Help - Search - Members - Calendar
Full Version: DE LA ACCIDENT LA PROCES ...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Cristian-330
A mai auzit careva de DEVALORIZAREA unei masinii (mentionez ca masina are 2 luni si e achitata in sistem leasing) in urma unei tamponari cu alta masina?...S-a atentat proces pt platirea acestei devalorizari....desi ambele masini aveau asigurarile in regula.....fara victime....Daca ati mai auzit astfel de situatii ....si cum s-au terminat .... spuneti-mi si mie...Va multumesc.
CatalinKRK
In contractele de asigurari scrie clar ca nu esti despagubit pentru aceste devalorizari.
CatalinKRK
Contractul cu Allianz de Casco Sectiunea A, Sub-sectiunea III (Excluderi), Punctul 4 litera f:
"pagube indirecte (de exemplu reducerea valorii autovehiculului dupa reparatie pierderi datorate nefolosintei autovehicului).
Cristian-330
Aici nu este vorba de Casco , ci de un simplu RCA....al meu :bash:
guerilla
uite ce zic cei de la asig.ro despre problema ta:

QUOTE
Ce despagubiri se acorda in baza asigurarii RCA?
Asiguratorul acorda despagubiri pentru prejudiciile de care asiguratii raspund, īn baza legii, fata de terte persoane pagubite prin accidente de autovehicule, precum si pentru cheltuielile facute de asigurati īn procesul civil.
Despagubirile se acorda indiferent de locul īn care au fost produse accidentele de autovehicule, atāt īn timpul mersului, cāt si īn timpul stationarii.
Despagubirile se platesc si pentru pagubele produse de existenta sau functionarea instalatiilor montate pe autovehicule, precum si pentru pagubele produse de remorci ori atase.
Despagubirile se acorda pentru sumele pe care asiguratul este obligat sa le plateasca cu titlu de dezdaunare si cheltuieli de judecata persoanelor pagubite prin vatamare corporala sau deces, precum si prin avarierea sau distrugerea de bunuri.
Īn caz de vatamare corporala sau deces, despagubirile se acorda pentru persoanele aflate īn afara autovehiculului care a produs accidentul, iar pentru persoanele aflate īn acel autovehicul, numai daca acestea nu erau transportate īn baza unui raport contractual existent cu detinatorul autovehiculului respectiv.
Pentru avarierea sau distrugerea bunurilor, despagubirile se acorda pentru bunurile aflate īn afara autovehiculului care a produs accidentul, iar pentru bunurile aflate īn acel autovehicul, numai daca acestea nu erau transportate īn baza unui raport contractual existent cu detinatorul autovehiculului respectiv, precum si daca nu apartineau detinatorului ori conducatorului autovehiculului, raspunzator de producerea accidentului.
Despagubirile, se acorda si īn cazul īn care cel care conducea autovehiculul, raspunzator de producerea accidentului este o alta persoana decāt asiguratul.
Despagubirile se platesc si atunci cānd persoanele pagubite nu au domiciliul, resedinta sau sediul īn Romānia.
Īn caz de vatamare corporala sau deces al unei persoane ori de avariere sau distrugere de bunuri, se acorda despagubiri daca autovehiculul care a produs accidentul este identificat si asigurat, chiar daca autorul accidentului a ramas neidentificat.


sper ca raspunsul te multumeste. sfatul meu e ca daca cel in dauna, te da in judecata, sa anunti imediat asiguratorul tau asupra acestui aspect - IN SCRIS (cu confirmare de primire ar fi perfect) si telefonic/personal. ei te vor consilia mai departe (e in interesul lor sa nu plateasca prea mult). Oricum asteapta-te la o crestere a politei pentru ca de acum inainte va fi sistemul bonus-malus.
Cristian-330
merci frumos....din cate am inteles masinile pot fi reparate....RCA functioneaza...alta ar fi problema....cel caruia i-am avariat masina vrea sa-i platesc asa zisele devalorizari ale masinii...masina va fi reparat....piese inlocuite...etc...dar tot se devalorizeaza .... nu am mai auzit astfel de cazuri...
guerilla
ideea e sa nu dai nici un ban tu, personal, aluia. daca vrea ceva, sa ceara in instanta prin proces civil. in cazul in care castiga (e greu sa demonstreze ca devalorizarea masinii se datoreaza exclusiv daunelor, tinand cont ca masina va fi reparata "ca noua") daunele vor fi acoperite de catre polita RCA.
bogdan43846
Daca masina respectiva are Casco trebuia sa te duci sa faci dosar de regres si firma unde aveai casco isi recupera bani de la Rca! Rca te despagubeste la valoarea masinii in momentul evenimentului si dupa cum bine ar trebui sa stii
o masina pierde cel putin 10 % din momentul in care iese pe poarta dealerului. Rca iti calculeaza altfel valoarea masini fata de Casco care timp de un an are aceeasi valoare.
bogdan43846
Omu e dement!!
R a z v a n
de curiozitate - despre ce masina este vorba?
Cristian-330
Eu cu o banala Dacie....i-am cam rupt roata la un Opel Astra Clasic de 2 luni + aripa fata avariata....si ala....prima data voia masina noua wallbash.gif ....acum vrea devalorizarea :minigun: .....ce sa-i faci.....mai sunt si oameni de astia....
Baby Blues
Ori tine mult la masina ori e nebun! :bash:
CatalinKRK
Aoleu, pentru un Astra Classic!!! Credeam ca e nustiuce masina, aia s-a devalorizat de cand a luat-o; are vreo 7 ani de cand se fabrica (o masina buna de altfel da in nici un caz o masina pe langa care sa se faca atata caz).

Acum si omu poate a dat toti banii lui pe masina noua ca sa fie sigur ca nu ia una lovita revopsita si kituita de altii si acum e suparat rau. Nu cred ca va realiza ceva. In cel mai rau caz i-o cumperi tu la pret de nelovita si o tii vreo 5 ani nu o sa mai conteze devalorizarea...
guerilla
de ce sa o cumpere?!?!?!? blink.gif
lasa-l pe omul ala sa mearga in proces si sa se lupte cativa ani in sistem. apoi o sa ii dea foc singur la masina daca tot se abereaza atat.
asa cum am scris mai sus, RCA acopera daunele din procesul civil (in limita stipulata de lege - nu mai stiu cat e acum, parca un miliard, ceva de genu asta, dar oricum nu e cazul)
Cristian-330
450 milioane la Asirom....nu e vorba de reparatie....ci de o psihologica devalorizare....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.