in instanta? a mai patit cineva ca mine? si daca da, ce a facut?
HalbaSus
Procedeul e urmatorul:
Srii o contestatie (defapt o cerere de chemare in judecata) pe care o depui la politie (ma rog, acum o vreme a fost declarat neconstitutional articolul respectiv, s-ar putea sa trebuiasca sa o depui direct la judecatorie, acum aproximativ jumat' de an eu am depus inca la politie, pentru o amenda de viteza), astepti vre-o 2-3 luni sau cand iti da termen judecatoria, te prezinti in instanta (preferabil cu un avocat sau cineva care are cunostinte juridice), pierzi/castigi/amani... asta deja depinde de situatie. Daca pierzi platesti amenda integrala (adica nu "jumatate in 48 de ore", daca pierd ei nu mai platesti nimic)...
F L O R i N
QUOTE(mihai102952)
salut! ma fratilor, am luat azi o amenda pentru folia de pe geamuri mai mare decat mine. nu am semnat procesul. ma rog, nu conteaza asta. ce pot sa fac sa nu o platesc? certificatul poate o sa-l recuperez da` nu vreau sa le dau banii! daca fac contestatie, mai platesc amenda? sau in urma contestatiei tre sa-i chem in instanta? a mai patit cineva ca mine? si daca da, ce a facut?


Cat a fost amenda ? Te intreb ca si eu vreau sa mi pun folii si sa stiu la ce ma astept.Se mai dau si puncte pe langa amenda ?
S O R I N
Amenda este intre 9 si 20 de puncte,un punct valorand 10 % din salariu

minim pe economie (347 Lei) .

Nu se aplica si puncte de penalizare.

Se ia si talonul.
Eugen60134
@Mihai:

Spune-ne și nouă ce fel de folie aveai pe geamurile față și spate, și cu ce transparență, că teoretic nu putea să-ți facă nimic dacă respectai transparența. Aveai cumva și pe parbriz ? blink.gif

Pe mine mai puțin mă interesează aspectul estetic, dar mi-aș pune pentru confortul termic, ținând cont de verile f.f. călduroase care se preconizează. Am citit pe aici pe undeva că geamurile atermice reușesc să păstreze într-o mașină care stă la soare o temperatură cam cu 10-15 grade mai mică decât într-una cu geamuri normale. Am înțeles că și folia păstrează o temperatură mai scăzută în mașină, ceea ce înseamnă că și aerul condiționat face față mult mai bine pe temperaturi mari. Sincer, peste 30 de grade afară aerul meu condiționat nu prea mai reușește să răcorească mașina.

Dar dincolo de aspectul comercial al problemei, îi rog :pray: pe cei care și-au pus deja folie să confirme sau să infirme că folia ține o temperatură mai mică în mașină (nu fierbe mașina când stă la soare, aer condiționat mai eficient, efectul placebo, orice :angel: ).
Alex-F1
Eugen, sper sa nu te dezamagesc, dar d.p.d.v. termic, folia e fix pix....n-am masurat, dar cred ca nici macar cu un grad nu reduce temperatura din habitaclu!!! Am avut si folie gen oglinda si neagra si tot dracul ala e....intr-o zi caniculara de vara (35-38 de grade afara la umbra), daca masina sta in soare, temperatura in interior mie unu mi-a ajuns si la 68 de grade (masurat cu termometru, nu dupa ureche)....prin anul 2000, cand inca erau casetele "la moda", mi s-au deformat carcasele + caselele care erau lasate pe bord....s-a umflat/deformat o caseta de n-a mai incaput in casetofon....iar o carcasa goala s-a deformat in asa hal ca n-am mai putut baga o caseta inauntru....si toate astea intr-o masina cu folie oglinda pe toate geamurile, mai putin parbriz, bineinteles.... biggrin.gif ....si n-aveam nici clima la masina respectiva....iti dai seama ce distractiv era! band.gif Deci singurele avantaje ale foliei sunt cel estetic + cel al intimitatii, atat! Mare noroc cu clima asta....la masina actuala face fata cu brio si la 35-36 de grade (afara la umbra)....mai mult inca n-a fost anul asta prin Timisoara....dar se anunta peste 38 blink.gif .....traiasca clima!!! beer.gif
Eugen60134
Mi-am pus folie transparență 30% pe spate și 50% pe față și mașina se încălzește mai puțin, aerul condiționat are mai mult spor. Aș spune că se simte o diferență de 4-5 grade în mașină, ceea ce contează. Sper să nu mă oprească poliția pentru cele 50% de pe față.
StefanVVTi
La Corolla Sedan, spate 10%, fata 70% cat costa?!
yan
deci am un golf 4 ...as dori sa ii pun folie pe geamurile din spate si luneta.vreau sa stiu cat costa si cum as putea sa iau legatura cu voi?
am inteles ca folia llunar sau 3M sunt cele mai bune calitativ whistling.gif
vio
CITAT(mihai102952 @ Mar 30 2007, 07:38 PM) *
salut! ma fratilor, am luat azi o amenda pentru folia de pe geamuri mai mare decat mine. nu am semnat procesul. ma rog, nu conteaza asta. ce pot sa fac sa nu o platesc? certificatul poate o sa-l recuperez da` nu vreau sa le dau banii! daca fac contestatie, mai platesc amenda? sau in urma contestatiei tre sa-i chem in instanta? a mai patit cineva ca mine? si daca da, ce a facut?



dac ai mai mult de 30 % pe fatza nu faci nimic .. o platesti nu ai ce face . daca asa e scris la lege , ai incalcat deci platesti ...
petre 1
eu am geamurile ionizate si nu am avut niciodata nici o problema cu politia.in schimb prin 2002 mi-am pus folie pe gamuri si a 2-ua zi am ramas fara talon,am zis ! nu imi mai pun folie nicodata
toiaeddy
CITAT(ivghenie74744 @ Sep 19 2006, 06:16 PM) *
fapt real in focsani , acu un an scria la ziar ca un nene meletian neavand ce face s a gasit sa i dea amenda la un cetatean ptr ca avea luneta cu folie (era de fapt ionizata!!!) , dupa indelungi tratative cetateanul si a spart luneta cu cheia de roti ptr a demonstra ca n are folie si s a ales "doar" cu o amenda ptr tulburarea linistii publice ca se stransese lumea ca la urs. cu pusul folia e o teapa uriasa , pai il doare in 14 pe garcea ca ai omologare rar ,daca ai oglinda interioara se cheama ca nu ai vizibilitate in spate si n ai voie pe luneta,ca doar oglinda interioara nu i pusa sa ti faci freza in ea .si unde sunt procentele alea in NOUL cod rutier ca eu n am dat de ele!!! in galati ptr luneta de la smart mi au cerut unii 180 ron ,atatia ani sa stea ei cu folia lor.cea mai buna metoda de pus folie : un prieten si un feon.


unde pot pune foli auto in focsani
AZAZEL
si eu imi pun folii pana in paste pe ambele masini. transparenta 35% fata si spate. am vazut cum arata o folie cu transparenta 50% si nu este mare sfaraiala aceasta fiind un pic inchisa la culoare dar se vede foarte bine prin ea din exterior.

pt ca cineva intreba, folia cea mai buna este 3M urmata de Llumar. orice folie care nu poarta unul din aceste nume este un stift.
hdi
Am si eu cateva intrebari pt. posesorii de folii:
-cresc eficienta instalatiei de AC?
-reduc vizibilitatea catre spatele masinii, mai ales pe timp de noapte?
-influenteaza vederea periferica? este posibil sa nu observi cu coada ochiului un pieton, animal etc din cauza foliei?
-se aplica pe exterior sau pe interior? nu se zgarie? nu se dezlipesc cu trecerea timpului?
-in cazul aplicarii pe geamuri fara rama, partea terminala nu va fi vizibila?
-care ar fi perioada dupa care ar trebui schimbate si din ce cauza?
-exista si alte metode de a obtine acelasi efect dar care sa presupuna un tratament al geamului si nu aplicarea unor folii?
-ignorand factorul estetic, parasolarele clasice cu ventuze nu fac aceesi treaba?
Multumesc.
22nst
La cateva pot sa iti raspund eu, am folie pe masina de 1 an si 3 luni iar pe a tatalui de 2 ani.
Folia este Llumar.
Se aplica pe interior si da creste eficienta AC. De cand le am nu s-au decolorat si nu s-au dezlipit, Llumar le garanteaza 5 ani.
Eu nu am avut nici o problema cu vizibilitatea. Noaptea chiar sunt foarte bune, nu te mai deranjeaza asa tare farurile masinilor din spate. Am si oglinda heliomata.
Aceste folii au si o protectie UV (asa se lauda producatorii)
Pe langa folie, geamurile se pot ioniza.

Foliile sunt bune si in cazul geamurilor sparte, retine cioburile smile.gif
StefanVVTi
Depinde si pentru ce transparenta optezi...cert este ca vizibilitatea scade(in spate), mai ales pe strazi/in parcari slab luminate. Ma bate gandul sa pun si eu, 15-21% pe spate si 73% pe fata(sau deloc).
G e o r g e
QUOTE (hdi @ May 24 2009, 08:16 PM) *
Am si eu cateva intrebari pt. posesorii de folii:
-cresc eficienta instalatiei de AC?
-reduc vizibilitatea catre spatele masinii, mai ales pe timp de noapte?
-influenteaza vederea periferica? este posibil sa nu observi cu coada ochiului un pieton, animal etc din cauza foliei?
-se aplica pe exterior sau pe interior? nu se zgarie? nu se dezlipesc cu trecerea timpului?
-in cazul aplicarii pe geamuri fara rama, partea terminala nu va fi vizibila?
-care ar fi perioada dupa care ar trebui schimbate si din ce cauza?
-exista si alte metode de a obtine acelasi efect dar care sa presupuna un tratament al geamului si nu aplicarea unor folii?
-ignorand factorul estetic, parasolarele clasice cu ventuze nu fac aceesi treaba?
Multumesc.

1. DA DA DA
2. depinde de ce folii pui , un 15% - 25% reduce foarte putin vizibilitatea , un 5% reduce mai mult
partea buna , poate unu' sa-ti mearga cu faza lunga in spate ca te doare la basca
3. nu
4. se aplica pe interior , nu se dezlipeste daca e o folie buna , daca o zgarii intentionat se va zgaria smile.gif
5. hai hai ... am la toate subaru folii , si la legy dinainte , stai linistit depinde unde o pune si cine , dar va exista o margine mica de 1mm-1.5mm in functie de cum o taie , la buza nu o sa iasa
6. niciodata smile.gif vinzi masina tongue.gif
7. ionizare ,presupune demontarea completa a tuturor geamurilor , asta inseama luneta spate noua la subaru ca se lipeste wink.gif
8. clar NU !
folie-detailprotekt
QUOTE (hdi @ May 24 2009, 07:16 PM) *
Am si eu cateva intrebari pt. posesorii de folii:
-cresc eficienta instalatiei de AC?
-reduc vizibilitatea catre spatele masinii, mai ales pe timp de noapte?
-influenteaza vederea periferica? este posibil sa nu observi cu coada ochiului un pieton, animal etc din cauza foliei?
-se aplica pe exterior sau pe interior? nu se zgarie? nu se dezlipesc cu trecerea timpului?
-in cazul aplicarii pe geamuri fara rama, partea terminala nu va fi vizibila?
-care ar fi perioada dupa care ar trebui schimbate si din ce cauza?
-exista si alte metode de a obtine acelasi efect dar care sa presupuna un tratament al geamului si nu aplicarea unor folii?
-ignorand factorul estetic, parasolarele clasice cu ventuze nu fac aceesi treaba?
Multumesc.


pentru toate nelamuririle, poti intra pe www.foliiauto-autorizate.ro Daca tot mai ai intrebari, ne poti contacta oricand.
anaxor_81
Daca folia este pusa de o persoana nespecializata, in conditii improprii (ex: in garajul blocului) s-ar putea sa ai mai multe suprprize decit:
QUOTE
[...] nu se zgarie? nu se dezlipesc cu trecerea timpului?
-in cazul aplicarii pe geamuri fara rama, partea terminala nu va fi vizibila?

bule de aer, piese care trancanesc pentru ca nu au fost bine puse la loc etc.

Aproape orice folie ce este un brand pe piata are protectie UV (~100%). Intre timp au aparut si folii auto ce ofera protectie termica ridicata, pina la 66%, cum este folia Advanced Ceramic (produsa de Madico) si au ca dealer si montator Ager Service Iasi.

Parasolarele clasice nu vor reusi niciodata sa atinga minimul eficientei folie auto- ex: gindeste-te ca folia auto este aplicata direct pe geam, nefiind nici un spatiu intermediar cu aer (aerul este un foarte bun conductor termic).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.