Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Viteza legala
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
stefan85205
Vreau sa ma ajutati si pe mine,

Dupa aproximativ 30 de minute de contrazicere cu mama :angel: am ajuns la concluzia ca numeni nu stie sigur care sant limitele legale de viteza in oas, afara si afara pe autostrada.

Asa ca : va rog din suflet sa ne ajutati biggrin.gif si sa nespunet icare sant confosrm ultimelor legi. Nu din ce stiti de acu catova ani.

All the best.
Geroge73919
Autostrada 130
in oras 50, sau 60 unde e reglementat
in afara drum national 90 sau 100 drum international
James Kilowatt
Ce inseamna drum international?

Cand intri in Romania la Nadlac, exista panoul ala care indica limitele de viteza oras-afara-autostrada si acolo scrie doar 100.

In italia sau franta de ex. au 130 autostrada, 90 afara pe drum obisnuit si 110 pe drum "national de tip autorutier" adica care nu trece prin localitati si are sensuri separate. In Ro insa, cum se face distinctia?
laur6
international cred ca e ala european (DE 3,14 - de exemplu), fata de drum national (DN1); cred. vad ca schimba iar codul rutier, asa ca rugam baietii de la rutiera de pe forum sa ne ajute :angel:
stefan85205
Multumesc tuturor.

Am gasit si eu, uitati aici :

- in oras : 50 km./h.,
- in afara orasselor pe drumuri nationale (D.N.) : 90 km./h.,
- in afara orasselor pe drumuri nationale europene (E.) : 100 km./h.,
- in afara orasselor pe autostrazi : 130 km./h..

...
Andrei55037
Toate drumurile europene (E) sunt drumuri nationale (DN). De ex. DN1 este E60 sau DN2 este E85. Pe aceste drumuri viteza maz legala in afara localitatilor este 100km/h.
booneK9
Stefan, no offence, dar sunt putin bulversat.
Inteleg ca ai permis de conducere... Daca da, atunci cum sa nu stii limitele de viteza? Totusi, e bine ca ai cautat si ai aflat.
O mica mentiune: in localitati se poate stabili, pe anumite sectoare de drum, o viteza maxima de peste 50 km/h, dar nu mai mult de 80km/h.
Desigur, acolo unde exista restrictii de viteza, se vor aplica acelea... biggrin.gif
adi.mitrea
QUOTE(stefan85205)
Multumesc tuturor.

Am gasit si eu, uitati aici :

- in oras : 50 km./h.,
- in afara orasselor pe drumuri nationale (D.N.) : 90 km./h.,
- in afara orasselor pe drumuri nationale europene (E.) : 100 km./h.,
- in afara orasselor pe autostrazi : 130 km./h..

...


Si sa te completez, dar si sa-l tachinez pe boonek9 care nu a dat pe la scoala... :bash: in oras viteza legala este de 50 km/h dar poate fi stabilita intre un minim de 30 km/h si un maxim 80 km/h. Modificarile sunt facute de politia rutiera numai in acord cu administratorul drumului.

Daca pe partea carosabila se efectueaza lucrari viteza minima poate fi pana la 5 km/h.
booneK9
Rautate mica ce esti! Toa'ŗu adi, se vorbea de viteze maxime. Realmente nu vad nici o greseala in afirmatiile mele de mai sus... Ce am spus eu e corect. Scuzele se accepta numai insotite de o bere rece. biggrin.gif
Mai mult decat atat, citez din art.49 din OUG.195/2002 republicata: "... pe anumite sectoare de drum ... administratorul drumului ... poate stabili si limite de viteza inferioare, dar nu mai putin de 10km/h pentru tramvaie si de 30 km/h pentru toate autovehiculele." Cum ramane cu limitarea la 5km/h?
Recunosc ca n-am mai fost de mult la scoala, dar nici nu mai simt nevoia...
Eduard RO
Viteza si distanta intre vehicule :
Art. 154. - (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa respecte viteza maxima admisa pe sectorul de drum pe care circula si pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum si cea impusa prin mijloacele de semnalizare.
(2) Nerespectarea regimului de viteza stabilit potrivit prezentului regulament se constata de catre politisti, cu mijloace tehnice certificate, īn conditiile legii.
Art. 155. - (1) Limita maxima de viteza īn localitati este de 50 km/h.
(2) Pe anumite sectoare de drum din interiorul localitatilor, administratorul drumului poate stabili pentru autoturisme si limite de viteza superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteza mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu acordul politiei.
(3) Pe anumite sectoare de drum din interiorul municipiilor si oraselor, tinānd seama de īmprejurari si de intensitatea circulatiei, administratorul drumului, cu acordul politiei, poate stabili si limite de viteza inferioare, dar nu mai putin de 30 km/h.
(4) Limitele maxime de viteza, īn afara localitatilor, sunt:
a) pe autostrazi, 130 km/h;
cool.gif pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E), 100 km/h;
c) pe celelalte categorii de drumuri, 90 km/h.
Art. 156. - Vitezele maxime admise īn afara localitatilor pentru categoriile de autovehicule prevazute la art. 53 sunt:
a) 130 km/h pe autostrazi, 100 km/h pe drumurile expres sau nationale europene (E) si 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoria A si B;
cool.gif 110 km/h pe autostrazi, 90 km/h pe drumurile expres sau nationale europene (E) si 80 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoria C, D si D1;
c) 90 km/h pe autostrazi, 80 km/h pe drumurile expres sau nationale europene (E) si 70 km/h pentru celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din subcategoriile B1 si C1;
d) 50 km/h, pentru tractoare si ciclomotoare.
Art. 157. - (1) Se interzice conducatorilor de vehicule sa circule cu viteza sub limita minima admisa, sa reduca brusc viteza ori sa efectueze o oprire neasteptata, fara motiv īntemeiat.
(2) Conducatorul de vehicul este obligat, īn functie de viteza cu care circula, sa pastreze o distanta de siguranta fata de vehiculul ce-l preceda, pentru a putea evita o coliziune īn cazul cānd conducatorul acestuia reduce brusc viteza sau opreste īn mod neasteptat.
Art. 158. - Conducatorul de vehicul este obligat sa reduca viteza, daca prevede un pericol, īn urmatoarele situatii:
a) la trecerea prin intersectiile cu circulatie nedirijata;
cool.gif pe poduri, sub poduri sau īn tuneluri;
c) īn curbe periculoase sau lipsite de vizibilitate;
d) la trecerile la nivel cu calea ferata;
e) la trecerea pe lānga grupuri si coloane, indiferent daca acestea se afla īn mers sau stationeaza;
f) la trecerea pe lānga animale;
g) īn perimetrul pietelor aglomerate;
h) atunci cānd circula din directie opusa tramvaielor, troleibuzelor sau autobuzelor oprite īn statii, pe drumurile cu o singura banda pe sens;
i) la depasirea troleibuzelor si autobuzelor oprite īn statii, precum si a tramvaielor aflate īn statii prevazute cu refugiu;
j) pe timp de ceata, ploaie torentiala sau ninsoare abundenta;
k) pe drumuri cu denivelari, semnalizate ca atare, precum si pe cele acoperite cu polei, zapada, māzga sau piatra cubica umeda;
l) īn zona de actiune a indicatoarelor de avertizare "Copii" sau "Animale";
m) la trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare sau marcaje;
n) la schimbarea directiei de mers prin viraje;
o) atunci cānd autovehiculul care circula īnaintea sa semnalizeaza intentia de a schimba banda de circulatie sau directia de deplasare.
Art. 159. - Administratorul drumului public, cu acordul politiei, este obligat ca īn locurile prevazute la art. 158 sa instaleze indicatoare de avertizare si sa ia masuri pentru realizarea de amenajari rutiere care sa determine conducatorii de vehicule sa reduca viteza de deplasare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.