Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dodge Caliber 2.0Tdi Vs Hyundai Tucson 2.0 crdi VGT
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Maff
Iata 2 masini relativ apropiate ca pret, performante, consum. Personal, de ceva timp ma gandeam ca urmatoarea masina pe care o voi achizitiona sa fie Hyundai Tucson, dar de curand a intrat in scena si Dodge Caliber. Amandoua au aceeasi putere, la cilindree asemanatoare, consumuri si performante asemanatoare si chiar si dimensiunile sunt apropiate.
Voi ce parere aveti?
TLS-09
Mie-mi place cum arata Dodge-ul. Nu ai spus insa nimic de pret. Care-i diferenta de pret ?
Maff
Pretul modelului full este 16500 euro CIP


[/img]
Maff
Hyundai Tucson 19000 euro CIP full
tiberiu67102
nu prea merge comparatia unul fiind suv iar altul hatch compact.oricum,caliber m-a dezamagit in interior,cel putin mointantul dreapta e imens se vede si in poza,practic iti ia foarte mult din vizibilitate,bord facut din material foarte ieftin,per total senzatie de ieftin.de exterior nu zic decat ca imi place mai mult de la departare.
air_wolf
nu e o comparatie buna decit in ceea ce priveste dimensiunile. eu as merge pe hyundai, desi caliber e destul de misto wink.gif caliber ar fi o alternativa la plictisitoarele masini nemtesti...
TLS-09
S-a comentat si aici putin despre Caliber: www.topgear.ro/drives/0/383/Dodge-Caliber.html.
Maff
Eu am vazut unul in oras zilele astea si pot sa spun ca arata super bine. Si motorizarea diesel este excelenta. Din cate am inteles este motorizare VW. 2.0 140cp........ performante foarte bune.
T u d o r
Maff, salut. Motorizarea de 2.0 de la VW este performanta pe alte masini, la Caliber are performantele unui benzinar de 1,6 din pacate. Cred ca e din cauza masivitatii masinii, a transmisiei (mai americana).
In rest, sunt masini diferite, una are tractiune integrala, cealalta nu, fiind destinata doar on-road-ului. Plus diferenta de pret destul de consistenta.

Caliber-ul arata impozant, este drept. Aia de la AMS au zis de el ca ar fi "macho". biggrin.gif
Maff
Pai diferenta de pret este in favoarea Dodge-ului. Oricum are performante bune din ce am citit in AMS si pe net.
Dodge Caliber
0-100km/h 9.3s
196km/h vit max
cutie manuala 6+1
putere 140cp@4000rot/min
cuplu maxim 310Nm/2.500rot/min
Greutate kg 1.485

Hyundai Tucson
Putere CP 140
Cutie de viteza/Nr.rap. M/6
Viteza Km/h 177
Greutate kg 1760

Tucsonul este mai greu cu 300kg, poate din aceasta cauza si performantele sunt mai bune la Caliber
air_wolf
cind compari mere cu pere nu iese nici macar de-un compot ca lumea. cum sa fie apropiate ca performante cind fac parte din categorii diferite? pune caliber in noroi si pune si tucsonul si vezi care iese. sau pe timp de iarna.
Mihai63349
Caliber-ul este interesant ca design, mi-a atras atentia intr-o parcare de departe. Ca si proportii, forma e chiar ok. Totusi, la cat e de masiv, e cam usor. Motorizare ok, interior, din cate am vazut eu de-afara, ok.
Pe scurt, daca era mai scump cu 2-3 mii, era de luat in seama.
Maff
Am citit ca exista si varianta 4x4, dar, dupa cum ne-am obisnuit deja la multe marci, varianta de varf nu este importata in Ro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.