Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ajutor! am un astra, vama platita dar nu pot sa inmatriculez
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Ali Murat74041
va rog dati mie un sfat, socrul meu a cumparat din germania un astra 1999, cu euro 2, modificat la euro 3, a platit si vama, dar nu poate sa inmatriculeze, am auzit de recarosare, ce inseamna asta? cum pot sa fac? sau pot sa vand masina asta fara sa inmatriculez? (cine ar cumpara?)
astept sfaturile d-vstra, mersi anticipat
Cristi2
-poti sa te interesezi de testul dinamic, dar nu sint sigur ca te vor accepta. oricum, costa si ala.
-tine masina pana la anu si inmatriculeza-o atunci.
florin82141
cu recarosare cu tot nu iti va mai conveni tie .sa sa depasesti cu foarte mult pretul uneia din tara.singura solutie ramane cum zicea si CRISTI2 sa astepti pana la anul si sa o imnatriculezi.acuma nu cred ca o va lua nimeni neputandu-se inmatricula.dar cum a facut de a luat euro2?nu sa uitat in acte?sau care a fost manevra cu masina blush.gif
Skywalker
Masinile care au fost euro2 din fabrica nu se pot inmatricula in Roamnia nici daca ii faci euro 5.
florin82141
pai si nu scria in acte pe undeva ca este euro 2?ca am vazut si pe situl de anunturi cu vanzari masini un opel astra parca tot din 99 si nu putea fi inscris ca nu are euro 3.este al tau cumva?
Ali Murat74041
socrul meu a plecat (e cetetean roman) in germania si a cumparat acolo, vinzator a zis (particular) ca este euro 3, el a facut modificari de euro 3, exista acte de aceasta modificari, el (vinzator) platea in germania taxe pt euro3, dar aici nu sepoate inmatriculat, la intrebare de anunt cu astra 99, nu stiu, ca masina nu este al meu, este alu socrul, eu am o frontera (pus la vanzare) nu stiu daca a dat deja anunt, eu incerc sa gisesc o solutie pt el, si ce este testul dinamic? daca ar costa 5-600 euro, nu ar merita sa fac asta?
multumesc pt raspunsuri
florin82141
sincer nu stiu ce este testul dinamic.cred ca ar fi un test care ar atesta "adevarata fata a masini" sau cam asa ceva.dar cu 500-600 de euro cat zici tu ca ar costa se merita.dar daca nu a putut sa o inmatriculeze pt ca este euro 2 din fabrica asa o sa ramana si cred ca ca da si bani de pomana.
florin82141
si inca o intrebare.ziceai ca vanzatorul din germania a facut modificari???????ce anume modificari????
Cristi2
o fi schimbat catalizatorul....


testul dinamic e de fapt o determinare a rangului de poluare a masinii. exista niste cazuri aparte (gen D3 in germania dara care nu corespund cu E3 in romania) care sint acceptate la acel test dinamic si s epot inmatricula daca intr-adevar respecta normele respective.
nu cred ca tine figura la o masina imbunatatita.
Ali Murat74041
QUOTE(florin82141)
si inca o intrebare.ziceai ca vanzatorul din germania a facut modificari???????ce anume modificari????


modificari ??? nu stiu dar omul a avut acte dovedind ca plateste taxa pt o masina de euro 3,
as sfatui pe el sa astepte pana 2007, dar nici asta nu e sigur in romania,
Ali Murat74041
asa a fost si anuntul
Ali Murat74041
scuza, anuntul nu a fost atasat
stef86875
Chestia cu modificare pentru euro 3 este valabila doar in occident. De fapt nu este euro 3 ci kat3 care nu este recunoscut la noi. Poti sa faci oricate tetste dinamice vrei ca tot nu iese euro 3 (la noi asa e legea circula buceaguri din '60 nu masini din '99). Asteapta pana in 2007 si atunci o inmatriculezi cu taxa de rigoare platita (am inteles ca in jur de 1000 euroi)
Ali Murat74041
am spus la socrul meu, sa asteapta pana 2007, vad ca nu are nimic altceva de facut, multumesc tuturor,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.