Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Culoarea cea mai potrivita pentru o masina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Sandu82940
Salut,
Sunt intr-o mare dilema: ce culoare trebuie sa aleg pentru o masina noua, compacta, hatchback? Stiu imi veti spune - cea care imi place. Dar uneori e dificil sa faci o alegere mai ales ca masina este o achizitie importanta! De pilda exclud din start culorile inchise(negru, bleumarin, gri inchis) - am auzit ca sunt mai pretentioase, necesita spalari mai frevente, se cunosc toate zgirieturile pe ele. Nu albul pt ca la fel este pretentioasa. Ar mai ramine - Silver adica argintiu metalizat, si light blue. Inclin spre Silver, desi nici cealalta culoare nu e de lepadat (pare chiar mai deosebita). Silver am vazut mult mai multe pe strazi decit light blue. e un semn ca e o culoare potrivita? Sau un semn ca noi romanii suntem mai traditionalisti! Ce sfat mi-ati da? Obiectiv ce culori sunt mai potrivite?(vizibilitate in trafic, rezistenta la murdarie, la zgirieturi, intretinere, etc)
Multumesc
Daniel82595
Acum 20 ani culoare la moda pt masini era albul insa astazi aringtiul este la moda.
De departe cea mai putin pretentioasa culoare este argintiul, pentru ca murdarie si praful nu se observa asa ca la alte culori iar ciupiturile le observi doar dc te uiti de aprope si fff atent. Daca o sa revopsesti o portiune diferenta dintre zona nou vopsita si cea mai veche e insesizabila pe cand la o alta culoare, inchise se va vedea diferenta.
Vara diferenta de temperatura dintre o masina de culoare neagra si una alba lasate in soare poate fi de cateva grade celsius. Argintiu e mai mult spre alb deci....
Nici light blue nu e o culoare rea....foarte important e unde o sa ti masina, un garaj ar fi ideal.
Dupa toate acestea raman la parerea ca argintiul e cel mai putin pretentios dar pt o masina mai speciala culorile inchise sunt mai potrivite, in special pt cele cu crom.
air_wolf
british racing green - culoarea asta e pur si simplu frumoasa pe orice masina. sau royal green - e o nuanta mai inchisa si mai sobra.
TLS-09
Daca discutam despre culoarea cea mai potrivita atunci este argintiul metalizat (ca gri nu cred ca mai face nimeni).
Daca discutam despre cea mai frumoasa atunci :cea care-ti place aia e si cea mai frumoasa( ca sa mearga si ce a spus air-wolf care era putintel cam off-topic). biggrin.gif
romb
daca mica e mica sau compacta , medie - negru e cel mai frumos

daca e mare , limuzina , SUV , sport - albul e demential

daca ti-e lene sa speli masina - argintiu .

e atat de simplu ! biggrin.gif
Luka
Mica si medie - negru?? :ntz:
Nu stiu de ce, dar negru mi se pare culoare de limuzina, de masina mai mare.
Bianca81932
Argintiul e ok, chiar e usor de intretinut si da, nu se vad zgarieturile biggrin.gif insa a ajuns o culoare destul de des intalnita pe sosele
Light blue e o culoare relativ mai rar intalnita la masini, raportat la numarul celor argintii existente, si aproximativ la fel de usor de intretinut.
Sincer cred ca ai putea sa optezi pentru orice nuanta mai pastelata si metalizata, in functie de nuantele disponibile bineinteles smile.gif
Insa pana la urma depinde ce culoare iti place tie.
Mihai85848
ROSU !

Sau orice culoare care se vede bine !

Daca nu umbli cu farurile aprinse tot timpul si ai la masina o culoare inchisa sau apropiata de culoarea asfaltului(gri,negru) ai sanse mari ca soferul ce vine din sens opus sa nu te vada de departe.

E drept , tot dupa logica asta ar merge si galbenul... dar mie nu imi place galbenul.... smile.gif

In final, culoarea e clar o chestie de gusturi dar ideea ca masina sa se vada bine de departe zic eu ca e buna .
Davidinho
QUOTE(Luka)
Mica si medie - negru?? :ntz:
Nu stiu de ce, dar negru mi se pare culoare de limuzina, de masina mai mare.


Negrul merge cam la toate clasele mai putin la cea mica. Si Golful meu e negru si imi place la nebunie. Dar daca nu esti genul de proprietar care sa ii placa sa isi bibileasca masina ca mine biggrin.gif mai bine iti iei o culoare deschisa.

Negrul merge f bine pe masinile care nu au un design f pompos, am impresia ca le ascunde simplitatea si da un aspect de masina mai sofisticata desi nu e.

Partea proasta cu argintiul este ca e f plictisitor...cred ca 60% din masinile care imi trec prin fata ochilor sunt argintii. Am impresia ca fura din impresia masinii griul ala atat de intalnit.
air_wolf
negrul e o noncluoare, ca si albul. negrul micsoreaza in timp ce albul mareste (iluzie optica). la clasa mica negrul ar insemna sa nu-ti mai vezi masina biggrin.gif

daca vrei cu adevarat sa iesi in evidenta, iti iei ceva roz bombon cu metalizare aurie. o sa :puke: dar te va sti o tara intreaga, cred ca e imposibil sa uiti asa o culoare biggrin.gif
Lucian55
Alegerea culorii este o chestie pe care trebuie sa o faci singur, nu sa cumperi o masina cu o culoare pe care am ales-o eu sau cineva dupa forum.
Ca sa raspund la intrebare eu as alege negrul, se preteaza bine la orice masina (parerea mea).dar sa stii ca negrul nu este o culoare usor de intretinun.
Albul merge doar pe un S8 sau un seria 7 cu geamuri negre si jenti cromate. in rest nu.
RUE
e o culoare perla metal si pe loganuri... foarte multe au aparut asa.
e antijeg si arata si bine.
Marius43590
vezi semnatura :angel:
Alex-F1
Pai culoarea chiar se alege in functie de masina, deci....spune-ne si noua masina....sau e secret? :angel: In principiu argintiul metalizat e culoarea cea mai potrivita pt. o masina, prin prisma simplului fapt ca griul este culoarea metalului, iar caroseria masinii este facuta din metal! E ca si cu OZN-urile....ati vazut vreo poza cu OZN-uri rosii sau albe sau albastre sau negre? Nu! Toate sunt gri! biggrin.gif Deci gri (sau argintiu metalizat) = culoarea metalului! Dar si-asa nu e 100% relevanta treaba, fiindca, de exemplu, pt. modelul meu de masina (Vectra A), argintiul metalizat nu mi se pare cea mai potrivita culoare....rosul, negrul, visiniul sau galbenul imi plac mai mult ca argintiul.... whistling.gif
Tarabostes
A punctat bine Alex, culoarea trebuie aleasa in functie de masina. Seat ( Ibiza, Leon ) arata splendid pe rosu, galben dar mediocru pe alte culori. Verdele de la Matiz parca se potriveste la asa masina dar arata cu totul nepotrivit pe un break sau sedan. Loganul galben arata de speriat si mai sunt. Acum tine si de paleta de culori a producatorului. Din pacate praful se vede cam pe toate.
DORU
Un articol f actual pe aceasta tema :

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=6837...ash=90b5c6b9a3#
Sandu82940
Nu este nici un secret: e vorba de Toyota Corolla HB dar deja am optat pentru culoarea light blue. Era singura culoare deschisa in afara de argintiu si alb si eu zic ca merge bine pe Toyota. Am preferat o culoare deschisa in primul rind pentru ca e mai usor de intretinut si in al doilea rind pt ca masina este hatch si o culoare deschisa o face sa para nitel mai mare.
Eren
pe o masina pretentioasa un negru ii sta bine..dak reusesti sa o speli des .. sa o intretii fura privirea cand trece si luceste
daca stai la bloc si nu ai garag se depune praful repede pe ea si alte chestii si cel mai adecvat este griul caci este si mai deschis.
dar pana la urma conteaza cel mai mult de masina .. de marca..de exemplu unele culori se impun de la sine..rosu ferarri galben lambo dar exagerez cu marcile ... gri pe astra la fel cum pe noul basat acel albastru deschis iivine ca turnat
guerilla
QUOTE(Sandu82940)
Nu este nici un secret: e vorba de Toyota Corolla HB dar deja am optat pentru culoarea light blue. Era singura culoare deschisa in afara de argintiu si alb si eu zic ca merge bine pe Toyota. Am preferat o culoare deschisa in primul rind pentru ca e mai usor de intretinut si in al doilea rind pt ca masina este hatch si o culoare deschisa o face sa para nitel mai mare.


cand te saturi de spalat masina sa ma anunti. eu o spal doar saptamanal din considerente economice. am aceeasi culoare/masina laugh.gif dar arata foarte bine.
Sandu82940
Sa inteleg ca negrul sau dark grey sau albastrul ar fi fost mai de preferat? Oricum am intoarce-o tot trebuie macar din cind in cind sa le mai spalam indiferent de culoare!
guerilla
negru' inseamna abonament zilnic la spalatorie.
acum, poate in iasi nu e atat de mult praf ca in bucuresti biggrin.gif
oricum, culoarea pe care ai ales-o da foarte bine pe hatchback.
Sandu82940
Sunt mai mult decit impacat cu light blue pe care am ales-o desi si acum mai oftez dupa o Corolla blue - albastru intens din showroom dar care era cu motorizarea de 1,6. Mergind 90% in oras n-am fost dispus sa mai dau inca aproape 700 E doar pentru un mic moft legat de culoare. Asta ar fi insemnat inclusiv consum mai mare, CASCO mai mare, impozit un pic majorat, etc plus culoarea mai ,,pretentioasa''.
anton87190
Am auzit și eu că mașinile în tonuri de gri sunt uneori mai greu vizibile pe șosea așa că mergi cu farurile aprinse!
Dacă alegeai o culoare nemetalizată economiseai 150- 200Eur, dar la așa mașină nu era cazul.
(ca parere strict personală, mă enerveaza taximetriștii care mâzgâlesc cu galben mașini super... mai bine le-ar cumpara gata vopsite în galben)
air_wolf
aia e folie si se scoate la vinzare. nu, masina n-a facut taxi in viata ei. biggrin.gif
florin55503
mie imi place albul, de fapt anumite nuante de alb. dar cu jante de magneziu. alfel arata urat pe orice masina
Baby Blues
A mea este un verde inchis si pe break , culorile inchise dau bine. problema este ca max la o sapt tre sa ma duc cu ea la spalatorie. Am avut inainte o Dacie berlina bej metal deschis in 2 nuante ( parca are o denumire si vopseaua asta). Mi s-a parut deosebita culoarea.
Mircea53641
Depinde de masina si de proprietar. Masinutelor din clasa mica le sta bine in galben lamaie - de ex un Ford Ka sau VW Golf arata poate cel mai bine in culoarea asta.

La Mercedes-uri le prinde bine midnight blue, negru si argintiu. Este adevarat ca o masina argintie este usor de intretinut. Numai eu stiu cat ma lupt sa scap de zgarieturi/mizerie pe masina mea (Mercedes albastru inchis).
alcris01
Culorile deschise sunt mai vizibile si de catre pietoni si de catre ceilalti soferi biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.