Help - Search - Members - Calendar
Full Version: litrometru dacia 1310
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Berlina/Break/Pick-up
vasile83234
nu mai indica ,acul sta la capat in partea stanga,ce trebuie sa caut
TLS-09
De regula sonda din rezervor sau ceasul din bord. Eventual intrerupt undeva un fir, contact imperfect etc.
Incepe sa te uiti daca sonda functioneaza. Poti sa o verifici si scoasa din rezervor. Nu te grabi sa iei alta sonda ca poate fi doar plutitorul de la ea(si il cumperi separat).
Cristian-330
Incearca si cu un pumn....poate ii trec fitzele... :cheers:
vio77749
de cele mai multe ori oxideaza papucul electric de la sonda.. blush.gif
piston-forje83145
verifica la bord mai bine
pokola95511
Dupa cum stiu becul de la avertizare benzina at trebui sa sa aprinda atunci cand in rezervor au ramas cca 4-5 litri de benzina. La al meu becul mi se aprinde deja la cca 18 litri. Ce sa fac cu el ca sa-mi functioneze bine? Trebuie sa schimb toata sonda (daca asa se numeste blush.gif ) sau ajunge sa schimb unele componente?
stelian61244
asta este o problema veche la dacie , de schimbat nu ai ce schimba decit plutitorul ,restul e compact si nu se schimba decit cu alta noua.
daca se aprinde aleator in timpul mersului poti ajusta unghiul de la pirghia de legatura pe care se prinde plutitorul ,asta dupa ce ai verificat plutitorul ca nu este spart , asa il poti face sa se aprinda pe la 6-8 litri daca te " straduiesti " putin mai temeinic.
mihail81843
Din constructie maj autoturismelor au lasata ca rezerva o cantitate de carburant suficienta pt a parcurge aprox 100 Km de exterior. In cazul Dacia martorul luminos din bord de culoare galbena se aprinde in momentul cind mai avem cam 7 litri de benzina,cu conditia ca sonda sa fie in stare buna de functionare , fara a se fi umblat la pirghia plutitorului. Ca defect am intilnit f des sonda si mai putin ceasul . Se remediaza usor si nu costa f mult. Ca sugestie personala, daca sonda este defecta cumparati alta si inlocuiti-o. E mai simplu si nu da batai de cap. :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.