Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Golf vs Ford
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Felici-Valica85743
Salut as dori sa cumpar o masina de cca.16.000 E DDP , si nu stiu ce sa aleg intre un Golf V 1.4 si un Ford Focus 1.4. Ce as dori sa aflu in primul rind ar fi care are costuri mai mici la intretinere .
Mikidutzaa
Iti zic eu: Nici una, sunt submotorizate. Ori mai renunti la dotari ori te uiti la alte masini.

Costuri la intretinere au amandoua peste medie (ca sa nu zic foarte mari). Daca vrei o masina cu costuri mici de intretinere uita-te la Toyota (Corolla) si eventual mai citeste celelalte topicuri de pe forum ca sa te edifici.
Lucian72846
Omul a intrebat ce poate alege intre Ford si VW Golf , hai sa-i raspundem :
parerea mea , GOLF !
stefan44002
As zice ca sunt cam la fel de bune, amandoua.Strict subiectiv, mie imi place Fordul, Golf-ul e o masina cam stearsa. Ai putea sa te uiti la un Seat Leon, aceeasi mecanica ca la Golf , dar mult mai aratoasa. Acum nu stiu daca exista Leon cu motor 1,4
Lucian72846
In oferta Seat Leon , nu exista motorizarea de 1.4 .
Felici-Valica85743
Bun o motorizare mai mare inseamna bani mai multi , impozit mai mare , asigurare mai mare si apoi nu vreau sa o folosesc pt curse
Lucian72846
Mergi pe Golf , asta este parerea mea . In plus , chiar daca este benzina , valoarea la revanzare este mai mare decat la Ford . Pe bune ! Este totusi un VW . Bafta ! Sa alegi BINE !
Meditatorul
QUOTE(Lucian72846)
Mergi pe Golf , asta este parerea mea . In plus , chiar daca este benzina , valoarea la revanzare este mai mare decat la Ford . Pe bune ! Este totusi un VW . Bafta ! Sa alegi BINE !


parerea a nu stiu cat la suta din Romania!

este VW - super masina!

este o masina din clasa media ca si Fordul, nu inteleg ce se tot cramponeaza lumea de Audi, VW Golf si Passat (neaparat TDI), parca alte masini nu mai exista?!!

Scuze pt off topic!
stefan44002
Nu vreau sa influentez initiatorul topicului, dar mai sunt si alte masini in clasa asta, la fel de bune, cum ar fi Opel Astra H.1,4 DE 90 CP.
Si mai spun ceva : masinile nu mai sunt ce au fost odata, asa ca fiabilitatea lor nu se mai masoara in ani de zile. Fiti sinceri, cati ani ati tine o masina noua, indiferent de marca?
Felici-Valica85743
Stefan Opelul nu are suspensie idependenta spate
Lucian72846
Inca o data va amintesc . Omul a cerut o parere intre Golf si Focus , haideti sa-l ajutam cu pareri ( fie ele si subiective ) legate de aceste masini , stim si noi ca mai exista alte marci , si nu a zis nimeni ca nu sunt ok . Multumesc .
Meditatorul
QUOTE(Felici-Valica85743)
Salut as dori sa cumpar o masina de cca.16.000 E DDP , si nu stiu ce sa aleg intre un Golf V 1.4 si un Ford Focus 1.4. Ce as dori sa aflu in primul rind ar fi care are costuri mai mici la intretinere .



ai fost la un drive test???

Fordul are niste preturi cam nesimtite la piese!

Am avut Ford Taunus, Ford Sierra, acum Ford Scorpio hidramat.

Sunt un pic subiectiv, insa daca la un drive test mi-ar place mai mult Golful cu siguranta l-as cumpara.


Motorul de 1.4, cum bine a mai precizat cineva, este prea mic pentru masinilie aflate in discutie.
stefan44002
N-am stiut ca te intereseaza aspectul suspensiilor independente.Daca vrei tinuta de drum, atunci pot sa-ti spun ca Focus este peste Golf. Golful are insa o calitate mai mare la finisaje.As zice ca tinuta de drum e punctul forte la Focus si in plus, e foarte fiabila. Acum , mai bine ne-ai spune ce-ti doresti tu de la masina si ce vrei sa faci cu ea.
Cred ca topicul ar trebui mutat la 'Versus'
Felici-Valica85743
La banii astia(16.000) vreau ceva confort , o masina cu garda mai inalta(am inteles ca focusul nu are scut) , o motorizare moderna , clima , cost intretinere mai scazut si un pret bun la revinzare . Nu vreau neaparat o masina puternica , super dotata . In concluzie la banii astia vreau ce este mai bun pe piata(G5 , Focus , Astra , C4 , 307 , Megane , Stilo , Leon , Mazda , Toyota etc)
stefan44002
QUOTE(Felici-Valica85743)
La banii astia(16.000) vreau ceva confort , o masina cu garda mai inalta(am inteles ca focusul nu are scut) , o motorizare moderna , clima , cost intretinere mai scazut si un pret bun la revinzare . Nu vreau neaparat o masina puternica , super dotata . In concluzie la banii astia vreau ce este mai bun pe piata(G5 , Focus , Astra , C4 , 307 , Megane , Stilo , Leon , Mazda , Toyota etc)

Pai cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci e sa te duci sa faci test cu masinile astea.
Din cate stiu , nici una din ele nu are scut motor , dar cred ca se pot comanda.
Ai mai putea include Skoda Octavia II, poti sa o iei cu pachetul de drumuri grele( scut motor,inaltare 2cm si suspensii intarite).
De asemenea , MeganeII este adaptat la drumuri grele- se pare ca toate care vin pt. Ro au suspensiile modificate.
florin55503
pai la motorul asta de 1.4 nu vad de ce iti trebuie suspensie independenta pe spate. masina e destul de grea si motorul destul de lenes (pentru o asa masina). ajuta in situatii limita etc. cu un astfel de motor nu prea poti sa pui masina in astfel de situatii (doar sa ocolesti cate un obstacol) si o consider doar o cheltuiala in plus (bucse etc)

nu as alege din cele enumerate citroen sau pejo pt ca sunt niste motoare lesinate(cele pe benzina)
Cornel001
La 16.000 iei Focus 1.6 destul de bine dotat. Pt 1.4 ar trebui sa iesi sub. Insa primele variante de echipare la Focus, cele care permit motor 1.4 , nu permit din cat stiu clima, ci doar ac manual.
Tarabostes
Focus-ul este foarte placut la condus ( cel putin in comparatie cu alte masini, Golf-ul V nu l-am condus ) insa interiorul este destul de sters si se uzeaza cam repede.
Acum cine isi ia un motor de 80 CP nu cred ca urmareste performantele dinamice ale masinii ( vezi suspensie spate independenta, reprize ) ci mai mult confortul interior, look-ul, calitatea materialelor, iar din puctul asta de vedere Golf/ul este peste. La care trebuie adaugat imaginea de marca superioara a VW, notorietatea Golf/ului, implicit valoare de revanzare mai mare etc. Golf-ul are mai mult "staif", arata mai pretios si nu e o parere subiectiva.
Mihai34891
QUOTE(Meditatorul)
Motorul de 1.4, cum bine a mai precizat cineva, este prea mic pentru masinilie aflate in discutie.


Acu', nu ca sa fiu rautacios, dar nemtii astia care au proiectat si produc VW-ul cu motor de 1.4 sunt chiar tampiti ?
Sau romanii sunt obsedati de motoare mari ?
florin55503
QUOTE(Mihai34891)
QUOTE(Meditatorul)

Motorul de 1.4, cum bine a mai precizat cineva, este prea mic pentru masinilie aflate in discutie.


Acu', nu ca sa fiu rautacios, dar nemtii astia care au proiectat si produc VW-ul cu motor de 1.4 sunt chiar tampiti ?
Sau romanii sunt obsedati de motoare mari ?


nu sunt tampiti dar trebuie sa acopere toata oferta. sunt si oameni care isi doresc un golf dar nu au bani. cu motorul asta probabil se gandesc la pensioanri etc
tu crezi ca orice e nemtesc (acum VAG) prezinta automat garantia celui mai inalt standard de calitate?
ncristi
La 15.100E cu taxe cu tot iti iei megane 2.2 (faza 2) full cu tot ce se poate pune pe o masina (mai putin ESP) si cu garantia extinsa de 4 ani- motorul de 1.6 16v care ese mult peste tot ce ai enumerat tu mai sus.

Daca ar fi sa aleg strict intre cele 2 cred ca as alege golful cu 1.4 si 75 hp. Ca un sfat nu-ti lua FSI de cat daca ai posibilitatea de a alimenta mereu cu benzina de buna calitate.
Mihai34891
Dar nu este vorba de calitate aici.
Exista o atitudine de superioritate pe-aici fata de anumite configuratii- adica, cum: Golf cu motor de 1.4 ? Asa ceva e o aberatie tehnica...Si altele asemenea.
Nu toti vor motoare mari, care sa consume mult si sa aduca si impozite mari. Ca sa nu mai zic ca prin Vest mai sunt si unii care se gandesc la aspectul "ecologic" (desigur, nu in SUA)
Felici-Valica85743
In linii mari sunt hotarit(daca vind masina pa care o am in tirg cumpar VW , daca nu ma duc la ford si o dau buy-back si cumpar focus), mai astept raspunsuri referitoare la costuri de intretinere .
florin55503
ca o parere persinala motorul 1.4 16 v de la vag e de tot rasul. la mai toti producatorii acest tip de motor scoate cel putin 90 de cai numai la vag 75
Tarabostes
75 da bine hraniti
smile.gif
nu stiu cum draq la Reno motorul de 1.4 de la 75 a ajuns la 90, apoi la 98 si acum la 105, evolueaza tehnologia din greu.
Mihai63349
Nevasta unui prieten si-a luat un Golf plus 1,6. Nu zic, ok masina, frumoasa inauntru, pe dinafara asa si-asa, chestie de gust.
Ce m-a frapat insa cand am condus-o a fost zgomotul motorului. Nu cred ca-i masina mai putin antifonata decat altele, cred ca pur si simplu e zgomotos motorul. Si m-am urcat in masina asta nu dupa ce m-am dat jos dintr-a mea, ci imediat dupa ce m-am intors din vacanta, unde am umblat 3700 km cu masina nevestii, un Scenic II tot cu motor de 1,6 benzina.
N-am condus Golf cu 1,4, dar te sfatuiesc sa o testezi inainte.
Felici-Valica85743
M-am decis , Golf V (am si dat comanda) , poate datorita faptului ca se revinde mai usor. O alta chestie noul motorul de 1.4 are 80 CP si nu 75.
In 4-6 saptamini o astept
Lucian72846
Felicitari , sa o stapanesti sanatos ! da incepand cu model year 07 , motorul de 75 CP va avea 80 CP .
Tarabostes
Inspirata alegere. E o masina cu o imagine buna. Ce optionale ai ales, aveai parca o limita de 16k?
Felici-Valica85743
La versiunea Trendline am adaugat alarma , computer bord , climatizare , cotiera , vopsea metalizata , scut si suspensii drumuri grele .
Lucian72846
O configuratie mai mult decat suficienta ! Bafta .
Cornel001
costul final, in ddp ?
Felici-Valica85743
Pretul final este de 15900 E (am uitat sa va spun ca am mai pus si faruri de ceata).
Lucian72846
Te-ai incadrat in pretul pe care il doreai , masina este ok , asa ca bafta si drum bun !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.