Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Motoare diesel Golf IV vs. Passat
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Nick85619
Salut!

Puteti sa-mi spuneti si mie daca motoarele diesel disponibile pe VW Golf 4 (Variant) sunt aceleasi cu cele disponibile pe Passat(penultima versiune)?

M-ar interesa un Golf 4 Variant SH diesel de adus din Germania insa preturile sunt cam mari(cel putin pe autohus si mobile.de) unele chiar comparabile cu Passat-ul Variant!

Stiam ca motoarele diesel de pe Passat sunt mai galagioase si ma intreb daca si pe Golf ar fi aceeasi situatie.

Multumesc anticipat!
Nick85619
Nu ma ajuta nimeni?
danmatyas
motoarele diesel de 1.9 de 101 si respectiv 131 cp le gasesti si pe passat si pe golf si pe bora.cel de 1.9 150 cp il gasesti pe golf si bora iar 2.5 v6 de 150 cp pe passat.sper sa te fi lamurit.iti recomand cel de 101 si cel de 131 cp.
Nick85619
Multumesc pt. raspuns!

Pt. posesorii de Golf 4 cu motoare diesel: Devin galagioase la peste 100000Km?
ionut83652
QUOTE(Nick85619)
Salut!

Puteti sa-mi spuneti si mie daca motoarele diesel disponibile pe VW Golf 4 (Variant) sunt aceleasi cu cele disponibile pe Passat(penultima versiune)?

M-ar interesa un Golf 4 Variant SH diesel de adus din Germania insa preturile sunt cam mari(cel putin pe autohus si mobile.de) unele chiar comparabile cu Passat-ul Variant!

Stiam ca motoarele diesel de pe Passat sunt mai galagioase si ma intreb daca si pe Golf ar fi aceeasi situatie.

Multumesc anticipat!


de fapt penultima varianta la passat e de fapt 2 variante pd 101 si 131 cp
sau fara pd 90 116 care intradevar sunt mai galagioase dar injectia tine mai mult cu motorina noastra iar motoarele sunt comparabile cu dif de 1 an deci la passat din 2002 gasesti motoare pd care is mai silentioase iar la golf 2003-2003 au fost introduse pd-urile oricum chiar daca e mai galagios iti recomand un 90 110 116 cp injectia nu e asa de pretentioasa cat despre dif golf passat intradevare destul de mica dar nu uita un aspect passatul e mai greu de intretinut dect golful suspensii curele role is mai scumpe la passat si de asemenea consumul e ceva mai mare decat la golf dar dat fiind spatiul din interior al passatului variant cred ca ar fi mai bun un passat parerea mea ionut1410@yahoo.com
Cristi2
116 e tot pd, de fapt e primul pd instalat de VW.
nu mai dezinformati !
Nick85619
Unde pot gasi si eu o brosura pt. Golf 4 Variant cu dotari/motoare/etc?

Multumesc!
Lucian72846
QUOTE(ionut83652)
QUOTE(Nick85619)
Salut!

Puteti sa-mi spuneti si mie daca motoarele diesel disponibile pe VW Golf 4 (Variant) sunt aceleasi cu cele disponibile pe Passat(penultima versiune)?

M-ar interesa un Golf 4 Variant SH diesel de adus din Germania insa preturile sunt cam mari(cel putin pe autohus si mobile.de) unele chiar comparabile cu Passat-ul Variant!

Stiam ca motoarele diesel de pe Passat sunt mai galagioase si ma intreb daca si pe Golf ar fi aceeasi situatie.

Multumesc anticipat!


de fapt penultima varianta la passat e de fapt 2 variante pd 101 si 131 cp
sau fara pd 90 116 care intradevar sunt mai galagioase dar injectia tine mai mult cu motorina noastra iar motoarele sunt comparabile cu dif de 1 an deci la passat din 2002 gasesti motoare pd care is mai silentioase iar la golf 2003-2003 au fost introduse pd-urile oricum chiar daca e mai galagios iti recomand un 90 110 116 cp injectia nu e asa de pretentioasa cat despre dif golf passat intradevare destul de mica dar nu uita un aspect passatul e mai greu de intretinut dect golful suspensii curele role is mai scumpe la passat si de asemenea consumul e ceva mai mare decat la golf dar dat fiind spatiul din interior al passatului variant cred ca ar fi mai bun un passat parerea mea ionut1410@yahoo.com


Ionut , nu mai veni cu argumente de doi bani ! Motorul diesel de 116 CP este PD . Aceleasi motoare montate si pe Golf , cum poti spune ca sunt curelele si rolele mai scumpe la Passat ? Revin cu rugamintea sa mai studiezi !
TDiFan
Probabil a vrut sa zica 110CP.
Lucian72846
Nu , aceeasi greseala a facut-o de mai multe ori pana acum , postand aceeasi prostie si in alte topicuri . A fost avertizat si de alti forumisti , cu muuuult mai multa experienta decat mine !
TDiFan
Atunci eu ma retrag.
ionut83652
QUOTE(Cristi2)
116 e tot pd, de fapt e primul pd instalat de VW.
nu mai dezinformati !


116 e pe darcu pd ia mai intereseazate si vezi daca are injectoare electronice sau pompa cu cap hidrauluc si mai vb
Nick85619
Eu as avea nevoie de o brosura pentru Golf 4 Variant. Ma puteti ajuta?
Mariustom
Salutare :wave:
Pt. Nick85619: la reprezentanța VW biggrin.gif
Nick85619
Mariustom, crezi ca se mai gaseste, avand in vedere faprtul ca masina nu se mai fabrica?
Cristi2
QUOTE(ionut83652)
QUOTE(Cristi2)
116 e tot pd, de fapt e primul pd instalat de VW.
nu mai dezinformati !


116 e pe darcu pd ia mai intereseazate si vezi daca are injectoare electronice sau pompa cu cap hidrauluc si mai vb


te las pe tine sa te interesezi.
Mariustom
@ Nick85619: Știu că nu se mai fabrică, dar, teoretic, ar trebui să aibă, chiar și în arhivă, așa ceva. Ar trebui să încerci, să-i întrebi.
Sau, în paralel, poți cere manualul la secțiunea "Manuale".
Lucian72846
QUOTE(ionut83652)
QUOTE(Cristi2)
116 e tot pd, de fapt e primul pd instalat de VW.
nu mai dezinformati !


116 e pe darcu pd ia mai intereseazate si vezi daca are injectoare electronice sau pompa cu cap hidrauluc si mai vb


Ionut , te rog sa mai citesti , 1.9 tdi / 116 CP este motor pompa injector . Nu mai posta prostii , influentezi negativ si pe altii care incearca la randul lor sa afle cateva informatii .
danmatyas
este pd cel de 116 cp.
Jeff
Doar 90CP si 110CP sunt non-pd (deci cu pompa rotativa VP37) la motorul de 1.9tdi VAG. Restul sunt PD (pumpe-duse = injector-pompa).
ionut83652
QUOTE(Lucian72846)
QUOTE(ionut83652)
QUOTE(Nick85619)
Salut!

Puteti sa-mi spuneti si mie daca motoarele diesel disponibile pe VW Golf 4 (Variant) sunt aceleasi cu cele disponibile pe Passat(penultima versiune)?

M-ar interesa un Golf 4 Variant SH diesel de adus din Germania insa preturile sunt cam mari(cel putin pe autohus si mobile.de) unele chiar comparabile cu Passat-ul Variant!

Stiam ca motoarele diesel de pe Passat sunt mai galagioase si ma intreb daca si pe Golf ar fi aceeasi situatie.

Multumesc anticipat!



de fapt penultima varianta la passat e de fapt 2 variante pd 101 si 131 cp
sau fara pd 90 116 care intradevar sunt mai galagioase dar injectia tine mai mult cu motorina noastra iar motoarele sunt comparabile cu dif de 1 an deci la passat din 2002 gasesti motoare pd care is mai silentioase iar la golf 2003-2003 au fost introduse pd-urile oricum chiar daca e mai galagios iti recomand un 90 110 116 cp injectia nu e asa de pretentioasa cat despre dif golf passat intradevare destul de mica dar nu uita un aspect passatul e mai greu de intretinut dect golful suspensii curele role is mai scumpe la passat si de asemenea consumul e ceva mai mare decat la golf dar dat fiind spatiul din interior al passatului variant cred ca ar fi mai bun un passat parerea mea ionut1410@yahoo.com


Ionut , nu mai veni cu argumente de doi bani ! Motorul diesel de 116 CP este PD . Aceleasi motoare montate si pe Golf , cum poti spune ca sunt curelele si rolele mai scumpe la Passat ? Revin cu rugamintea sa mai studiezi !


auzi am si eu o curiositate tu de unde citesti toate prostiile pe care le supui cand faci pe interesantul stii care e diferenta dintre un pd si un motor fara pd si ia vezi codurile de motor la golf si codurile de motor la passat vezi daca is la fel iar in ce priveste piesele curele sai altele is mai sumpe la passat from ionut1410@yahoo.com
asa ca lasane frate ca nu esti tu genial si altiii is prosti chiar mai suparat am sa fiiu mai atent la ce postezi tu !
Lucian72846
Codurile de motor sunt diferite datorita pozitionarii lor !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.