Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cit costa piesele de schimb la o Mazda 6 !!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Andrei85577
Salve
Am posibilitatea sa achizitionez o Mazda 6 - 2004 (120 cp diesel) - mai are un an garantie la Romcar!
Ma gindeam sa intreb posesorii de mazda 6 daca au idee de cit costa piesele de schimb la o Mazda 6 ! (pivoti, amortizoare, placute...etc)
Mai doresc sa stiu daca, in general , sint pe stoc sau stau o suta de ani (trebuie sa comand)!!!!!
Mie unul mi-a placut masina dar nu vreau sa fiu sclavul ei !
Mai bine ramin cu batrinul mau BMW 525 tds! smile.gif))) beer.gif
cosmin45741
In general daca nu te adresezi reprezentantelor, costurile sunt asemanatoare cu ale celorlalte marci din aceeasi clasa...Oricum masina e destul de fiabila si nu o sa ai mari probleme....
Andrei85577
beer.gif
Am testat-o astazi !!! Fuge de rupe !!! Ma rupe cu BMW-ul chiar daca am la BMW 143 + cipul !!! Este drept ! Nu are tinuta de drum a BMW-ului (adica de tanc ). Nu se inchid usile la fel !!! Nu este antifonata la fel !!!Poate sa mai misc ceva daca ma prinde cu turbina "in presiune" (adica de la 140 in sus).
Dar ....mi-a placut tare mult motorasul !!! Trage de rupe !!! Zau asa!!!
Si nici suspensia nu este rea !!! Iar noaptea bordul arata " al naibii de bine " .
O iau !!! "Faraonul a zis !!!
P.S. Voi de unde va luati piesele de schimb ? Adica de la ce magazin ?
O recomandare ? Ceva ?
Andrei85577
beer.gif
Am vazut ca are "trapa in bord " pentru sistemul de navigatie !!!
Ca sa-l iau de la reprezentanta ...cred ca ma usuca !!! Asa ca ma gindesc sa pun unul de la o firma ...ceva care sa se muleze exact in spatiul de acolo !
Aveti idee pe unde naiba gasesc asa ceva ? Si mai vreau si niste jenti pe 16 "!
P.S. DACA AVETI PROBLEME CU PARTEA ELECTRONICA SI NU NUMAI ...AM UN TIP CARE ARE GRIJA DE BMW-UL MEU ! A LUCRAT IN AMERICA SI EUROPA PE MASINI !!! AREAPROAPE TOATE PROGRAMELE JAPONEZE SI STIE SA BAGE MINA ! ARE SI SCULE ...ADEVARATE SI NU ESTE SCUMP DELOC !!!
PENTRU CAZ DE AVARIE SI PENTRU CINE VREA SA EVITE REPREZENTANTA SI MECANICII DE ACOLO !
cosmin45741
Chill out mate! Nu o sa ai asa mare nevoie de piese...blush.gif
Iar apropos de navigatie, cea mai buna varianta e palm-ul...chestia din bord costa o avere...
Adrian70064
QUOTE(Andrei85577)
beer.gif
Am vazut ca are "trapa in bord " pentru sistemul de navigatie !!!
Ca sa-l iau de la reprezentanta ...cred ca ma usuca !!! Asa ca ma gindesc sa pun unul de la o firma ...ceva care sa se muleze exact in spatiul de acolo !
Aveti idee pe unde naiba gasesc asa ceva ? Si mai vreau si niste jenti pe 16 "!
P.S. DACA AVETI PROBLEME CU PARTEA ELECTRONICA SI NU NUMAI ...AM UN TIP CARE ARE GRIJA DE BMW-UL MEU ! A LUCRAT IN AMERICA SI EUROPA PE MASINI !!! AREAPROAPE TOATE PROGRAMELE JAPONEZE SI STIE SA BAGE MINA ! ARE SI SCULE ...ADEVARATE SI NU ESTE SCUMP DELOC !!!
PENTRU CAZ DE AVARIE SI PENTRU CINE VREA SA EVITE REPREZENTANTA SI MECANICII DE ACOLO !


Da-mi si mie numarul lui pe pm sau pe mail angad77@yahoo.com
Merci mult!
Mihai82205
QUOTE(Andrei85577)
Salve
Am posibilitatea sa achizitionez o Mazda 6 - 2004 (120 cp diesel) - mai are un an garantie la Romcar!
Ma gindeam sa intreb posesorii de mazda 6 daca au idee de cit costa piesele de schimb la o Mazda 6 ! (pivoti, amortizoare, placute...etc)
Mai doresc sa stiu daca, in general , sint pe stoc sau stau o suta de ani (trebuie sa comand)!!!!!
Mie unul mi-a placut masina dar nu vreau sa fiu sclavul ei !
Mai bine ramin cu batrinul mau BMW 525 tds! smile.gif))) beer.gif


Nu stiu cati KM are la bord, desi nu conteaza prea mult.E o masina foarte fiabila.Lucrez la Mazrom si crede-ma, cea mai grava problema la Mazda6 CD au fost rulmentii pe fata care au necesitat inlocuirea la 185.000 km.
Referitor la intretinerea masinii, iti pot trimite pe un e-mail un plan cu costurile de intretinere pentru modelul tau.

Felicitari pentru alegere!

Mihai
Andrei85577
Sincer ...a fost destul de grea alegerea !
Ma multumeste faptul ca ramin si cu BMW-ul ....caruia nu i-am schimbat inca rulmentii (saracul ) ...deoarece " aluneca " brici . Nici un zgomot ...nimic !
Mazda are sub 30 000 Km ! Mai trebuie sa bag niste jenti (OZ) si un spoiler mai frumos !!! smile.gif
Andrei85577
Salve! Iarta-ma pentru intirziere !
Ti-am trimis numarul de telefon !!! pe privat !!!! smile.gif)))
Bafta ! Sper sa te ajute !!!
R a z v a n
QUOTE(Andrei85577)
Sincer ...a fost destul de grea alegerea !
Ma multumeste faptul ca ramin si cu BMW-ul ....caruia nu i-am schimbat inca rulmentii (saracul ) ...deoarece " aluneca " brici . Nici un zgomot ...nimic !
Mazda are sub 30 000 Km ! Mai trebuie sa bag niste jenti (OZ) si un spoiler mai frumos !!! smile.gif

iti sugerez ATH, sunt foarte bune si sunt speciale mazda
Andrei85577
Ai cumva adresa ATH-ului ? smile.gif
CRG
Am fost saptamana trecuta la revizia de 30k la Inscut.

Putin OT dar foarte important: mi-a dat cu o vaselina speciala la directie si nu se mai aude NIK. biggrin.gif Era un zgomot cand viram stanga, dar care nu se agravase in timp.

Am schimbat toate filtrele, dar am platit doar pe cel de motorina (traiasca Automaz), 256 RON fara manopera.

Filtrul de ulei este in jur de 87 RON. Destul de scumpicele, dar merita toti banii, sunt toate made in japan.
cristi52331
Radu, cine si cu ce fel de vaselina ti-a dat???? Ma intereseaza si pe mine...
CRG
cine crezi? biggrin.gif Nea Costica, bineinteles.

A tinut sa ma roage sa-l sun a doua zi sa-i spun daca a disparut zgomotul, pentru ca luasera vaselina asta special pentru problema la directie a mazdelor 6. it worked! biggrin.gif
cosmin45741
Mda, pt. urmatorii maxim 5000 de km :bash:
CRG
Va tin la curent oricum.. :wave:
Andrei85577
Buna
Mi-am luat Mazda 6 ..asa cum am promis !!! I-am dat niste " talpi " ...si trebuie sa recunosc ca trage al naibii de bine ! Nu este la fel de silentioasa ca BMW-utul meu (pe care l-am plimbat in concediu 1500 km si care nu m-a dezamagit).
Cit despre Mazda ...eram foarte multumit pina asta seara cind am dus-o la verificat si tipul mi-a zis ca am joc in directie (masina are 29 000 km ).
M-am jucat si eu cu volanul si trebuie sa recunosc ca daca-l misc ...din cind in cind face un "glock" (si pe dreapta ...si pe stinga)...mai ales cu rotile bracate- cind ma fac ca vreau sa ies din parcare.
Intrebare : Este caseta de directie nasoala ? Trebuie schimbata ? ( mai am un an garantie ! Se poate regla ? Mazda 6 are caseta de directie sensibila ?
Nu de alta dar deja simt ca ma enervez .... si tare mi-e ca scap de ea si ma orientez ...asa cum am avut de gind si recunosc ca am fost un idiot ...catre un BMW 525 tds despre care macar stiu ca este super tank!!!
Andrei85577
La verificare am mai observat ca " bratele " sau mai bine zis componete ale suspensiei spate prinsesera deja un strat de rugina ..lucru al naibii de ciudat la o masina care are nici 30 000 km !
Erau doar pete de rugina ...ca sa zic asa dar nu-mi aduc aminte sa fi observat asa ceva la BMW-utul meu sau la passat - masini care au ani buni in spate !!!
Nu stiu de ce ...dar am senzatia ca japonezii nici acum nu stiu sa trateze tabla bine !!!
Bag mina in foc ca la Skoda ( de ex) nu gasesti asa ceva !
Andrei85577
La verificare am mai observat ca " bratele " sau mai bine zis componete ale suspensiei spate prinsesera deja un strat de rugina ..lucru al naibii de ciudat la o masina care are nici 30 000 km !
Erau doar pete de rugina ...ca sa zic asa dar nu-mi aduc aminte sa fi observat asa ceva la BMW-utul meu sau la passat - masini care au ani buni in spate !!!
Nu stiu de ce ...dar am senzatia ca japonezii nici acum nu stiu sa trateze tabla bine !!!
Bag mina in foc ca la Skoda ( de ex) nu gasesti asa ceva !
cosmin45741
Citeste aici...
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=149695#149695
Andrei85577
Salve !!!
eu zic sa lasati Mazdele si sa va luati ceva mai teapan ....nu de alta dar o sa ramineti cu ele !!!
Vad ca sint al naibii de greu de vindut !!! Indiferent daca sint pe motorina sau benzina !
Poate Mazda 3 este mai usor de vindut ! Da nu mi-as lua tiriplisca aceea nici .....! Este super slab antifonata !!!!
Pacat de motor si electronica de bord ! In rest ......
Daca le mai iei si de "noi" ....chiar ca ti-ai luat teapa !!!
Se depreciaza super repede !!!!
CRG
Andrei, dragule,

cine crezi tu ca vrea sa le vanda? Cel putin nu eu..

Crede-ma, stiu o gama vasta de masini fitzoase, am mers si cu Phaeton 6.0 W12 L, si cu a8-uri, si cu s600-uri..

..insa masina asta pur si simplu ma satisface perfect ca raport dintre pret si valoarea generata..
Andrei85577
smile.gif))
Am spus ca idee..deoarece am vazut ca se vind greu si la preturi extrem de mici ! Cu toate ca au putini km:).
Si mie-mi place ...ca masina de zi cu zi ....dar nu cred ca se merita a fi tinuta.
Te cred ca te-ai suit in multe masini misto ...dar nu vad cum o poti compara cu Passat-ul ...de ex ! Sau chiar HONDA ACCORD!
Chiar la calitate !!!
Nu ai nici service, nu ai marca, nu ai securitate (slabuta)
Ai un motor bun (zic eu ).... si ceva eectronica mai fiabila !
Se vede diferenta ....la materiale !!!
In ansamblu ...nu este masina rea ! Dar nu este nici scula ! Si nici asa de fiabila pe cit se zice !
Cred ca am mai spus pe site !!! Nu pare a avea nimic deoarece tipii de la service nu prea schimba (chiar daca este cazul )!
pe mine unul .... nu ma impresioneaza !
Tot ce am spus ... reprezinta constatari !!!
Sper ca nu te-am suparat !!!
Daca aveam servicii ,,,,chiar ma gindeam sa o tin ...dar asa .....
Victor64536
QUOTE(Andrei85577)
Salve !!!
eu zic sa lasati Mazdele si sa va luati ceva mai teapan ....nu de alta dar o sa ramineti cu ele !!!
Vad ca sint al naibii de greu de vindut !!! Indiferent daca sint pe motorina sau benzina !
Poate Mazda 3 este mai usor de vindut ! Da nu mi-as lua tiriplisca aceea nici .....! Este super slab antifonata !!!!
Pacat de motor si electronica de bord ! In rest ......
Daca le mai iei si de "noi" ....chiar ca ti-ai luat teapa !!!
Se depreciaza super repede !!!!


Cine a zis ca suntem samsari?
Mazda nu trebuie vanduta ca se strica....
cristi52331
Ei draga Andrei, tocmai la chestia cu materialele tin sa te contrazic!
Intra intr-o masina frantuzeasca (mai putin poate Peugeot 607, care este alta clasa...), italieneasca si chiar si nemteasca. La frantusesti plasticele sunt absolut deprimante, zici ca esti intr-o cutie de plastic de cea mai proasta calitate. Acelasi lucru si la Ford. Eu am avut Passat si in afara de senzatia de salupa pe autostrada, era super austera in interior, nimic caldutz, moale...pe sotia mea o deprima...Mazda are interiorul prietenos, primitor, tot ce este plastic are un aspect....gumat, de piele. Plus ca la mine sunt chiar piele volanul si schimbatorul... Despre fiabilitate? a mea a facut 5 ani in augut. Masina cu care merg zilnic la servici, alte treburi, chiar si pana la paine. am schimbat doar o bieleta antiruliu din cauza unui canal vazut tarziu...in rest - NIMIC!!! Stergatoarele le-am schimbat in primavara...dupa 5 ani!!! Poate ca nu se compara cu BMW, dar nici pretul nu este la fel...eu personal nu as da-o pe frantuzesti, italienesti, ford, opel si alte masini din clasa ei si de acelasi pret...(aproximativ)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.