Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina adusa din USA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Claudiu85800
Inainte de a va cere ajutorul vreau sa salut toata lumea de pe acest forum!!

Locuiesc in USA si as dori sa trimit o masina tatalui meu in Romania. De fapt as vrea sa o folosesc aici 3-4 ani dupa care sa i-o trimit acolo. Ce m ati sfatui sa cumpar de aici care sa fie fiabila pt Romania?

Ma gandeam la un crossover: subaru outback 2.5i, volvo v50 sau saab 9-2x. Sau mai bine iau ceva FWD gen mazda3 ori eventual un golf pe motorina? Credeti ca se merita ceva adus din USA sau mai bine cumparat din Romania? AAA sa nu uit de pret...as dori ceva sa iau pina-n 25-26 000 dolari DDP.

Multumesc anticipat pt ajutor
Geroge73919
Salut... vestile nu sunt chiar imbucuratoare in aceste sens deoarece vei plati 30% taxe vamale pentru ca masina nu e produsa in UE, dc e facuta in UE e tax free adica platesi doar Tva'u si accizele altfel adica in cazul tau mai platesti si taxe vamale care costa de rup , ca sfat mai bine trimite parintilor bani de un sh si scapi si de probleme alegerii masinii
Claudiu85800
Multumesc George pt informatie dar am uitat sa mentionez faptul ca o sa pun mai multe intr un container( printre care si masina) si sa fac repatrierea fara sa platesc taxe la masina
Cezar81667
nu conteaza...la inmatriculare si fiscalizare, tu ce parere ai? ramane la pachet ? arigato.gif
guerilla
asa stiam si eu, ca la repatriere nu platesti taxe (ar fi dubla impozitare pe acelasi bun) atat timp cat exista conventie intre cele doua tari (e cazul intre US si Romania)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.