Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina X merge incet in fata: 1. X e noua. 2. X e veche.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
sorin37756
Preambul: O masina X merge incet in fata: 1. X e noua. 2. X e veche.

Dupa mult efort ai reusit sa-ti iei o masina noua si curata.
Se intampla ca in fata ta sa mearga prin oras unul cu o masina superioara, sa zicem un BMW. Atunci mergi in urma gandindu-te cum ar fi sa te afli la volanul lui, dar nu-l depasesti, gandindu-te ca daca BMW-ul nu merge mai repede, atunci o face pt ca traficul nu permite.

Apoi te afli in spatele unui Trabant sau Dacii vechi. Aceasta din urma merge destul de incet, din cauza traficului si pastreaza o distanta prudenta fata de BMW-ul din fata lui, cu ABS. Normal si legal!

Totusi atunci, se intampla sa te enervezi si din reflex sa doresti sa-ti bagi masina ta noua si curata in fata Daciei vechi, gandind ca aceasta merge incet pentru ca nu poate mai mult ...
Te simti contrariat de faptul ca cineva nu si-a investit toti banii intr-o masina, si cu toate astea merge ca si tine, ba mai mult indrazneste sa conduca in fata "TA" ...
Apoi depasesti si de multe ori esti un mic cascador care poate sa intre in altii si sa-si sifoneze masina lui noua si curata.

Intrebare:

1. Daca masina care merge incet in fata ta este noua, ai un reflex de depasire mai retinut decat atunci cand masina din fata este veche?

2.Te simti mai important decat soferul autoturismului vechi din fata ta si il depasesti mai degraba dintr-un soi de dispret, decat pentru ca esti cu adevarat grabit?
MotorHead
Eu incerc sa merg cu stilul meu (un pic grabit, dar nu depasesc cu mai mult de 50km/h limita de viteza legala) indiferent de masina care este in fata.

Si nu am complexe, poate sa ma depaseasca oricine. Daca ma depaseste vreo masina de tip Tico, pot chiar sa spun ca ma distreaza smile.gif
Luka
1. Nu
2. Da, in general am tendinta de a depasi masinile mai vechi, dar nu o fac din dispret, ci din altceva....nu stiu exact ce e, probabil exact din acel sentiment ca nu poate merge mai repede
HalbaSus
Eu sincer depasesc tot ce merge mai incet decat mine, poate fi SL sau trabant, daca consider ca as merge mai repede decat el il depasesc, iar daca nu pot nu doresc sa merg mai repede decat el atunci nu il depasesc. Un bmw sau un ferrari nu sunt vietati care sa aiba o viteza standard de 200 km/h si doar traficul ii impiedica sa mearga mai tare. Multi posesori de masini puternice nu merg repede fiindca nu se grabesc, sau vorbesc la telefon, sau sunt obositi, sau vor sa admire peisajul...

In schimb masina pe care o conduci are un impact clar asupra celor din jurul tau. Drumul Oradea - litoral l-am facut cu mai multe masini, acum o sa vorbesc despre VW Sharan si Audi A3. Sharanul e ceva mai puternic (115 cp) dar si mult mai greu... oricum vitezele cu care am mers nu au fost la limita performantelor masinii, nu de alta dar eram cu "limitatorul din dreapta". Ce am observat: cand mergeam cu Sharanul toti participantii la trafic incercau sa ma depaseasca si sa treaca de mine indiferent ce masina aveau, vedeam cum masini de sub 80 de cp se chinuiau sa treaca de mine si dupa un timp ii lasam ca sa nu ma mai enerveze. Cu A3-ul, desi mergeam cu aceleasi viteze nu prea am observat acest comportament, ba mai mult... cum apaream in oglinda retrovizoare a unei masini aceasta incepea sa se traga mai spre margine, sau pe autostrada se trageau din fata mea ca arsi chiar daca nu intentionam sa ii depasesc si ma retrageam si eu pe banda 1. Cert e ca soferii romani "respecta marca" si se comporta cu totul diferit in fata (sau in spatele) unei masini "de soi", pe cand daca esti intr-un monovolum (adica un fel de duba blush.gif ) toata lumea va incerca sa treaca de tine, probabil acelasi lucru se intampla si cu masina noua vs masina veche.
James Kilowatt
Cu sharanul, mie mi s-a intamplat sa fiu tembelul care se baga in seama aiurea... Cu Moskwichul biggrin.gif Era insa probabil un sharan cu cel mai slab motor, pentru ca abia se taraia. De firma, distribuitor de guma de mestecat sau ceva de genul asta, cu un smecheras care incerca sa impresioneze o gagicuta din dreapta cu masina companiei. N-a reusit decat sa se faca de bafta.... Stiam ca nu ma pot pune la viteza de varf, insa incetineam la 90 cand era aglomerat in fata, si cand se elibera si putea depasi o calcam la 140 smile.gif Strategia a tinut, nu a reusit sa ma depaseasca de la iesirea din constanta pana dupa Harsova biggrin.gif Era si berbec pentru ca nu lasa distanta intre noi si apoi sa vina lansat, statea in portbagajul meu de unde nu putea tasni cu autobuzul lui submotorizat... biggrin.gif

Exista si masini straine lente, fie cu CP putini, fie foarte grele gen SUV-uri care abia se taraie insa intra in depasiri imprudent bazandu-se pe intimidare.
T u d o r
Eu as pune si problema invers... Sa mergeti cu Loganul prin Romania... :angel: Sa vedeti toate junghiurile de acum "n" ani cum se imbatoseaza brusc, imediat ce ajungi in spatele lor. Aceasta este o mentalitate inversa fata de ce ati vorbit voi aici, dar este cel putin la fel de raspandita. Chiat si Halba mai sus, desi se referea la altceva, a scapat niste "superioritate" de "masina straina" la adresa altor masini. Nu este suparator, chiar si eu sufar cateodata de acest sindrom, al masinii superioare tehnic ce este depasita de una mai slaba, dar cu un sofer mai grabit/dement/bun/etc...
Si culmea, cel mai deranjant (si periculos) este ca se gasesc sa accelereze cand te afli in depasire, asa, sa-ti arate ei ca daca ar vrea... eheee, te-ar spulbera. Am patit chestia asta de multe ori, Loganul nu este o masina cu demaraje fulminante, iar daca mai ai si 2-3 pasageri, treaba se impute. smile.gif

Cea mai recenta... am fost la Poiana Bv weekendul trecut. Pe drumul pe Sibiu-Fagaras, unul pe care l-am prins din urma, avea un Audi A4 TDI. Mergeam mai repede ca el, era clar. Tipul vorbea la telefon, mergea cand incet, cand tare, oricum, frana in curbe, ce mai, era subtirel ca sofer si neatent. Am incercat de 2-3 ori sa-l depasesc, cand ajungeam paralel cu el, accelera si ma privea sfidator. Acum, nu era vorba de sfidare, nu ma pun eu la mintea prostului, dar se apropiau curbe, era periculos. Asa ca dupa aceste incercari esuate, l-am prins la iesirea dintr-o curba in gaz maxim, l-am dublat si am vazut ca iar accelera. Din fata venea alta masina, in fine, l-am cam "impins" in exterior, fara sa-l ating. Oricum, s-a speriat si a franat violent, aproape sa sara in sant cu masina. Normal, l-am depasit, apoi i s-au urcat piticii pe el si imi statea in fund la 1 metru, cu faruri si claxoane. biggrin.gif Nu s-a lasat pana nu m-a "facut", cred ca murea daca nu reusea. wink.gif
Oricum, ideea este ca astfel de cretini scapati de examenul psihologic nu au ce cauta pe sosele. Sunt prea periculosi pentru cei din jur, de ei nici nu mai vorbesc... smile.gif
Geroge73919
Din ce spui tu mai sus referitor la faptul ca l-ai impins in exterior mi se pare indreptatit sa te injure, el merge cu viteza pe care o vrea si tu dc nu ai masina sa-l depasesti stai in spate nu fortezi depasirea
Watcher
Gresit!
1) merge nu cu viteza pe care o vrea ci cu viteza legala
lasand asta la o parte, ca majoritatea di noi mai depasesc viteza legala punctul
2) In legea circulatiei se specifica clar ca este contraventie ce duce la amenda de 200-800 RON si adin septembrie la suspendarea permisului ACCELERAREA atunci cand esti depasit... Asa ca Tudor are dreptate legal, ca sa nu mai zic moral din situatia descrisa.
MotorHead
QUOTE(Watcher)
In legea circulatiei se specifica clar ca este contraventie ce duce la amenda de 200-800 RON si adin septembrie la suspendarea permisului ACCELERAREA atunci cand esti depasit...
Chiar suspendare? Poti sa spui care articol prevede asa ceva?
Andrei65100
Chestia asta cu depasirile si lupta altora fie in calitate de "depasit", fie in calitate de "depasitor" (imi scuzati cacofoniile) ma lasa si pe mine cateodata consternat.
Masina mea e micutza si (pentru unii) dragutza. Nu pare in stare de cine stie ce. Are totusi 95 de cai si se duce destul de binisor pentru clasa ei.
Anyway, din cate stiu eu atunci cand esti depasit obligatia ta este ca viteza de deplasare sa ramana constanta (nici sa accelezi ca berbecu', dar nici sa franezi).
Ca intamplare, ma duceam la CT din Buc; pe portiunea veche de la Drajna la Fetesti; din sens opus destul de aglomerat, pe sensul meu nu doar niste camioane (care merg asa ca vacile in turma, ma scuzati). Vine un baiat cu ceva german ("4 cerculete", "W in cerc", ceva de genul asta), se baga in depasire scurta, nu prea are putere, pana la urma (la gandul de a nu vedea un impact frontal) reduc eu viteza (aveam vreo 110 cred) si intra si baiatul cu o ultima suflare parca in fata mea.
Dupa care frane in fata mea si tot felul de semne, cred ca obscene. :angel: biggrin.gif
Raman si acum cu dilema, trebuia eu sa franez pentru ca e el prost si nu simte ce are sub cur? Repet, eu chiar nu am accelerat absolut deloc.
Voi cum ati proceda?
Watcher
QUOTE(tt80841)
Chiar suspendare? Poti sa spui care articol prevede asa ceva?

Pe dinafara nu stiu, DAR:
- reglementarile legate la depasire zic la punctul ... : are obligatia sa nu accelereze atunci cand este depasit
- la sanctiuni 6 puncte plus ridicarea permisului: nerespectarea regelemntarilor referitoare la depasire.

Paranteza: pe vremuri (cand se luau carnetele) stiu caz de carnet luat pe motiv ca a depasit la mai putin de 50 m de statia de tramavi wink.gif

Andrei: da, tebuia sa franezi, nu dpdv legal ci dpdv al sigurantei tale, caci daca nu franai putea sa
a) il loveasca lanag tine, poate si cu tot cu tine
cool.gif sa se precipite ala si sa se bage in fata prea scurt - sa va atingeti la viteza aia
c) sa se bage prost in spatle tau si sa te acroseze - sa te invarta, rastoarne , etc.
Deci ai procedat foarte corect.
cioaba
QUOTE(sorin37756)
Intrebare:

1. Daca masina care merge incet in fata ta este noua, ai un reflex de depasire mai retinut decat atunci cand masina din fata este veche?

2.Te simti mai important decat soferul autoturismului vechi din fata ta si il depasesti mai degraba dintr-un soi de dispret, decat pentru ca esti cu adevarat grabit?


1. daca merge mult mai incet, nu. dar daca intru in depasire, ma gandesc de doua ori pt ca am avut surpriza ca depasitul sa se simta ofesant si sa raman in exterior. daca masina din fata mea este mai slaba intru cu incredere ca rezerva mea de putere face fata unor eventuale reactii de genul celor descrise anterior.
2. m-am gandit si eu la asta de cateva ori. sper ca nu. dar am simtit de multe ori un sentiment de frustrare cand am fost nevoit sa merg kilometrii buni in spatele vreunui camion arhaic. fara sa fiu grabit. nu cred ca e dispret, dar nici nu pot spune ce ar fi.
Geroge73919
1)Stati putin nu va agitati, adica daca eu am bani sa platesc amenda nu am voie sa depasesc viteza legala sau ce ? deci raman la parerea ca cel cu Audi poate merge cu ce viteza doreste, poate vorbi si la telefon dc doreste si are bani de dat pe amenzi ...
2) Se pare ca nu ati fost atenti la ce a scris Domnul Tudor, la iesirea din curba a incercat depasirea, in mod normal nu incerci asa ceva decat daca este curba la stanga ca sa ai viziblilate, iar momentul la care te lansezi pentru depasire este la jumatatea curbei ca sa tai la maxim curba si sa faci depasirea beneficiind de traiectoria mai lina vehiculului depasit, eu am dubii ca Dl Tudor a inceput depasirea dupa curba fiindca nu mai scria acest lucru si ne zicea ca l-a depasit la drum drept , deci daca e sa o luam cu regulamentele Dl Tudor a depasit in curba pe linie continua si i-a taiat fata celui cu Audi, nu mai conteaza dc cel cu Audi vorbea la telefon sau manca seminte....
T u d o r
@Watcher, vad ca esti in consens cu mine in privinta comportamentului la volan. smile.gif
@ Andrei: In mod normal, nu trebuie nici sa franezi si nici sa accelerezi, trebuie sa pastrezi viteza constanta. Dar in situatia pe care ai prezentat-o, ai facut foarte bine.

Sa va mai povestesc o peripetie, sa vedeti unde duce intentia de bine... (ca in bancul ala cu cel care te baga in cacao si iti vrea binele biggrin.gif ).

Acum vreo 6-7 ani, aveam o Nova. Mergeam spre Falticeni venind dinspre Bacau, mergeam la o nunta. Si se taiasera copacii pe marginea drumului, si toti taranii furau lemne, se inserase. Era plin de carute cu busteni, ceva de speriat. Bineinteles nesemnalizate, ca doar suntem romani, ce dracu'. :evil:

Si ma bag in depasirea unei epave de duba, care mergea cam cu 60-70 km/h. O tin minte perfect, era Ford din 1900 toamna, alba si cam ruginita... biggrin.gif
Nu se vedea nici un far din fata, era drumul drept, era o depasire perfecta ca si conditii. La un moment dat am avut o premonitie cred, pentru ca am aprins faza lunga. Si bineinteles, pe sensul celalalt, era in mers in aceeasi directie ca si mine, o caruta plina cu lemne. Nu imi pot da seama ce distanta avea, dar oricum am franat instantaneu, cu intentia sa intru in spatele dubei. Aveam timp berechet, dar sa vedeti minune... Boul din duba vede si el caruta si nu-si da seama ca eu franasem si incearca sa ma ajute, pune si el frana. Si uite asa franam amandoi in paralel, eu de altfel putin mai agitat... se apropia vertiginos caruta. Asa ca ma apuc sa o calc, vazand ca vitelul din duba mi-a pus frana. Si, bineinteles, ca in filmele cu prosti, idiotul isi da seama cu 2 sec mai tarziu ca eu franasem, si se pune sa accelereze... Si uite asa, dintr-o chestie extrem de simpla, era sa dau coltu' impreuna cu nevasta-mea, am reusit sa-l depasesc cu cativa metri in fata carutei...
Asa ca cel mai bine, zic eu (si Codul Rutier), este sa mergem constant cand cineva incearca sa ne depaseasca, pe considerentul ca cel in cauza si-a facut si el niste socoteli si nu e cazul sa i le stricam noi. Desigur, cazurile extreme, ca cel al lui Andrei, cand a avut de-a face cu un prost, trebuiesc judecate punctual diferit.
Dar ca regula generala... este bine sa ne vedem de drum si sa-l lasam pe cel care depaseste sa-si vada si el de al lui. smile.gif
Jonin
Nu suport masinile mari in fata pt ca nu am vizibilitate.

HalbaSus,din acelasi motiv vroiau si ceilalti sa te depaseasca cand conduceai Sharanul.
T u d o r
QUOTE(Geroge73919)
1)Stati putin nu va agitati, adica daca eu am bani sa platesc amenda nu am voie sa depasesc viteza legala sau ce ? deci raman la parerea ca cel cu Audi poate merge cu ce viteza doreste, poate vorbi si la telefon dc doreste si are bani de dat pe amenzi ...
2) Se pare ca nu ati fost atenti la ce a scris Domnul Tudor, la iesirea din curba a incercat depasirea, in mod normal nu incerci asa ceva decat daca este curba la stanga ca sa ai viziblilate, iar momentul la care te lansezi pentru depasire este la jumatatea curbei ca sa tai la maxim curba si sa faci depasirea beneficiind de traiectoria mai lina vehiculului depasit, eu am dubii ca Dl Tudor a inceput depasirea dupa curba fiindca nu mai scria acest lucru si ne zicea ca l-a depasit la drum drept , deci daca e sa o luam cu regulamentele Dl Tudor a depasit in curba pe linie continua si i-a taiat fata celui cu Audi, nu mai conteaza dc cel cu Audi vorbea la telefon sau manca seminte....


Domnul Geroge, nu am zis nimic de viteza omului, eu daca mergeam mai repede ca el constant, l-am ajuns din urma. Ideea pe care am incercat eu sa o induc este cea legata de comportamentul celui din Audi, de fapt putea sa fie si o Honda, nu masina era importanta. Si da, era o curba spre stanga, si aveam vizibilitate excelenta si timp berechet la dispozitie sa execut depasirea in conditii supersafe. Astea toate, cu datele initiale, legate de viteza mea, a celui pe care urma sa-l depasesc, plus o marja serioasa lasata just in case. Eu numai asa fac depasirile, eram in masina cu nevasta si copilu, nu-mi permit altfel. Daca incercai sa sugerezi altceva, eu zic sa te abtii si sa incerci sa iei de bun ce am spus eu, nu vad de ce ar minti cineva cu astfel de lucruri. smile.gif
Dar sa revin... Ce te faci ca de la 50-60 cat aveam cand m-am apucat sa depasesc (si cat avea si Audi-ul) si pana la 110 am mers in paralel?
Si tu cam ce ai fi facut?
Watcher
QUOTE(Geroge73919)
1)Stati putin nu va agitati, adica daca eu am bani sa platesc amenda nu am voie sa depasesc viteza legala sau ce ? deci raman la parerea ca cel cu Audi poate merge cu ce viteza doreste, poate vorbi si la telefon dc doreste si are bani de dat pe amenzi

Deci cu cat ai mai multi bani trebuie sa respecti mai putine legi? :minigun: blink.gif
Geroge73919
QUOTE(Watcher)
[Deci cu cat ai mai multi bani trebuie sa respecti mai putine legi? :minigun: blink.gif


Exact ai prins ideea
Geroge73919
QUOTE(> T u d o r <)
[Dar sa revin... Ce te faci ca de la 50-60 cat aveam cand m-am apucat sa depasesc (si cat avea si Audi-ul) si pana la 110 am mers in paralel?
Si tu cam ce ai fi facut?


R1) Tata familist : il lasam in boala lui sa se duca cu 110 sau mai mult daca nu il pot depasi
R2) Nefamilist :Acceleram la blana , il depaseam (cu oricat la ora ) si datorita umilintei provocate il faceam sa isi vanda masina si sa vina cu un Audi macar 2.5 TDI ca sa ma poata face cu Loganu' biggrin.gif

PS Ar trebui sa te simti onorat ca ai demaraj la fel de bun ca al unui Audi din moment ce ai mers paralel cu el pana la 110 biggrin.gif
T u d o r
Mda...diferenta era ca eu eram in tr 3 si el probabil in 5 sau 6... biggrin.gif

in rest... crede-ma, el mergea constant cu 50-60, nu incerca sa ma agite pe mine la nervi. smile.gif Eu aveam o viteza medie de ~90, ma disperase de cat am stat in spatele lui. Daca ai o masina in fata si merge mai incet ca tine, nu incerci sa treci de ea? Chiar si familist? Pana la urma m-ai facut pe mine vinovat de inconstienta.... whistling.gif
Eduard RO
> T u d o r < nu te supara da nu ai habar cum se conuce. :evil: Noaptea se semnalizeaza faza scurat faza lunga ca sa il atentionezi pe cel din fata ce vrei sa faci si intotdeauna se depaseste cu faza lunga tocmai pentru a vedea ce e in fata.
Si inca ceva suferi de sindromul posesorului de logan.Nu o sa ma iau de masina da pricepeti fratilor ca nu aveti ferrari.Sa va spun numai o intamplare: mergeam in coloana in spatele a 2 camioane pe un drum cu curbe unde era imposibil de de depasit.Ne ajunge unu cu loganu din urma si incepe sa faca din faruri si sa semnalizeze ca bou sa ma dau la o parte(mergeam un picm peste linie ca sa vad cand pot sa depasesc) de parca noi astia mai prosti nu vroiam sa depasesc. :evil: Ma dau la o parte vine langa mine si nu are unde sa intre ca toti mergeam "la bara".Revine inapoi.Mai face chestia asta de cateva ori pana cand ne depaseste pe toti intr-o curba unde nu avea nici un pic de vizibilitate.Ma enerva pentru ca aveam o masina mai puternica decat a lui si se vedea clar cum la demaraj cadn prindeau un pic de viteza tirurile ramnea mult in urma.
Daca mai incerca vreun bou cu "ferrari" sa ma depaseasc si nu poate fiindca nu il ajuta masina il las sa intre dracului in ala din fata.Chiar accelerej.Daca nu are masina sa stea dracului unde ii e locul.Spun asta pentru ca eu merg si destul de repede asa ca nu poate spune ca incurc traficul.
T u d o r
Sincer, mi se pare penibil tot ce ai spus. Si nu numai aici si acum. Toate posturile tale sunt pline de jigniri si atacuri la persoana.
Esti tu asa de sigur cine este bun sau rau sofer? Parca erai student, poate ai reusit sa-ti dai lamaia jos din parbriz...
MotorHead
ai dreptate T u d o r, dar personajul cel c00l poate fi ignorat smile.gif
Eduard RO
Stai linistit ca am dat demult lamaia jos din geam.Ce iti spun eu sunt lucruri esentiale care iti vor folosi.
adi45619
QUOTE(> T u d o r <)
Eu as pune si problema invers... Sa mergeti cu Loganul prin Romania... :angel: Sa vedeti toate junghiurile de acum "n" ani cum se imbatoseaza brusc, imediat ce ajungi in spatele lor.


Ai dreptate la faza asta. Sunt multi care au 'ceva de dovedit'. Dar mai e o chestie pe care o ignori. Loganul e o masina inalta si nu prea se vede drumul in fatza de ea. Cel putin asa am patzit eu. De fiecare data am senzatia ca nu se mai vede nimic cand prind un logan in fatza.
James Kilowatt
Si cand e cate un landcruiser se vede mai bine? Insa sunt mult mai multi cei care nu suporta loganul in fata decat cei care nu suporta landcruiserul blush.gif

Eu recunosc cinstit ca ma apuca mai des dracii cand am un 4x4 in fata si caut pretexte sa-l depasesc decat cand e o masina normala... smile.gif Daca merge cu 0.5km/h mai incet decat vreau eu sa merg, ajunge biggrin.gif. Cu masinile obisnuite, daca nu fumega sau ceva de genul asta sunt in general mai calm.
M A R K
Ma bag si eu in seama...dupa 3 zile.
Tudor in general ai dreptate ..totusi nu ma riscam cu bebe in masina (asa sunt eu..unii au mai mult curaj unii nu).
Mai degraba eu mergeam la 1 m in spatele lui si ii stateam in carca pana se plictisea si ori o calca si se duce mult in fata ori te lasa sa-l depasesti.Cred ca e chestie de psihologie...care in gen. nu dureaza mai mult de 20-30 min..important este sa ai rabdare si sa-l faci sa cada in plasa ta.
Tu pana la urma te-ai riscat si la-i depasit ..dar in cateva minute te-a depasit si iar putea sa se joace cu tine...merge cu 60 km/h ...si tot asa.
Eu nu cred ca era dispus sa-i busesti fundul (daca ai fi mers la 1 m in spatele lui) chiar daca dispune de bani si isi permite multe , dacat daca este nebun..caz in care opresti iei o pauza de 10 minute ..mai faci o poza la bebel ca tot nu te grabeai si erai in excursie la munte.

Eduard Ro
trebuie sa intelegi ca chiar daca ai o masina mai puternica si stai in spatele unui TIR in curbe , iar unul cu o masina inferioara se baga si depaseste tot , EL ISI RISCA VIATA SI EL HOTARESTE ACEST LUCRU, tu doar trebuie sa-ti vezi de treaba si sa nu te enervezi.

Inca o chestie daca "boul cu Logan " de care zici tu are acasa si MERCEDES 200 cp , dar ii luase nevasta fata si el a ramas ca un bou cu Loganul...iar in ziua ai in care te enerva pe tine mergea cu MERCEDESUL nu mai era boul cu Loganul ci SMECHER CU MERCEDES ;
Deci pana la urma daca te dai in Logan esti BOU , iar daca te dai in Mercedes esti SMECHER.

Sa inteleg ca , capacitatile intelectuale se upgradeaza rapid ce te urci intr-o masina mai soft ?
Eduard RO
QUOTE
Sa inteleg ca , capacitatile intelectuale se upgradeaza rapid ce te urci intr-o masina mai soft ?

Sincer da. biggrin.gif Pentru ca ala cu basina mai bengoasa e mai destept fiindca stie sa faca mai multi bani. biggrin.gif
Acuma serios in trafic nu conteaza ce masina ai, insa ma enerveaza astia care cred ca au masini mult mai puternice decat au in realitate.
M A R K
Sa inteleg ca pe tine te deranjeaza indivizii care au si ei un volan si pedale si sunt super fitosi pe sosea ? Numai aceasta categorie de indivizi ?
f1anatic
QUOTE(sorin37756)
Preambul: O masina X merge incet in fata: 1. X e noua. 2. X e veche.

Dupa mult efort ai reusit sa-ti iei o masina noua si curata.
Intrebare:

1. Daca masina care merge incet in fata ta este noua, ai un reflex de depasire mai retinut decat atunci cand masina din fata este veche?

2.Te simti mai important decat soferul autoturismului vechi din fata ta si il depasesti mai degraba dintr-un soi de dispret, decat pentru ca esti cu adevarat grabit?


1. Nu am inhibitii fatza de NICI o masina pe sosea. Ok...sa fim seriosi...nu am inhibitzii fatza de 95% din masinile de pe soasea. Restul de 5% fie sint A) conduse aiurea si imprevizibil cool.gif imi sint net superioare ca acceleratzie (si am si eu citziva BHP decentzi sub capota)

2. Nu ma simt nici mai important, nici mai smeker decit cel pe care il depasesc. Eu in general merg cu cam 15 mph peste limita de viteza. Asta inseamna mai oricind o viteza destul de "competitiva" ! Daca vad ca imi vine vreunul din spate cu ginduri de mers mai repede...il ajut sa ma depaseasca: stau in banda mea daca il vad ca s-a incadrat, schimb banda daca pot, sau accelerze si schimb banda ca sa il las sa se duca.

Exista si acea rara categorie de soferi...care nu se simt superiori chiar daca au dublu BHP ca masina care o depasesc. Totul se rezuma la respectul fatza de ceilaltzi participantzi la trafic. Indiferent daca din spate imi vine un Yaris sau un Corvette cu o viteza mai mare decit ce mi-am propus, eu il las sa se duca ...pentru eu nu am dreptul sa ii impun lui viteza mea. Ma astept la acelasi tratament din partea celorlaltzi. Iar cind nu se intimpla si dau politicos semne ca e cazul sa se miste...de abia dupa ce ma ignora, ba chiar ma blocheaza, imi pierd respectul si fortzez depasirea. Deci in sumar...nu sint o piedica pe sosea in fatza progresului nimanui, si nu doresc ca nimeni sa imi fie piedica. Mai intii incerc sa rezolv diplomatic...pe urma ne masuram puterea motorului.
adi.mitrea
1. Daca am în față o mașină veche sunt într-adevăr tentat să o depășesc și zic eu... din două motive: a) nu îmi place cum merge, are roțile descentrate, scoate fum, nu ține dreaptă direcția, e la volan vreun șmecheraș teribilist cu mașina plină de "de-ai lui" și nu știi la ce să te aștepți în trafic de la el; cool.gif știu că pot depăși o mașină veche și slabă în siguranță pentru că nervul șoferului este calmat de puterea motorului (dacă depășești, sau încerci să depășești o mașină mai "potentă", de cele mai multe ori îi vin hormonii la cap șoferului și pățești ce a pățit Tudor).

2. Niciodată.

Întâmplare:
Mașina mea în service și am împrumutat LOGAN-ul 1.4 al fratelui. Mă deplasam dinspre București spre Alexandria pe E85. La doi km înainte de ieșirea din București vine unul cu un Chrysler Seebring tare din spate și se postează în curul meu (eram pe banda 2, aveam 80 km/h încă în localitate). Pun imediat semnal dreapta și mă dau din fața lui. Ieșim din localitate și îl găsesc pe același domn cu Seebring mergând cu 85 km/h. Mă așez politicos în spatele lui, pe banda doi, pun semnal stânga (metoda politicoasă de a-i arăta că vreau să depășesc), nu se simte, îi dau un flash, pune semnal dreapta, trece pe banda 1 și îi dă talpă....

Eu nu am mai încercat nimic pentru că:
1. mașina nu îmi permitea mare lucru;
2. covorașele din Logan sunt moi și mi s-a mai întâmplat ca pedala de accelerație să rămână blocată la fund

Acum vin eu și vă întreb... de ce credeți că șoferii de Logan-uri sunt complexați?
T u d o r
Eu nu sunt deloc. biggrin.gif

De altfel, merg repede in afara localiattilor, de regula (90%) depasesc eu si nu altul pe mine. Oricum, ce a facut "jmecherul" cu Audi-ul despre care v-am povestit nu as face nici daca ar incerca sa ma depaseasca o caruta cu un singur cal. smile.gif
Este dovada frustrarii si a prostiei nemarginite. Singurul mod de a-si arata valoarea pentru un individ de acest gen este acesta. In rest... :angel:
booneK9
La naiba! Stiam eu ca trebuie sa fie ceva extrem de simplu... Lumea e impartita in noi si ei. Noi avem intotdeauna dreptate, ei gresesc mereu. Noi suntem imaculati, ei plini de bube, noi - buni, ei - rai. . . . si tot asa...

Pana cand nu vom intelege ca pe sosea nu e nimeni cu un cap mai inalt decat ceilalti -- lucrurile la fel vor ramane, se va plati tribut in vieti omenesti. Si pentru ce? Pentru prostie, fudulie, indiferenta, ignoranta, etc. Da, am vazut multi "cocosi" pe sosele pe care caut sa-i evit, sa nu se simta "provocati". Am avut parte de un "amabil" sofer de tir care m-a trimis in sant cu premeditare (mirifica experienta). Si, la randul meu am facut greseli. Dar niciodata din rea-vointa, sau "doar de-al naibii".
Aproape toti laudam traficul din alte tari, dar de indata ce venim acasa ne "adaptam" comportamentului de turma scapata in trifoiul vecinului.
Ce importanta are marca masinii, culoarea, motorizarea, etc?

Si ca sa raspund cat de cat intrebarii topicului:
Evit masinile prea mari care imi "taie" vizibilitatea. In functie de situatie depasesc sau incetinesc. Urasc sa stau in spatele camioanelor. Idem in cazul masinilor ai caror soferi mi se par "periculosi" fie prin faptul ca merg haotic, fie pentru ca au roti descentrate sau alte asemenea.

Accentul nu e pe depasire, ci pe pastrat o distanta sigura. Uneori, insa, daca nu e safe sa stau in spate, iar tipul/tipa merge prea incet, caut sa depasesc.
grenouille
o intrebare foarte ... blonda...
din cate stiu eu, viteza maxima pe soselele din Ro - drumuri europene- e 100km/h. doar pe autostrada se merge cu viteze mai mari...

voi pe ce autostrada erati? :bash:
air_wolf
se vede ca nu mergeti mult. altfel ati fi vazut o gramada de chestii asemanatoare care se intimpla la fiecare 5-10 minute.
cei mai enervanti sint cei care depasesc coloanele. unii se fac pilaf, altii din pacate, nu.
apoi vin cei din autoutilitare si masini de firma, pe care ii doar undeva.
si dupa aia smecherii care se cred nemuritori indiferent de masina. dar din cauza lor o mierlesc oameni nevinovati.
booneK9
Nu mai stiu care de prin forum spunea ceva de genul "pe sosea plec de la premisa ca toti sunt cretinoizi congenitali si ma feresc de ei..." (citat foarte aproximativ).
Intrebarea e de ce trebuie sa se faca atatia pilaf, terci ...? Nu pot sa nu-mi amintesc de replica aia din Gladiator "...when enough men have died..." Oare n-au murit suficienti ca sa facem ceva?
N-am condus nici prea mult, dar nici putin. Nu cred sa fi fost zi in care sa nu vad ceva neplacut, de la viteji in depasiri de coloana stationata la bariera la calea ferata, pana la "nimicuri cotidiene"...
Si inca una: dupa accidentul cu taximetristul din Buc. s-a demarat "campania de sanctionare a celor care trec pe rosu" (Apropos, se pare ca aceasta campanie dureaza exact trei zile (ca minunile), iar politia deja trage concluzia ca "s-a redus numarul de contravenienti".) Ia sa continue sa vedem daca asa e... Dupa mintea mea ar trebui cel putin doua lucruri.
a) campania asta sa dureze vreo sapte zile pe saptamana si
cool.gif sanctiunea sa arda si sa se dea "de la vladica pana la opinca".
Am zis
Bianca81932
QUOTE
1. Daca masina care merge incet in fata ta este noua, ai un reflex de depasire mai retinut decat atunci cand masina din fata este veche?

2.Te simti mai important decat soferul autoturismului vechi din fata ta si il depasesti mai degraba dintr-un soi de dispret, decat pentru ca esti cu adevarat grabit?


1. Inainte de a lua o atitudine diferita in functie de tipul de masina din fata ta, cred ca in primul rand trebuie sa stii exact ce ai tu sub capota, si cum sa folosesti puterea propriei masini. Indiferent daca masina din fata ta e noua sau mai veche, daca tu stii ca ai suficienti caluti sub capota, o calci si treci, daca traficul iti permite, bineinteles.

2. Nu cred ca dispretul are vreo legatura. Important e sa te simti bine in masina pe care o conduci, si sa nu judeci soferul dupa masina pe care o conduce. Poate persoana respectiva desi conduce ok, nu si-a permis alta masina
blush.gif
James Kilowatt
QUOTE(booneK9)
Nu mai stiu care de prin forum spunea ceva de genul "pe sosea plec de la premisa ca toti sunt cretinoizi congenitali si ma feresc de ei..." (citat foarte aproximativ).


Eu eram blush.gif plecand de la ipoteza asta, nu mai poti fi surprins neplacut.... dimpotriva, surprizele pot fi doar placute wink.gif
air_wolf
cred ca fiecare trebuie sa fie constient ca nu e singur pe sosea si nu e nici Dumnezeu reincarnat. desi unii cred ca tind sa creada ultima varianta, pentru ei s-au inventat pastilele.
iar pentru restul politia ar trebui sa-si faca treaba si sa-i sanctioneze. ei opresc pe unul ca are folie sau roti mai mari dar nu se baga la cei care merg pe linia de tramvai sau taie benzile sau fac alte chestii. pacat, ca face parte din meseria lor si ar trebui sa o faca bine.
HalbaSus
In legatura cu "Sharanul e masina inalta si iti ia vizibilitatea"... sincer sunt de acord dar eu sincer depasesc sau cel putin vreau sa depasesc toate masinile care sunt in fata mea... din moment ce le-am ajuns din urma e clar ca merg mai repede decat ei (ma rog, mai sunt si exceptii)... Deci e normal sa vrea sa ma depaseasca... problema e ca daca vede ca nu ma poate depasi impreuna cu camionul din fata mea... de ce se baga in fata mea cand stie ca nu o sa se descurce prea bine cu depasirea acestuia ?

Eu in general las toate masinile sa treaca rand pe rand de camionul cu pricina (vorbim de drumurile din romania, deci intotdeauna e un camion in fata... biggrin.gif) indiferent ca sunt supernove sau bmw-uri. Spun uneori pentru ca unele masini nici nu pot si nici vor sa depaseasca camionul... deobicei acestea au si un comportament civilizat si pastreaza o distanta destul de mare fata de camion pentru a permite celorlalti soferi sa depaseasca camionul in siguranta.
R a z v a n
esti un model pentru noi toti...
air_wolf
pai te cred, sa ai iepure un camion e perfect. Doamne fereste, se infige vreunul in el inseamna ca te-a ratat pe tine. biggrin.gif
MotorHead
Azi am comis-o :|
Pe un drum cu o banda pe sens aveam un Tico in fata, mergea cam cu 50, ma bag in depasire, din fata venea o masina dar am calculat ca aveam timp ... si cand eram paralel cu Tico-ul vad un Cielo stationat pe sensul meu, la vreo 20 de metri, asa ca nu puteam sa o calc tare si sa trag pe dreapta, ca intram in el. Asa ca am calcat-o mai cu grija si d-abia am reusit sa ma opresc la 10 cm in spatele Cielo-ului. A fost cam naspa, nu mi-am dat seama ca Cielo statea cand am inceput depasirea. Rusine!
T u d o r
Numai cine nu a condus suficient o masina poate spune despre astfel de peripetii ca pot fi 100% evitate. Se intampla si important este sa reusesti sa-ti pastrezi sangele rece si sa iei cele mai bune decizii, atat pentru tine cat si pentru ceilalti din trafic.
Eduard RO
adi.mitrea care e banda I si care e II la tine?Uite cum stiu eu: banda I e aia langa bordura si II, III etc(vezi sa nu vezi etc in RO biggrin.gif ) in stanga. blush.gif
adi.mitrea
QUOTE(Eduard RO)
adi.mitrea care e banda I si care e II la tine?Uite cum stiu eu: banda I e aia langa bordura si II, III etc(vezi sa nu vezi etc in RO biggrin.gif ) in stanga. blush.gif


Banda I e cea de lângă marginea drumului și pentru mine ca și pentru tine... Nu văd ce anume nu ai înțeles din postul meu. Poate te-a mirat că tipul cu Seebring-ul a pus semnal dreapta, a trecut pe banda I și i-a dat talpă. Ei bine așa s-a întâmplat. Probabil a vrut să-mi arate "mușchii" lui.

După mine putea să facă trei lucruri:
1. Să mă lase să ma duc și apoi să mă depășească rapid, din nou și apoi să meargă așa, nu să se posteze pe banda II cu 85 km/h
2. să se ducă unde vrea el de prima dată când m-a depășit
3. să se dea la o parte și stea departe de Loganul furios.... blush.gif
DORU
Interesant topic ! arigato.gif

Eu unul conduc extrem de calm si de incet...rar depasesc 100 km/h. Cand merg f tare (minim 180km/h) chiar am ceva urgent sau vreau sa simt adrenalina. Dar asta se intampla max de 3 ori pe luna si extraurban, pe autostrada in general. In rest, torc molcom la 80-90km/h, consum mic, AC in functiune, relaxat. Ma amuza cum cel putin 90% din participantii la trafic se grabesc, conduc tare si depasesc periculos. Poate de aceea merg incet in general, insa sunt situatii cand vad masini slabe facand depasiri idioate si masini tari care sfideaza bunul-simt. Personal, incerc sa nu ma enervez si sa stau safe. Uneori, la umbra celor 200 CP din prezent si mai ales avand experienta la bordul masinii personale, mai dau lectii insa nu prea am cui in general...E greu sa mergi normal cand toti abia asteapta sa te faca, indif ca alearga o Dacie sau un Jeep. Pana la urma e chestie de educatie atat cea de acasa cat si cea rutiera... :bash:
Alex-F1
Din atatea posturi cate s-au scris pana acum, era si culmea sa nu ma regasesc si eu in unul din ele: este cel al lui Doru, cu exceptia fazei cu "minim 180 km/h", care nu se aplica in cazul meu, fiindca n-am cu ce si chiar nici nu-mi pare rau pt. asta! Io-s ca ardeleanu: calm si negrabit sau intr-un cuvant nestresat....am patit dastule cazuri in care mergeam cu 90-100 km/h afara din localitate si m-au depasit masini care ai fi jurat ca nu pot atinge astfel de viteze....le-am lasat sa se duca in plata Domnului, fara sa am nici cea mai mica urma de complex, iar io mi-am vazut mai departe linistit de drum....as putea spune chiar ca sunt o persoana inperturbabila la volan....ce merge mai incet depasesc, ce merge cu aceeasi viteza stau in spate si in rest...duca-se invartindu-se...daca pt. ei circulatul pe drumurile publice e o cursa permanenta, asa sa fie, pt. mine nu e....cu atat mai mult acum, cand voi avea in masina un pasager nou venit pe lume :sugiuc: ....piticul are doar 13 zile si deja a fost cu masina de vreo 3 ori....lui ii place teribil, doarme tot timpul, dar tati saracu a mers numa pe banda 1, cu 40 km/h si cu ochii rotindu-se in toate directiile, ca la o soparla... biggrin.gif Oare sticker-ul acela cu "copil la bord" are vreo influenta asupra soferilor mioritici sau il lipesc numa asa ca sa ma aflu-n treaba?
Vorbeamos.... :wave:
DORU
Alex, sunt si eu pe drumul spre a deveni imperturbabil la volan...deh, varsta si viitorul cu un nou membru in familie ma vor ajuta s-o fac. Desi uneori tb sa franez violent sa evit un inconstient...asta e. Sper sa-mi pastrez reflexele nealterate ! arigato.gif
BandiT
am si eu copil mic (3 luni) si cand merg cu el in masina merg incet...
eu daca ma grabesc merg tare...daca nu ma grabesc merg incet.
daca am baut o bere merg incet...
dar am o teorie a mea: merg cum vreau , dar sa nu deranjez pe nimeni...
eu incerc sa nu deranjez partenerii de trafic...si sunt putini in tara asta care pot spune ca au fost deranjati pe sosea de BandiT...(asa scrie pe masina mea)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.