Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfaturi !
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
piciul
Buna ziua domnilor.
Peste cateva zile voi fi si eu fericitul posesor al unui autoturism SKODA OCTAVIA TOUR 1,6 de aceeia intraznesc sa cer cateva sfaturi ,sugesti pentru intretinerea acestei limuzine biggrin.gif posesorilor mai vechi de acest model blush.gif

Toata stima
Piciul
TLS-09
Piciule, treaba sta cam asa:
- toate indicatiile privind intretinerea la gasesti in cartea tehnica a masinii (sa nu uiti sa o ceri de la dealer)
In principu sa te axezi pe :
1. revizii facute la timp sau chiar mai repede (citeste si ce scrie pe forum despre intervalele de revizie).
2.Sa nu faci rabat la calitate (ulei, filtre bune) si combustibil bun
3 Sa o tii curata, spal-o cit de des ca nu rugineste dar evita spalatul la perii, bureti cirpe etc si orienteaza-te spre spalarea cu jet.
Vei constata ca fiind o masina noua nu prea ai ce sa faci pentru "intretinere".
piciul
Frate sa intaleg ca nu are nici o chichita de stiut sau de umblat la aceasta masina blink.gif
TLS-09
Cind o iei e in garantie asa ca nu ai de ce sa-ti faci probleme. In rest ce sa-ti spun sa verifici din cind incind uleiul, apa din vasul de expansiune, chestii din astea? Astea le stii si tu. Oricum citeste manualul cind iei masina si acolo o sa-ti spuna tot ce trebuie. Pentru mai multe amanunte intreaba ca sincer nu stiu ce fel de 'intretinere' vrei sa faci sau la ce chichita te referi. Cel mai bine intreaba punctual ceea ce te intereseaza.
piciul
QUOTE(TLS-09)
Cel mai bine intreaba punctual ceea ce te intereseaza.


Multumesc pentru raspuns ,mai am de asteptat inca 6 zile ,asa ca nu am ce sa te intreb de ceva anume,nu cunosc masina pentru ca nu am condus nici o Skoda pana acum mai mult de 10 km blush.gif
Lucian72846
Alegere buna , sa te bucuri de ea !
Iancu86043
S-o conduci cu atentie @piciule.... sper ca n-o sa mergi cu lazile de bere in portbagaj... cand vine si a mea peste vreo 2 luni poate le punem in sharing.... biggrin.gif
piciul
QUOTE(Iancu86043)
S-o conduci cu atentie @piciule.... sper ca n-o sa mergi cu lazile de bere in portbagaj... cand vine si a mea peste vreo 2 luni poate le punem in sharing.... biggrin.gif


Pai de ce crezi ca am luato frate ,am auzit ca este incapatoare :cheers: :cheers: :cheers:
Luam un brek dar nu imi mai ramanea bani de bere blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.