Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cam cat dureaza un motor???????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
florin82141
salutare din nou.uitandu-ma pe pe kilometraj la masina mea mi-am pus o intrebare pe care as vrea sa o dezvolt.cam cat credeti ca dureaza un motor spre ex motorul de 2.0 dti in conditi de exploatare mormala cu service-uri la zi ulei de calitate si multe altele.deci ce sa mai enumer.o masina circulata in limite normale si bineinteles din cand in cand si cate o mica forja.care sunt parerile voastre.eu cred ca depaseste usor 500.000 de km.ce spuneti????
florin82141
hai ca tot eu o sa raspund la intrebarea mea.eu cred ca in conditi de exploatare bune un motor diesel(2.0)poate depasi 500.000de km.am intrebat pe la cateva service-uri si mi sa spus ca majoritatea motoarelor pot depasi pragul de juma de milion biggrin.gif
laur6
exista undeva in orientul apropiat un mercedes bot de cal care a sarit de 2,5 mil de km cu acelasi bloc motor! e un diesel; nu stiu exact ce capacitate cilindrica are. oricum, nu te astepta acelasi lucru de la un opel si nici chiar de la un mercedes fabricat din 1995 incoace. s-a schimbat cu 180 de grade politica fiabilitatii motoarelor
laur6
exista undeva in orientul apropiat un mercedes bot de cal care a sarit de 2,5 mil de km cu acelasi bloc motor! e un diesel; nu stiu exact ce capacitate cilindrica are. oricum, nu te astepta acelasi lucru de la un opel si nici chiar de la un mercedes fabricat din 1995 incoace. s-a schimbat cu 180 de grade politica fiabilitatii motoarelor
florin82141
am auzit si eu de mercedesul ala cu 2.5 mil de km biggrin.gif dar nu mai stiu de la cine blush.gif .si stiu si ca nu mai poti face cu o masina din zilele de azi atatia km.ma refeream asa in general la motoarele de opel din zilele noastre.credeti ca pot depasi 500.000????
Radu50689
Un mecanic de la un service din Arad mi-a spus ca a avut un service un Opel cu motor 2.0 DTI, avand 400.000km fara a avea sau a fi avut probleme la motor!Acelasi mecanic mi-a spus ca motoarele 2.0 sunt mult mai fiabile si mai ieftine ca si intretinere decat cele de 1.7.(chiar daca consuma ceva mai mult, ai mai multa putere si nu dai banii pe curele si revizii scumpe!)
qaz85337
Hmm pai din cate am auzit motoarele astea de la isuzu nu sunt asa grozave.Mertane ca pe vremuri nu se mai fac, au redus drastic fondurile alocate "calitatii".
florin82141
era vb de motorul de 2.0 dar chestia cu motorul de 1.7 ca nu ar fi asa calitate nu cred.aaaaaa da,se poate sa fie mai slabut ca asta de 2.0 pe care al am eu biggrin.gif dar cred ca motorul de 1.7nu este de mai prejos
florin55503
motoarele de 1.7 sunt foarte fiabile si ele. probemele au fost la alternator, electromotor si rugina de pe tobe. si la unele debitmetrul. de fapt astea sunt probleme comune si la 2.0 si la 1.7

motoare 1.7 sunt ideale pt cei care nu au nevoie de viteza prea mare si au nevoie de un consum mic.

avantajul motorul de 2 litri este faptul care are distributia pe lant si nu se schimba niciodata teoretic. asa ca analizand costurile de intretinere si de inlocuire a curelelor etc vei constata ca esti mai in avantaj cu 2.0 dti
florin82141
oricum nu era vb de defectele motoarelor de 1.7-2.0 si era vb doar de o opinie despre cate cate sute de mii de km poate tine un motor inainte de al segmenta spre exemplu
Baby Blues
tot citind reviste de specialitate ,realizez si eu ca fiabilitatea masinilor din ziua de azi scade. Se pare ca atunci cand au scos cei de la Mercedes "botul de cal "la cativa ani nu-si mai vindeau piesele de schimb pt ca nimeni nu avea probleme cu asa ceva. ganditi-va c probabil o adevarata industri cum este cea de piese de schimb, trebuie sa traiasca. Iar producatorul trebuie sa-si vanda modele noi. Daca ar tine o viata cui le-ar mai vinde. Acum mai aflu si eu de Mertane carora le sunt busite cutiile dupa 30.000 de km sau un SLK caruia nu i se mai deschide "acoperisul. Chiar nu stiu ce sa mai cred. blink.gif
ionut83652
QUOTE(florin82141)
oricum nu era vb de defectele motoarelor de 1.7-2.0 si era vb doar de o opinie despre cate cate sute de mii de km poate tine un motor inainte de al segmenta spre exemplu


cu ulei bun si exploatare normale depaseste 500 000 km fara probleme motoarele din zilele noastre sunt ff durabile dar subansamblele fac diferenta
florin82141
asa ma gandeam si eu ca in conditi de exploatare normala si un ulei bun motoarele diesel pot depasi 500.000 de km.intrabarea este daca vei sesiza ca are un "inceput de sfarsit " biggrin.gif biggrin.gif ce credeti este avantajos a se face segmentare sau se a se schiba setul motor?sau la masinile din ziua de astazi nu se mai fac chesti de genmul asta??????? blush.gif
andrei27237
QUOTE(qaz85337)
Hmm pai din cate am auzit motoarele astea de la isuzu nu sunt asa grozave.Mertane ca pe vremuri nu se mai fac, au redus drastic fondurile alocate "calitatii".


Nu au redus fondurile pt calitate.... au acum mai multi bani ca atunci de mai multe ori.....

Pb e ca toti se bazeaza acum pe vanzare masiva..... pe service,pretul masinilor noi sunt calculate la minim.... din cauza ofertei f mari..... urmind sa se mai scoata bani ulterior din service.... asta e diferenta fata de acum 20 de ani..... pe acea vreme un producator de masini, scotea masina pe portile fabricii,cu profit frumos, si nu-l mai interesa de service..... fiabilitatea era un argument de vanzare.... pe cand acum.... abs, asr, ebc, airbag, cd player, bord comp, AC, consum redus, leasing atractiv.... pret.....

se schimba vremurile....... vom vedea peste 15-20 de ani cand se termina petrolul ce va mai fi.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.