Help - Search - Members - Calendar
Full Version: chiptuning
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
mirel85204
Care e pana la urma faza cu acest chiptuning? forteaza motorul ? e bun sau nu?
Jeff
Depinde cum este facut. Un chiptuning moderat in care tunerul are grija sa respecte niste tolerante nu forteaza motorul peste limitele sale fizice. In general motorul unei masini lucreaza la cca. 70% din solicitarea mecanica maxima pe care o suporta, asta pentru ca o masina trebuie sa faca fata unor conditii foarte variate. Aceeasi masina poate fi exportata in tari cu clima calda sau foarte rece, cu combustibil mai bun sau mai rau, cu praf pe sosele, cu ulei prost, etc. De aceea, dupa chiptuning se recomanda a se folosi numai combustibil de cea mai buna calitate, se vor respecta strict intervalele reviziilor, masina se va exploata corect, etc. Daca se respecta aceste conditii si daca chiptuningul a fost facut de un profesionist, nu vor fi efecte negative de nici un fel.
mirel85204
pai si in conditiile din Romania se merita ? poti sa-mi recomanzi vreun loc unde sa-mi instaleze un chip?
mirel85204
acest chip va influentza consumul in vreun fel? am citit undeva ca acesta ar reduce consumul cu cca 10% ! acum nu stiu cat de adevarat e!
Jeff
Optimizarile din soft permit scaderea consumului cu conditia pastrarii aceluiasi stil de condus. Din experienta pot spune ca se obtin reduceri de consum cu 0.3-0.5 litri la suta de km, la un ecotuning putandu-se ajunge si la o reducere cu 1 litru la suta, fata de initial.
mirel85204
bun ... poti sa-mi recomanzi vreun loc unde sa-mi fac acest chiptuning? pana la urma observ ca daca e facut bine chiar se merita !
Jeff
Direct nu pot sa-ti dau informatii, ar insemna reclama. S-a discutat pe forum despre tuneri cum ar fi TCM Turbo, Dimsport, Tuningchip, etc. Iti dau mesaj pe privat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.