Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina pana in 16mii E
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adrian85651
salut
as vrea sa cumpar o masina in conditiile:
-pret maxim 16mii E
-eventual noua
-motorina
-berlina(sedan)

ce masina ma sfatuiti sa iau?
Cristian25510
Iti recomand Toyota Corolla sedan...
Davidinho
Corolla mie mi se pare deja un model invechit ca aspect, desi poate este o masina buna. Nu m-as mira sa ii faca ceva schimbari curand.
Eu m-as uita la un Opel Astra. E o masina moderna si in 16 mii intra si modelele pe motorina.
Davidinho
Pardon, stai ca ai zis sedan. Uita-te la o Skoda Octavia 2 s-ar putea sa intre in bani si e o masina f reusita, are un prieten si nu ma asteptam sa fie atat de luxoasa pt un model Skoda.
Adrian85651
nimeni?
Mikidutzaa
Deja ai doua recomandari!

Secondez si eu cu Toyota Corolla 1.4 D-4D. Si-a luat tatal meu si e super (este pur si simplu asa cum ti-o doresti - consuma putin, calitatea materialelor, comoditate, destul de rapida pentru puterea ei etc.)!
ncristi
megane 1.5 dCI 100HP.
Tarabostes
Si eu as merge tot pe Toyota Corola, e mult mai silentioasa, mai bine lucrata. Renault, implicit Megane sunt mai zgomotoase la rulare si spun asta conducand modele HB facute in Franta, sedanurile facute in Turcia sunt mai zgomotoase. Corola e ok, portbagaj suficient pt o familie, daca iei si versiunea superioara de echipare ( climatronic, reglare lombara, proiectoare si alte maruntisuri ) e chiar ok. Nu stiu cum e 1.4 D4D dar ce diesel am condus de la Toyota mi-a placut f. mult. Iar service-ul de la ToyoMotors este ok, Si cred ca sunt destul de flexibili, mai ales daca platesti cash.
Bianca81932
Subscriu si eu tot pt Toyota Corolla, raportul calitate - pret este destul de reusit. Insa nici cu un Opel Astra nu faci o alegere gresita smile.gif
florin82141
opel astra. biggrin.gif
florin82141
opel astra. biggrin.gif
Tarabostes
omul vrea sedan ca are familie
pt mine portbagajul de 355 ( de HB) este ok, am doar un copil ce e drept, dar mi-a fost mereu suficient, pt mama ( una bucata femeie singura ) cel de Corola e mic, cara dupa ea tot felul de tampenii.
Astra nou ar fi o alegere buna
florin55503
octavia ar fi o alegere buna. apoi astra

corola e la sfarsit de drum si singurul ei atu (important de altfel) e fiabilitatea. motorul de 1.4 pe care ti-l recomanda cineva e destul de anemic daca ai si masina putin incarcata. si in plus nici octavia si nici astra nu stau chiar rau la fiabilitate. gandeste-te si la banii obtinuti la revanzare.

pentru mine toyota e o masina destul de stearsa ridicata prea mult in slavi.

daca vrei sa vb de zgomot sa stii ca diselurile de la toyota sunt destul de zgomotoase. la cel de 1.4 zgomotul e acceptabil dar am mers cu un land cruser nou si parca era un tractor.

eu zic ca nivelul de zgomot e comparabil
Sergiu75148
QUOTE(florin55503)
octavia ar fi o alegere buna.
pentru mine toyota e o masina destul de stearsa ridicata prea mult in slavi.

Octavia, chiar si O2, cu designul ei vechi de 9 ani (!), cu un interior jenant de simplu si anost ramane nu cred ca e "peste" Toyota din nici un punct de vedere.
florin55503
tu in ce octavia 2 te-ai urcat? sau macar te-ai urcat ? la O1 dupa face-lift designul bordului era asemanator cu al golfului 4 iar la O2 e asemanator cu al golfului 5. si ma indoiesc ca exista in clasa compacta deocamdata care sa intreaca goldu 5 la interior
Sergiu75148
QUOTE(florin55503)
la O1 dupa face-lift designul bordului era asemanator cu al golfului 4 iar la O2 e asemanator cu al golfului 5. si ma indoiesc ca exista in clasa compacta deocamdata care sa intreaca goldu 5 la interior


Atentie, "interiorul" inseamna mult mai mult decat "bordul", care oricum nu-i o capodopera a designului.
Iar "exteriorul" lui O2 este prea aproape de cel al lui O1 ca sa putem spune ca e o alta masina...in varsta de 9 (!) ani.
florin55503
bine spus. nici mie nu imi place la octavia plasticul cam dur de pe usi. dar exterioru mie unu mi se pare mult mai proaspat si mai modern decat la corola. mie unul la exterior coroa mi se pare ca aduce a porcusor. aici e o treaba subiectiva. am un amic care spune ca O2 e doar un O1 cu face-lift
R a z v a n




golf...hmm....curat, are toate butoanele...dar atat de anost!!!!!!!!!

Davidinho
Nu stiu in ce Octavii v-ati urcat voi de ati vazut plastic urat pe usi. Dimpotriva este un plastic cauciucat negru cam cum am eu pe Golf IV, care din pacate nu se mai gaseste pe Golf V si care este de f buna calitate. Sincer sa fiu nici eu nu am avut de a face cu modelul de baza O2 ci avea cateva optionale. Dar chiar si asa, O1 cu O2 dupa parerea mea nu au nici o treaba una cu cealalta. Designul exterior are un aspect de limuzina pe care O1 nu il avea in veci. O1 era un model invechit si care mie nu imi placea deloc. Dar ma rog aici intervine subiectivitatea.
Iar la interior sa fim seriosi...Care vorbiti aici prostii inseamna ca nu v-ati urcat si in O1 si in O2 pt ca altfel v-ar fi lovit imediat diferenta enorma de design si de calitate si de ce vreti voi intre cele doua.
ncristi
Ce valoare au unele topicuri din sectiunea versus?... 0

In aceste sectiuni vorbeste pasiunea in nici un caz logica si totusi sunt cele mai interesant de urmarit smile.gif

Asa ca adrian fa o lista cu masinile pe care ai putea sa le cumperi si care-ti plac si fa un drive test, vezi materialele, vezi motoarele, garantia etc.

Dintr-o vasta experienta capatata in urma pierderii vremii pe o grmada de forumuri iti spun ca drive testul este ce-a mai edificatoare experienta.
Davidinho
Pai asta ne cere el, sa il ajutam sa isi faca lista cu masinile care merita banii dupa aia se descurca omul. Cand s-o duce pe la reprezentante si la unele nu o sa il bage in seama pe cand la altele o sa il trateze regeste o sa inceapa sa tot taie din lista aia smile.gif
R a z v a n
corect, vino RPD la un test drive la M3 (mazda3) biggrin.gif si uita-te si pe aici

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=11479 (grazie madalina)
ncristi
Nu vreau sa o supar pe mada dar ati vazut top gear de duminica smile.gif

Au cam desfintat mazda 3 spre marea mea surprindere...sub astra si golf V ... materiale proaste, au facut mistoc de ledurile de cd-player sad.gif.
R a z v a n
il SPARG pe Gigi Clarinet ala...
Tu ai observat cat de proaste sunt glumele lui Jay Leno? Si totusi milioane de americani rad ca prostii la glumele lor (la fel si milioanele de mexicani fugiti de-acasa care rad ca sa para integrati). JC nu trebuie luat in serios tot timpul...nu e JDP.

PS
M-am interesat, cei de la Mazda si-au dat seama ca intr-adevar ledurile de la casetofon sunt o foarte mare problema si au facut un discount special numai pentru cei care au aflat ca ledurile la M3 sunt nasoale. Trebuie sa te duci la dealer si sa zici "baietel, da' ledurile astea de aici sunt foarte urate, nu-mi plac" si o sa observati cum dispare toata increderea vanzatorului si trece incet catre starea "nu doriti totusi un test drive?! daca sunteti multumit va putem face un discount substantial..."

mda...
Adrian85651
QUOTE(ncristi)
Ce valoare au unele topicuri din sectiunea versus?... 0

In aceste sectiuni vorbeste pasiunea in nici un caz logica si totusi sunt cele mai interesant de urmarit smile.gif

Asa ca adrian fa o lista cu masinile pe care ai putea sa le cumperi si care-ti plac si fa un drive test, vezi materialele, vezi motoarele, garantia etc.

Dintr-o vasta experienta capatata in urma pierderii vremii pe o grmada de forumuri iti spun ca drive testul este ce-a mai edificatoare experienta.

mersi...intr-adevar cred ca ai dreptate...
ps:mai mult: nu toti de aici au citit ca eu vreau SEDAN
schumiallexx
16 mii euro si spatiu si diesel.

cu riscul de a supara ceva oameni de aici, corolla mi se pare design invechit. si alea facute in turcia nu imi inspira incredere (megane sau clio symbol).

octavia tour incepe de la 12 mii dar e submotorizata, si una cu motorul diesel cred ca sare un pic de 16 mii ca e diesel. O2 nu iti intra.

eu am achizitionat un Citroen C4 acum in varianta urban jungle. verifica la dealer si fa un drive test. stiu ca sunt subiectiv dar mie chiar imi place masina asta. are spatiu mare, design deosebit si faci economie de 1000 de euro (pe care ii dai apoi pe toate hartiile, truse, triunghiuri, inmatriculari, casco, alarme si alte cele).

astra e mai mica ca si dimensiuni si mazda 3 la fel.

mai iti intra cred si un ford mondeo la pretul asta care iar ar merita incercat. focus mai iti iei dar nu sunt sigur daca diesel. golf nu iti intra cu motor diesel.

dar sfatul meu e sa faci un test cu C4. daca ai intrebari da un private mesage si iti raspund
florin55503
QUOTE(Davidinho)
Nu stiu in ce Octavii v-ati urcat voi de ati vazut plastic urat pe usi. Dimpotriva este un plastic cauciucat negru cam cum am eu pe Golf IV, care din pacate nu se mai gaseste pe Golf V si care este de f buna calitate. Sincer sa fiu nici eu nu am avut de a face cu modelul de baza O2 ci avea cateva optionale. Dar chiar si asa, O1 cu O2 dupa parerea mea nu au nici o treaba una cu cealalta. Designul exterior are un aspect de limuzina pe care O1 nu il avea in veci. O1 era un model invechit si care mie nu imi placea deloc. Dar ma rog aici intervine subiectivitatea.
Iar la interior sa fim seriosi...Care vorbiti aici prostii inseamna ca nu v-ati urcat si in O1 si in O2 pt ca altfel v-ar fi lovit imediat diferenta enorma de design si de calitate si de ce vreti voi intre cele doua.


pai asta am spus si eu. numai ca plasticul de pe usi la astra de ex e mai placut la atingere fiind mai moale. dar in rest nu incape comparatie
Mihai63349
Am auzit de ceva promotie la Mondeo tdci de 115 cai, parca. Vreo 13000 CIp, aia-i vreo 16000 DDP. Interesant. Chiar daca e la sfarsit de cariera, nu-i masina rea. Design clasic, nu se demodeaza repede ca fostul model, varsta adulta, gata cu bolile copilariei, ce mai, e de luat in seama.
eddie
Octavia Tour la 15.170 de euro,cu destule dotari,motor de 1,9 TDI 90 C.P.a luat un vecin de-al meu de la Avia.
A asteptat numai 5-6 zile dupa ce a depus toate actele,surprinzator,nu-i asa ?
Eren
skoda octavia 2 .. reusita masina a cehilor..motor german fiabilitate si design reusit
dar poate un 320d din 2003 .. la banii astia ai destule optiuni si este un BMW totusi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.