Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stergerea automata a parbrizului - cum se poate seta ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
bebeko
Buna, am o noua problema : in momentul ridicarii masinii, printre manualele si alte " carti " date de dealer , am gasit si o brosura cu modificarile aduse la Fabia dupa 2005. Aici se spune ca se poate activa functia de stergere automata a ultimelor picaturi de pe parbriz.Adica atunci cand se trage maneta pentru stergator , improsca automat cu lichid de spalare si stergatoarele merg de 3 ori. E, daca se activeaza aceasta functie , la 5 secunde de la ultima miscare a stergatorului, mai are loc o stergere ( a ultimilor stropi ).Am fost astazi la dealer de mi-am setat beep-ul la activarea/dezactivare alarmei si i-am povestit de aceasta stergere automata. Omul de la service , de altfel tare cumsecade , dupa ce sa uitat ca " vitelul la poarta noua " , mi-a spus ca nu a auzit de asa ceva , dar la insistentele mele, mai ales ca i-am aratat ceea ce scrie in brosura , a cautat vreo 15 minute pe calculator cu vag-comul , dar degeaba. Rugamintea mea este daca stie cineva exact cum se poate seta treaba asta ??? :wave:
Lucian72846
fa o proba in mers , trebuie sa mearga din setarea de fabrica !
bebeko
Nu, nu merge.In brosura scrie ca vine dezactivata din fabrica si ca trebuie activat ulterior. Cum ??? :ban:
onet_bogdan
Salutare,
si la fabia mea care e din iulie 2006 scrie ca face chestia asta si am testat dar nici poveste. In schimb un lucru care apare in brosura si chiar merge e ca daca e pus pe temporizare pentru geamul din fata si pui in mers cu spatele automat sterge luneta. Daca shtie sau afla cineva sa ne anunte smile.gif
Daniel65671
La a mea, care e din noiembrie 2005, pot sa iti confirm ca face singura ultima stergere. Nu stiu insa sa iti spun cum se activeaza. Sorry. blush.gif
Lucian72846
Functia " after wipe " de care amintesti , daca nu este setata o data cu PDI-ul autovehiculului , se seteaza numai din VAS ! Mergi la un service Skoda si se rezolva .
onet_bogdan
Sincer nu cred ca merita atata deranj o chestie care cel putin nu e asha importanta.
Daniel65671
Asa este! Eu oricum mai dau manual de cateva ori pentru a sterge toti stropii de pe geam.
bebeko
Stiu ca se poate seta din vag-com, dar intrebarea este cum ? Din ce meniu ? Si repet , am fost la un dealer specializat Skoda, adica Compexit Trading din Cluj, dar ei HABAR NU AU CUM !!! De aceea va intreb cum se poate seta ca sa merg sa le dau peste nas ca se poate intradevar !!! :boxing:
onet_bogdan
Eu iti recomand sa cauti un service din alt oras si sa intrebi (telefonic sau pe mail) daca shtiu ei asha ceva. Poate ai noroc.
DORU
QUOTE(Liciniu80646)
Stiu ca se poate seta din vag-com, dar intrebarea este cum ? Din ce meniu ? Si repet , am fost la un dealer specializat Skoda, adica Compexit Trading din Cluj, dar ei HABAR NU AU CUM !!! De aceea va intreb cum se poate seta ca sa merg sa le dau peste nas ca se poate intradevar !!! :boxing:


Daca un mecanic nu a gasit pe VAS meniul respectiv, asta nu inseamna ca nu stie nimeni de el. Cere o intrevedere cu Dir Rota si apoi un electromecanic care sa aiba rabdare sa citeasca cuprinsul din manualul Skoda disponibil pt dealeri si service-uri sigur gaseste acolo scris tot !
bebeko
Sigur gasesc e adevarat, dar am vazut ce chef au cei de la service sa faca ceva in plus. Pentru ei este o nimica toata, chiar prea multa bataie de cap pentru un lucru asa de mic. Astept sa ma ajute cineva de pe alt forum, dar cand revine din concediu. Pana atunci se pare ca nu prea are cine sa ma ajute. :wave:
DORU
Ai nevoie de cineva cu laptop, softul VAG si interfata. Experienta conteaza, mai ales daca detii baza de lucru, deloc ieftina...
bebeko
Problema este ca nimic din ceea ce imi trebuie nu am, doar bunavointa celor de la service :angel:
bebeko
Nu ma mai ajuta nimeni ???? :wave:
Lucian72846
Poti incerca si la un alt dealer ! nu strica sa soliciti aceste informatii telefonic sau mail .
bebeko
Crede-ma ca am incercat deja la dealerul local si am trimis si cateva e-mail-uri , dar degeaba .. blink.gif
DORU
Incearca la Tg Mures!
bebeko
Am sa incerc :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.