Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel astra caravan 1.7 diesel 2001
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Gabone85448
Salut prieteni,
As vrea sa imi cumpar un opel astra caravan 1.7 diesel si as vrea sa stiu consul real la astfel de motor. M-ar interesa sa stiu ca sa am in vedere in momentul in care testez masina si la ce sa fiu atent cand o verific. Daca m-as decide sa cumpar tipul acesta de masina ce schimburi trebuie facute...(curele, filtre...).
Va multumesc!
florin82141
in primul rand daca cumperi masina din vitam tre sa fi foarte atent la cati km are.nu trebuie sa aibe nici prea multi nici prea putini km.uitete daca a fost accidentata daca masina are linie,in special la in fata la capota uitete atent daca este la linie.intraba daca are carte service dar si acolo tre sa fi atent ca si alea se manaresc.in rest uitete pe la motor sa vezi daca prezinta scurgeri de ulei sau de apa.si cel mai important uitete la culoarea apei in vasul de expansiune ca se cunoaste problema motoarelor de 1.7 cu infiltrarea uleiului in vasul de expansiune.normal ar trebui sa fie fara nici o urma de ulei dar si apa din instalatia de racire se poate schimba astfel incat sa te pacaleasca.de schimbat tre sa schimb(daca nu sunt schimbate)curea de distributi ulei filtre,si luata la o proba sa vezi cum merge daca bate daca turbo merge .....bafta.la consum nu stiu ce sa zic ca eu am o astra cu motor de 2000.mie in oras imi ia 7-7.5% iar afara cam 4.5-5.5%asta in limitele mormale de condus.motorul de 1.7dti consuma mai putin.bafta
Gabone85448
Multumesc pentru recomandari!
Drumuri bune!
Valeriu Razvan61497
inainte sa rezolv problema cu chiluoasa imi consuma in medie 7% alergata la 140 150 acum dupa ce am rezolvat si cred ca asta e consumul real 5.2 - 5.7 alergata la aceeasi viteza de croaziera + aer cond dat drumu biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.