Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mercedes Sprinter 311 cdi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mercedes Benz
RUE
salut,
vreau sa mi pun ca scop o afacere in care sa includ aceasta masina: transporturi marfuri la terti.
cine conduce aceasta masina sau cine intretine (poseda) sa-si expuna liber parerile cu:
- pretul final de achizitie (sh) in functie de an si uzura care e recomandat.
- costuri intretinere (revizii, service, etc)

Ce autorizari sunt necesare pt o astfel de afacere?
altele...
bogdan43846
De ce te-ai oprit la Sprinter? Am vrut si eu sa cumpar o duba si in urma unor discutii cu diversi am ajuns la concluzia ca Ford Tranzit este mult peste. Daca
te uiti toate firmele de curierat toate au Ford Tranzit!!
RUE
foarte bine!
asta voiam sa aud, dar vreau detalii despre un ford tranzit care sa fie de dimensiunea lui sprinterul 311.
la fel si cu vw.

vad ca nu avem o sectiune speciala pt utilitare pe forum.
ionut83652
QUOTE(rue45709)
salut,
vreau sa mi pun ca scop o afacere in care sa includ aceasta masina: transporturi marfuri la terti.
cine conduce aceasta masina sau cine intretine (poseda) sa-si expuna liber parerile cu:
- pretul final de achizitie (sh) in functie de an si uzura care e recomandat.
- costuri intretinere (revizii, service, etc)

Ce autorizari sunt necesare pt o astfel de afacere?
altele...


mercedes si vw sunt masini restu is niste imitatii proaste oricum la motorina noastra cred ca e mai bine sa optezi pentru un vw lt 2.5 tdi 80 sau 109 cp cel de 2.8 are aceiasi tehnologie ca la mercedes deci e putin mai pretentios cat despre intretinere or fi mai ieftine piesele la ford iveco renault etc dar masina e de cat banii dai pe ea eu am un renault si 3 mercedesuri 1 vw si iti spun ca dintre toate cel mai multumit is de vw e cel mai simplist model si de asemenea cel mai rezistent motoarele rezista la toate peste 500 000 km fara probleme dar marea problema is subansamblele costa mai putin ca la mercedes dar le schimbi mult mai des parerea mea vw lt 35,45 2.5 tdi cea mai buna alegrea dar si mertul e masina injectia cdi e mai pretentioasa bafta
RUE
le ai luat noi? sau sh? la ce pret si uzura atunci?
eu am umblat in 98 in studentie cu un 207 D uzat dar motorul ducea. 2,4.

continuam?
cand facem o sectiune utilitara?
ionut83652
QUOTE(rue45709)
le ai luat noi? sau sh? la ce pret si uzura atunci?
eu am umblat in 98 in studentie cu un 207 D uzat dar motorul ducea. 2,4.

continuam?
cand facem o sectiune utilitara?


second hand dar ca conceptie vw e cel mai simplu si normal cel mai usor de intretinut singura dif e ca la ve tre sa schimbi distributia iar la mert e pe lant
RUE
multam!

ce autorizari si licente ai nevoie pt o firma de transport marfa intern sau extern?
Andrei98379
Stiu sigur sati spun ce pentru intern nu iti trebuie licenta la transport marfa te referi nu..?iti trebuie taxa de drumr,ovinieta si cam atat important.Am si eu un sprinter 316
ionut83652
poi un sfat personal daca optezi pentru mercedes 3.. sau lt 35 sau alceva pana in 3,5 to lasal dracului fati firma de transport ,,ocazional,, si ai nevoie de licenta de transport ,executie(de la arr) caiet cu foi de parcurs si daca vrei sa faci curse regulate (cu data fixa) ai nevoie de caiet tir (cemt parca ii spune acu) dai poti f bine sa te plimbi linistit cu masina (sa fie pe pf ) fara a fi firma de transport asta daca nu iti propui sa colaborezi cu firme (unde tre sa elkiberezi factura) ,,,,si declari frumos la declaratia de avere la venituiri suplimentrare profitu din asta,,,,,intentionat am pus mai multe ghilimele !
marius68582
Sunt si eu interesat de subiect...
Dar este neconcludenta comparatia LT vs Sprinter.Am un prieten care a avut prima masina LT la mana a doua,dar cand si-a luta a doua duba in firma,si-a luat Sprinter nou blink.gif
El spune ca sprinterele sunt mai bune.
Andrei98379
Normal si logic ca e mai bun sprinterul pt ca dupa sprinter e facut Lt nu are cum sa ia vw mercedesu nici in ...vise .Daca era mai bun Lt decat sprinter nu mai dadea iara planul cel nou la vw ganditi-va si voi!!! blink.gif
ionut62715
blink.gif Fratilor, daca crede-ti ca un w LT care ajunge la max. 300000 km fara a umbla la motor se poate compara cu un sprinter care ajunge la milion, va inselati, iar in unele cazuri chiar pe banii vostrii!!
ionut83652
mai baeti voi nu stiti ce vorbiti motorul de lt de 2,8 e facut de man deci poate sa stea sprinterul in cap cu 2,7 al lui ca no sa bata motorul de man iat motorul de 2,5 e acelasi ca pe transporter care duce fara nici o problema 800000 km (am facut eo) cand fac milionu cu lt-ul iti zic ceo cazut de pe el dat fiind rulajul la sprinter am bagat injectoare si pompa de inalta iar la lt nu la sprinter ma lasa turbina iar la lt nu in schimb la vw mo lasat volantul servo(pompa si caseta) la mercedes nu deci amandoua is exceptionale eu am constatat insa o diferenta la consumabila cca 20%in favoarea vw deci ..........cat despre restu cacativa pe le un renault la 400000 am mai dat de 2 ori cat am dat pe el pe piese si la ford si iveco e la fel is de cacat!

CAT DESPRE FAZA CU VW DUPA MERCEDES E GRESITA MERCEDES SI VW AU FACUT IN COMUN CAROSERIA SI AU PUS FIECARE MOTOARELE LUI (LT NU A MAI SCHIMBAT INTERIORUL CI DOAR MOTOARELE PRIN 2000)SI NOILE SPRINTER SI CRAFTER AU ACELASI SASIU NUMAI CA ACU AU DECIS SA ACHIMBE MAI MULT PA
marius68582
Pana una alta eu dau acondul imediat dupa pasti pentru un Sprinter...

Care mai aveti informatii sau detalii,nu va sfiiti. biggrin.gif
ionut83652
o alegere buna si nu uita de filtrele de motorina (daca vrei sa duca mult injectoarele)
serious_sam
QUOTE (RUE @ Aug 28 2006, 09:44 PM) *
salut,
vreau sa mi pun ca scop o afacere in care sa includ aceasta masina: transporturi marfuri la terti.
cine conduce aceasta masina sau cine intretine (poseda) sa-si expuna liber parerile cu:
- pretul final de achizitie (sh) in functie de an si uzura care e recomandat.
- costuri intretinere (revizii, service, etc)

Ce autorizari sunt necesare pt o astfel de afacere?
altele...


Buna !
Reinviu topicul sper sa nu se super nimeni : doresc sa achizitionez un SH dar nu m-am hotarat sprinter sau lt35 ???
Si acum intrebarile mele punctual :

1.Daca sprinter ....modelul 2001-02 sau merita sa fac un mic efort (financiar)si sa iau modelul face lift 2003+?

2.Cam dupa ce trebuie sa ma uit cand achizitionez o astfel de dubita?

3.Si inca o intrebare :Sprinter/lt35 cu platou unde sunt fabricate /asamblate ?????foarte important!!!!
(stiu de sprint 408 cu plato sunt turcesti si sunt f f proaste)

Multumesc anticipat smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.