Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme cu noul accent
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
gigi85486
Mi-a placut foarte mult noul accent si , cu eforturi financiare deosebite (pentru mine), am achizitionat masina in luna iulie de la casa auto iasi. Prea multe detalii de la dealeri referitor la masina nu am primit ca nu prea stiau, in afara de ce scria pe oferta format A4. Ba au zis ca in varianta de baza are cotiera spate si nu are, dar asta nu mai conteaza, e ceva minor . A...mai era chestia cu pretu', cu plata la extern , cu cursu euro din ziua platii la extern, lucruri pe care le-am aflat dupa plata avansului, si binenteles incertitudinea asupra zilei cind vei primi masina.

Am facut prima mie de km si am fost la revizie, s-a constatat ca masina pierde ulei (necesar inlocuire semering palier) , las urme prin toate parcarile, au trecut trei saptamani de atunci si semeringu tot n-a venit . Am tot sunat la ei si mi s-a spus sa imi cumpar ulei de motor cum scrie ca mi-au pus la revizie si sa mai completez daca scade pe joja.

Acum am 2000 km si de ieri(24.08.2006) mi-a aparut si un scartait pe partea stanga fata. Am sunat la service ( grup tester iasi) sa merg sa vada un mecanic ce are si daca mai pot merge si ma programat vinerea viitoare pe 1.09.2006 . Am intrebat daca mai pot merge pana atunci si a zis ca asta e de latitudinea mea. Asta e , poate pana vinerea viitoare vine si semeringu:) si oi vedea atunci ce piesa o mai gasi de inlocuit si cind o mai aduce-o....

Pe langa astea am un consum mult mai mare decat spun ofertele si cartea tehnica, si conduc economic totusi(90...100 in afara localitatilor), o folosesc ca sa fac naveta roman-iasi, odata pe saptamana . Consuma extraurban cam 8 litri cu aerul conditionat.

Pacat de aceste dezamagiri referitoare la fiabiliatea masinii si la modul de rezolvare a problemelor in garantie, pentru ca in rest masina e superba , asa cum mi-am dorit (confort, design, stabilitate, spatiu interior).

Am scris aceste randuri sa-mi spun si eu of-ul, nu stiu daca le citeste cineva sau daca le-am trimis unde trebuie, sau daca ajuta la ceva.....oricum asta este.

P.S. Dealerii mi-au spus ca pot monta orice alarma, cea mai ieftina (80 RON) ca sa pun inchiderea pe telecomanda si ca nu costa mult montarea ei in service . Mai tarziu, la service , am aflat ca nu monteaza orice alarma ci doar ale lor si montajul + alarma costa 700 RON , alta dezamagire ca sa zic asa...ca la banii asta am renuntat[color=blue][/color]
Costanza86138
Salut! Imi pare rau ca ai probleme cu masina... Ce-ai mai rezolvat? Nu ne-ai zis ce fel de motor ai pe masina ca sa ne putem da seama de consum! Dupa 8 extraurban banuiesc ca eu un benzinar, nu?

Parerea mea e sa nu mai circuli cu ea atata timp cat pierde ulei! Poti avea surprize pe la garantie de genul "dvs sunteti de vina! cine v-a pus sa mergeti in conditiile astea?"

Cu alarma, intereseaza-te de tipurile de alarme pe care le comercializeaza ei, pret si costul manoperei si mergi frumos si cauta o alarma din cele pe care ti le insira (nu cred sa fie prea multe) si te intorci cu ea sa ti-o monteze!
gigi85486
a venit semeringu si mi l-au schimbat . cind era masina in service ma sunat de la ei si mi-a zis ca mai e o garnitura de la cutie ce o s-o schimbe mai tarziu , apoi, cind am preluat masina mecanicii care au adus-o au zis ca nu mai este nimic de schimbat , a fost doar semeringul, e in regula totul . Tot mecanicul care a adus masina mi-a zis ca uleiul care curgea era de la cutie si ca mai era f putin ulei cat sa-i asigure ungerea . Urata treaba nu ?
Consumul a ramas la fel cam 7,5...8. in medie . Mult peste 6,2 cat scrie la carte , cre ca 6,2 e in conditii de gravitatie lunara:))
In rest ce sa zic, am vb cu mai multa lume, toti se cam plang de service la tester (si nu numai, la comat unde aveam matizu erau dezastru fata de tester, te tratau k pe ceva de la care trebuiau sa mulga:))
e pacat sa strangi din greu sa-ti cumperi o masina, care costa cat o casa, si ai surprize apoi de nu-ti mai trebuie nika
m-au sunat si de la bucuresti, alarma nu vor sa puna, cica oricum alarma e cam 2 mil , manopera e 5 mil!!!!
mai tinem legatura:)
cavalyere
Cu protectia consumatorului se rezolva multe doar asa poti sa'i civilizezi pe romani, fara sa te gandesti ca pana ii chem pe aia si ce'o sa faca.... etc. imi pare rau pt ce ti s'a intamplat
Adrian
ai putea sa o dai si sa iti iei o skoda fabia ( la acelasi pret ) sau sa o pastrezi si sa incerci sa o scapi de probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.