Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tva deductibil cat si unde
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
fayar80594
din cate am citit ar fi de 16% si se da recupereaza doar daca vanzatorul e firma [autohaus]


bun ... dar de unde il recuperezi? si cum?

sa zicem un pret la masina 5000 euro pe mobile.de
la banii astia mai pui tva? sau are tva.. si recuperezi 16% din 5000 ? si ajungi cu masina in 4200?
Geroge73919
Sal , pai nu e chiar asa trebuie ca in anunt sa fie trecut VAT RECLAIMABLE sau MSWT , dc e scris inseamnca ca iti dau tva'u inapoi dupa ce le trimiti declaratia vamala de export stampilata la Nadlac ca si la romani si la unguri, dupa asta te intelegi cu garajistul sa iti dea banii intr-un cont sau sa te duci personal data viitoare sa ii iei sau dc ai pe cineva care se duce inapoi si poate sa ii ridice

PS Eu am luat masina din semnatura si am preferat sa nu ma mai complic cu recuperarea TVA'ului si am luat masina care nu avea trecut in anunt MSWT dar care era mai ieftina decat una cu MSWT adica tot pe acolo e pretul ei dc iti dau tva inapoi e masina mai scumpa ... plus ca nu mai e nevoie sa se duca soferul de pe microbuz cu care am fost sa ridice TVA'u
fayar80594
sa inteleg ca tu platesti 5000e pe masina ..o bagi in tara.. stampilezi chestia aia.. si apoi o trimiti prin fax.. iar el e obligat sa iti trimita banii intr un cont?
daca nu face asta.. cui te adresezi?
Geroge73919
QUOTE(fayar80594)
sa inteleg ca tu platesti 5000e pe masina ..o bagi in tara.. stampilezi chestia aia.. si apoi o trimiti prin fax.. iar el e obligat sa iti trimita banii intr un cont?
daca nu face asta.. cui te adresezi?


Dc e neamt ti-i da sigur , poti apela la transfer Western Union dar stai sa dau un ex ca sa te convingi :
deci avem 2 masini amandoua asemanatoare la an si Km si optionale, una costa 6000 dar iti da MSWT inapoi 1000 iar alta e 5000 fara MSWT . deci fara sa te mai complici cu TVA iei masina de 5000 direct fara TVA
air_wolf
si nemtii dau tepe. adica oricare iti poate da teapa la faza asta.
fayar80594
si a recuperat cineva tva ul de pe aici?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.