Help - Search - Members - Calendar
Full Version: bautura la volan .....
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2
madalina
scuza-ma dar este chiar inconstienta sa te urci la volan dupa ce bei alcool! chiar daca bei o singura bere si iti sare un tampit beat mort in fata iar tu orice ai face nu ai cum sa-l eviti, in momentul in care depasesti chiar cu foarte putin limita de alcool din sange admisa, politia va face totul sa te scoata vinovat, nu conteazaca celalat este de vina!
nu-ti plac sucurile sau berea fara alcool: e simplu bea apa!
Halba
daca iti sare un betiv/copil/etc in fata si tu il lovesti (doamne fereste il si omori) ai intrat in belele chiar daca tu conduceai cu 50 la ora si cu 0.00% alcoolemie... pentru ca se numeshte omor din culpa... daca ai avut si alcool in sange e intradevar mai grav.. dar nu cu mult mai grav... asta daca nu ai cumva alcoolemie mare de tot. nu uita ca minunatul nostru cod rutier spune ca trebuie sa conduci in asa fel incat sa eviti orice pericol.

eu sunt student la drept, si la penal am citit spetze (cazuri reale) in care spre exemplu un tip conducea cu 37 km/h (treizeci si sapte) dar fiindca era iarna si i-a sarit unul in fata nu l-am mai putut evita, ala a dat cu capul de pamant si a murit.. concluzia: omor din culpa, pentru ca avand in vedere conditiile meteo, viteza cu care trebuia el sa conduca pentru a evita orice pericol era: 17 km/h.

nu am sa circul cu 17 km/h si foarte probabil ca o sa mai beau si o bere din cand in cand chiar daca urmeaza sa conduc... daca e sa-mi sara unul in fatza si sa-l omor... probabil o sa iau cativa ani cu suspendare (ceea ce as lua chiar si fara alcool in sange)

momentan in schimb ma tem mai mult de echipaje de politie inarmate cu fiole.
sid
eu sunt de partea lu halba. am terminat faculta si nu mai beau ca pe vremea cand eram student, dar tot mai beau si eu. si ma urc la volan. nu-ti trebe detector. iri trebe un prieten cu mobil s-o ia in fatza...cand e politie iti da un beep si te-ai oprit. iaca, dormi in masina, dar tot mai bine decat sa iei amenda si sa ramai 3 luni fara carnet. oricum ,noaptea la 3, 4 cand ma intorc eu din cluburi, nu sunt copii pe strada
M i h a i
de ce nu sunt copii noaptea pe strada? e pus patratelul rosu pe asfalt?

si nu va luati dupa madalina sa beti apa ca ruginiti, nu-i buna.
G e o r g e
eu jur ca daca dau peste un sofer beat il bat de sa kk pe el . nu suport inconstienta unora !!!
dumnezeule mare, alcoolul scade timpul de reactii. si eu beau dar doar daca sunt absolut sigur ca nu am nici un drum de facut sau ca exista alt sofer in preajma.

este lipsa de maturitate si o dovada totala de inconstienta sa bei si sa conduci !!! punct.
M i h a i
si daca tot beti la volan luati-va si o 5 second car sa fie treaba klumea
G e o r g e
repet : sa dea draq sa am un incident rutier cu unul care a baut ca puscaria il mananca !!!
V l a d
bine george!!! e plin de inconstienti!!! la puscarie cu aia care beau si se suie la volan!!!
nyght
Ai mare dreptate frate,vine vara si sa nu poti bea o bere rece asta e crima,dar cu politia noastra nu prea mai e de joaca,dar sa revin,daca esti insurat puneti sotia sa-si ia carnet,si rezolvi doua lucruri deodata,daca nu esti insurat trageti o gagica cu carnet ( slava domnului sunt destule ) si are cine sa te duca acasa!!!!!!!! :colors:
cristianc
Problema in Romania nu tine in mod principal de starea soferului baut de la volan ci de modul in care se conduc autovehiculele, neadaptat la situatiile concrete din trafic.
Belgianul o avea voie sa bea mai mult decat in Romania pentru aceleasi sanctiuni din regulamentele de circulatie, dar el cand se urca la volan va conduce oricum cu viteza legala (poate chiar mai redusa ca a baut) si nu va trece in viteza pe rosu!
Mentalitatea romaneasca dezvoltata dupa 1989 a dat frau liber inhibitiilor si se circula dupa caracter, iar daca ai si baut te simti dator si dezinhibat destul sa le arati tuturor cine este regele bolizilor pe sosele romanesti!
Plus daca ai pila la poli bravezi.
In Elvetia ma uitam cum merg ditamai masini de peste 2l cu 50 km/h parca pluteau. Toata atmosfera era detensionata pe trecerile de pietoni. s.a.m.d
Ne jucam cu orice inclusiv cu faptul ca putem da spaga si scapam.
Si apropo, nity, o crima este atunci cand un om este omorat de unul care conducea dupa ce a baut acea bere rece vara; dar pana nu intelegem ca actiunile noastre pot avea consecinte, pana nu simtim pe piele noastra...
Succese la noul volan!
madalina
E o problema de civilizatie, de educatie! romanului daca ii spui ca are voie sa bea o bere apoi sa se urce la volan, el bea o lada...Uitati-va si la semafoarele pentru pietoni cu buton! In strainatate functioneaza perfect pentru a nu sta ca prostul in fata unei treceri de pietoni goala ca ia rosu! La noi erau pe Calea Victoriei la trecerile ce nu se aflau in intersectii si orice " smecheras" ce trecea pe trotuar, chiar daca nu traversa, apasa pe buton si astfel mai mult incurcau circulatia! Asa ca le-au scos!
M i h a i
pai madalina cine te pune sa bei o lada?...bea si tu cat ti se spune
Mihai25326
referitor la inconstienta cu care cei ca noi (vreau sa cred ca nu sunt singurul care mai bea o bere si apoi conduce). cum se face de in belgia si olanda limita e: 0.20 iar, in germania parca 0.30 (not sure though daca e germania) si in unele tari merge chiar pana la 0.40... de unde stiu astea ? pai dupa ce mi-au luat carnetul

doar o precizare: pentru un individ de 70kg: 50cl alcool tare = 2 pahare de vin = 1,5 sticle de bere = alcolemie de 0.42

Si nu trebuie sa uitati ca asimilarea alcoolului se face cu viteza de 0.1/ora. Bineinteles ca depinde daca ai mancat sau nu!
G e o r g e
EU NU BEAU!!! daca sunt cu masina NICIODATA !!!

si repet sa dea necuratul sa am vreun incident cu vreunul care a baut ca este un om TERMINAT !!! :evil:
mihai83654
Bai HALBA!
Cum iti permiti sa pui in pericol viata oamenilor, urcand la volan baut! Cum adik te compari cu un mos care oricum e incet. Sunteti inceti amandoi la cap daca poti sa rationezi in felul asta.
Esti un idiot!
Iti doresc sa te manance puscaria.
Eduard RO
Totusi in unele tari ai voie sa bei si sa conduci.In anglia parca limita e 2 beri.Si sincer sunt de acord.Nu vad cum poate o bere sa ma afecteze atat de tare daca is mancat si odihnit bine.Repet o singura bere sa nu exageram de aici.Mai rau e de unu care conduce de 12 ore in continu va spun sigur.

QUOTE
Esti un idiot!
Iti doresc sa te manance puscaria.

Helooo moderatorii ce faceti?

QUOTE
si repet sa dea necuratul sa am vreun incident cu vreunul care a baut ca este un om TERMINAT !!!

Zau?Si ce-i faci ma rog?Vrei sa iti arat ca intru beat mort in tine, nu iti dau prioritate si iti fac masina zob si nu imi iau decat permisu plus dat amenda?Si ca "fac" cursuri de legislatie(in realitate nu ma duc la nici o ora) si intr-o luna am permisu inapoi?
HalbaSus
Ce ti-e dom'le cu arheologia asta... topicul a fost initiat de mine dupa ce mi-au luat permisul pentru bere... si vroiam sa evit aceste situatii... dar pana la urma mi-au trecut nervii si am ajuns la concluzia ca cea mai buna solutie e sa nu bei cand conduci (desi recunosc ca pe caldurile astea e greu sa nu te gandesti ce bine ti-ar pica o bere rece).

Propun inchiderea topicului.
Eduard RO
QUOTE
Eduard, te pui rău cu conducerea

Ia sa ma mai pun rau oleaca biggrin.gif :

QUOTE
Ce ti-e dom'le cu arheologia asta... topicul a fost initiat de mine dupa ce mi-au luat permisul pentru bere...

Domnu moderator da avem voie mai nou cu clone si nou nu nea zis nimeni? biggrin.gif Schimbare schimbare da sa stim si noi. biggrin.gif
TLS-09
Mihai83654 vad ca nu ai pus in semnatura nici un fel de masina! De altfel nici nu este obligatoriu(conform regulamentului). Nu cred ca l-ai citit.
De exemplu, eu daca as fi condus o birja (situatia in care bineinteles as fi avut si un limbaj de birjar.......intelegi ce vreau sa spun) as fi trecut chestia asta in semnatura.Chiar daca nu era obligatoriu.
Oricum apreciez lipsa ta de inhibitie cata vreme fiind abia la 8 mesaje ai devenit atat de familiar cu membrii forumului incit poti sa faci fel de fel de aprecieri despre unii sau altii din ei.
Cred ca ar trebui sa te mai cenzurezi putin in ceea ce priveste limbajul.
Este un sfat si o opinie personala fata de cum ar trebui sa procedezi in continuare.Alegerea este a ta.
Vlad6
Eu sunt foarte multumit de detector si deabea astept sa-l asez pe bord. Culmea e ca nu merg mai repede ci mai incet smile.gif
Pe mine m-a lovit un sofer beat si am avut probleme cu coloana asa ca am ceva cu soferii beti dar nu cei ce au baut.
Sunt muuulti soferi mult mai periculosi decat un om care a baut o bere, deci sunt de acord sa se poata sa conduci daca ai baut o bere dar sunt impotriva celor ce conduc beti.
O sa intrebati cum se poate face diferenta.... simplu cantitatea de alcool in sange sau in aerul expirat, dar in nici un caz "mirosul" aerului expirat .
Tanarului mihai cu aprecierile pe care le-a facut nu a facut altceva decat sa arate ca el are caracterul celor care fara sa se atinga de alcool sunt mai rau decat unul manga.
Iar solutia lui George cu " le arat eu", daca s-a referit la violenta atunci e buna in epoca de piatra, sau prin secolul XVI cand ar fi putut sa-l provoace la duel pe cel ce i-a lovit subarelul.
FESTINA
Off topic

Sunt total impotriva consumului de alcool la volan.
Eu nu beau la volan. Nici macar nu gust alcool, daca trebuie sa plec cu masina.
Sa il fereasca dumnezeu, sa fac accident cu unul baut, ca nu fac nici o concesie, nu pot sa fac rabat la asa ceva.
Vlad6
QUOTE(FESTINA)
Off topic
Sa il fereasca dumnezeu, sa fac accident cu unul baut, ca nu fac nici o concesie, nu pot sa fac rabat la asa ceva.

Nu inteleg atitudinile de tipul asta. De ce sa-l fereasca dumnezeu... exista lege pe care oricine n-o respecta trebuie sa plateasca.
Sper in continurae ca nu va referiti la vreun tip de violenta si asa ca nu mai ramane decat de banuit ca daca intra cineva care n-a baut in tine faci anumite concesii..... care ar fi astea si de ce sa le faci? Daca a baut si cat a baut e treaba fiecaruia.

PS Eu am mutat aceasta discutie aici, am observat ca nu mai avea legatura cu detectoarele de radar iar spiritele s-au cam incins
admin
Si eu daca prind unu beat la volan ii dau un cap in gura, scurt:)
R a z v a n
Ceea ce e (cu mult) mai rau decat daca bei la volan...
Banuiesc ca te referi la situatia in care omu iti face masina varza si tu nu esti deloc in culpa. Violenta in trafic e pentru necrescuti. Bautura are multe avantaje si neajunsuri. O bere nu e tot aia cu o sticla de Jack, dupa cum o bere la 19 ani nu e tot ai cu o bere la 40 si nu e tot aia cu o bere la 60. Pana la urma nu mai amenintati "in aer" ca e ca in bancu ala cu "limbi false". Altfel va zic ca daca beau o bere de la f1anatic (a zis ca o trimite) si va dati la mine atunci cand v-am spulberat oglinda la 120 la ora...e nasol...iese scandal...
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ABUREALA!!! Fiecare incident rutier are farmecul lui. De parca pe unu care nu a baut dar iti foote aripa pentru ca se uita dupa d-ra de la colt nu-ti vine sa-l lichefiezi cu compactoru...aaa?! ai si baut nenorocitule!!!?? TE SPARGGG!! ok, mare scofala...ia-ti casco. Pe ala il bate soarta intr-un fel sau altul, mai deveme sau mai tarziu...iar de cazurile extreme se ocupa politia, pachetul, nu populatia. Eu zic sa-i atarnam de ficat in piata mare a orasului si sa ne stragem sa bem bere in jurul lor, sa le facem in ciuda, nu?, abea dupa aia sa le dam cate un cap in gura.
booneK9
Tocmai cand ma pregateam sa fac "galagie" pentru mutarea topicului si stergerea selectiva a unor mesaje ... dar am gasit mesajul lui Vlad. Corect, cat a baut fiecare e treaba lui proprie si personala.
(personal ma declar complet, total si absolut impotriva. Nici macar o picatura.)
Si de aceea nu are nici un sens sa-l iei la trei pazeste.
Cel mai simplu e sa-l arzi la buzunar.
Acolo doare cel mai tare.
Nu e nici un motiv sa incalci legea la randul tau.
Iar daca soferul "cititor" poate sa ramana in zona contraventionalului, reactia violenta e in penal...
admin
loool, nu sunt chiar asa de rau, cand ati amintit de bautura mi-a trecut prin cap o imagine cu unu beat mort care intra in mine, se da jos din masina si incepe sa faca scandal, tot el...am vazut odata o faza de genul asta . In cazul asta i-as da un cap un gura biggrin.gif
R a z v a n
care cap? poate o matrice, ceva...
Impulse
nu va inteleg....

Si eu as bate unul beat de l-as snopi din bataie. Dar daca va puneti mintea cu el ce rezolvati? Oricum este inconstient si la propriu (ca doar e baut) si la figurat deci lectia nu-i este invatatura -doar daca observa cand este treaz ca ii lipsesc vreo doi dinti-.
In cel mai rau caz "beneficiati " la randul vostru de un dosar penal...
T u d o r
Mai oameni buni, ati mutat subiectul aiurea, pe cuvant. biggrin.gif Asta era de "Bancuri & glume", nu de combat. Pai bine Razvane, fratioare, vrei sa ma inec cu puiu'? mancam si eu ca omul venit de la coasa cu chef de scandal si citesc chestia cu ficatul si berea si am dat cu bucati de pui pe monitor... :evil: Putina decenta, oameni buni, aici e de circ si sange, nu de ras. De ras numai la locu' dedicat...

Sincer, nu inteleg ce cauta subiectul la combat zone, in afara de un post mai "nervos" toata lumea e in consens ca trebuie starpiti beutorii de pe fata asfaltului. Difera doar modalitatile, de la schingiuire pana la facut de pofta in piata cu bere pe la nas si alte bate, capete in gura, tarnacoape infipte in moalele capului si cate si mai cate... Cre'ca trebuie sa-mi iau ranga...just in case. :angel:

Serios, un prieten a patit-o, a baut "niste" beri si a dat in fundul unui taximetrizd... biggrin.gif S-a lasat cu nbani dati pe zi de servisare, etc... oricum, smecherul s-a prins ca e de facut un ban cinstit si mi l-a taxat pe pretenar de nu s-a vazut. Oricum, cred ca i-a fost invatatura de minte. smile.gif
madalina
Eu spun ca un om beat ce imi loveste masina este un om terminat. Dar nu fizic, deoarece scandalul si bataia nu duc decat la o agravare a situatiei, dar nu as ezita in a face tot ce este posibil legal sa plateasca pentru faptul ca s-a urcat beat la volan (nu vorbesc de unul ce a baut o bere, ci de cineva ce este in mod evident influentat de alcool in decizii si reactii).
mike.omega
Eu am observat ca procentajul soferilor care tipa/injura/arata diverse semne/ se cred la tacsu pe tarla si nu numai este mai mare decat al celor beti tongue.gif Asa ca sfatul meu e sa cascati ochii pe sosele ca pana la cei beti exista alte sute de soferi ca stau prost cu reflexele si cu nervii :bash:

PS: Nu sustin pe nimeni doar ca mi se pare ca prea exagerati biggrin.gif
PS2: nu obisnuiesc sa beau tongue.gif
MotorHead
ditto, cam prea multi "duri" in zona

am un prieten care conduce excelent cand e baut (si e baut mai mereu), asa ca nu trebuie generalizat

eu nu conduc niciodata daca am baut, ca poate sa ma buseasca vreun idiot si o fur nevinovat
HalbaSus
QUOTE(madalina)
Eu spun ca un om beat ce imi loveste masina este un om terminat. Dar nu fizic, deoarece scandalul si bataia nu duc decat la o agravare a situatiei, dar nu as ezita in a face tot ce este posibil legal sa plateasca pentru faptul ca s-a urcat beat la volan (nu vorbesc de unul ce a baut o bere, ci de cineva ce este in mod evident influentat de alcool in decizii si reactii).


Oarecum sunt "initiatorul" acestui scandal (e drept ca acum 2 ani, dupa ce am ramas fara permis pentru 2 beri baute - era vara, era cald, tentatia a fost prea mare, asta e). De atunci nu am mai urcat la volan nici macar cu jumat de bere... tin prea mult la permis.

Cat despre "ce ai face daca ai fi lovit de unul beat" ? Tin sa-i linistesc pe cei care considera ca "e un om terminat", ca nu e asa.
Sotia mea a fost lovita (ma rog, masina condusa de ea, nu persoana ei) de un tip care avea alcolemia 1.57 parca si avea permisul ANULAT pentru aceasi infractiune... ah... si avea si mana rupta. Dupa vre-o cateva luni am primit o instiintare de la parchet ca impotriva respectivului s-a dispus NUP (neinceperea urmaririi penale), masina am facut-o pe casco ca nu am avut chef sa ne complicam cu asigurarea lui.

Acum un an in calimanesti am fost lovit din spate (in timp ce STATEAM la trecerea de pietoni - adica nu am pus o frana brusca ci stationam de aproximativ 10-20 de secunde, timp in care a trecut un pieton) de catre un "sofer profesionist cu toate categoriile" cu o rabla de dacie papuc si alcoolemie de peste 1.50... alcoolemie pe care o avea la 3 ore dupa accident, timp in care am asteptat politia :bash: ... politie care ne-a anuntat ca daca trece in procesul verbal alcoolemia reala a bosorogului alcoolic atunci asigurarea lui obligatorie nu ne mai despagubeste si trebuie sa-l dam in judecata pt recuperarea pagubei.

Asa ca, sa recapitulam scenariul "ce se intampla daca sunt lovit de un tip beat":
1. Ar fi bine sa aveti CASCO, ca RCA-ul lui nu e valabil (tzapa tongue.gif)
2. Presupunand ca vreti sa-l "terminati"... nu prea vad ce puteti sa-i faceti... permisul ii va fi anulat, dar dupa cum zicea o cunostinta de-a mea care nu avea permis (nu l-a avut niciodata): "masina merge cu benzina, nu cu permis"... in plus daca nu ai permis nu esti nici pe departe un om "terminat"
3. Poti sa-l dai in judecata pt a-ti repara masina... Cu siguranta vei castiga, dar daca ai norocul sa fie un nene de 58 de ani, alcoolic, care sta intr-o chirie la mama dracului cu 1 milion de lei si eventual mai are de platit si o pensie alimentara sotiei care l-a parasit din cauza alcoolismului... va doresc succes in recuperarea (efectiva) a banilor pentru reparatie... poate doar sa-i vindeti sticlele goale ca altfel nu vad de unde o sa scoateti banii (chiar daca ati castigat procesul)
4. Inchisoarea contraventionala a fost eliminata, daca nu v-a produs nici o vatamare corporala care sa necesite niste zile de ingrijire medicala nu puteti sa cereti incarcerarea lui, singurul motiv pentru care poate face inchisoare este conducerea in stare de ebrietate, dar sincer eu nu am auzit de nici o sentinta in care cineva sa fi fost condamnat la pedeapsa inchisorii cu executare pentru asa ceva (doar daca a fost combinat cu omor din culpa sau alta infractiune)...

Concluzie:
- Ar fi mai bine sa nu fiti loviti de oameni beti
- Daca tot sunteti loviti de oameni beti, atunci mai bine sa fie bogati ca sa puteti sa luati ceva de la ei in caz ca vreti sa ii dati in judecata, ghinionul face ca majoritatea celor care conduc in stare ranga sunt proprietari de autoturisme pe care pana si REMAT-ul le-ar refuza... nu au nici un ban... dar au cateva datorii de platit... iar voi veti fi pusi pe aceasi lista cu restul oamenilor carora le datoreaza bani.
- E bine sa aveti CASCO.

Concluzie 2:
Sper ca s-a inteles ca nu sustin condusul sub influenta alcoolului... chiar daca e vorba doar de o bere... chiar daca legislatia putea fi mai permisiva (in multe alte tari alcoolemia pentru care mi-au suspendat permisul era legala) atat timp cat legislatia nu se schimba (si nu se va schimba) trebuie sa o respectam.

Concluzie 3:
I'm sick of this topic, am parcat deja masina asa ca ma duc sa-mi iau o bere rece beer.gif
madalina
QUOTE(HalbaSus)
Sotia mea a fost lovita (ma rog, masina condusa de ea, nu persoana ei) de un tip care avea alcolemia 1.57 parca si avea permisul ANULAT pentru aceasi infractiune... ah... si avea si mana rupta. Dupa vre-o cateva luni am primit o instiintare de la parchet ca impotriva respectivului s-a dispus NUP (neinceperea urmaririi penale), masina am facut-o pe casco ca nu am avut chef sa ne complicam cu asigurarea lui.


exista proces civil, exista plangeri impotriva procurorilor, iar din extrem de putinele cunostinte de drept penal pe care le am, parca si vatamarea corporala intra tot la fapte penale, este trecuta in caziewr si tot asa. Daca accidentarea necesita peste nu stiu cate zile de ingrijiri medicale (nu e acelasi lucru cu internare ain spital), nici nu e nevoie de plangere la parchet/politie, se declanseaza automat ancheta penala.

In functie de cate presiuni faci asupra celor ce ancheteaza, obtii ceva.
HalbaSus
Ca norocul nu a existat nici o vatamare corporala. Iar procesul civil e eficient doar daca in urma lui obtii o despagubire... adica bani... dar atat sotia mea cat si eu am fost loviti de oameni al caror cazan motorizat valora cam cat telefonul meu mobil, iar unul din ei a anuntat politistul ca nu are bani sa plateasca amenda... Procesul il castigi (timp in care vei avea ocazia sa iei contact cu minunatul sistem de justitie din romania) dar recuperarea banilor va fi mult mai anevoioasa. Desigur poti sa ai "norocul" sa fii lovit de un tip cu o situatie materiala macar decenta... dar majoritatea celor care circula in stare ranga pe sosele sunt cei care nu au nimic de pierdut, nici bani si uneori nici macar permisul.
Vlad6
@admin si impulse: cu solutia propusa de voi daca scapati nebatuti va treziti cu proces penal si veti plati despagubiri celui care v-a lovit, repet daca scapati nebatuti ca daca dupa ce va loveste masina va mai si bate o sa plateasca si mai mult
baieti s-a descoperit focul, la fel si roata deci sfatul meu este sa incercati sa gasiti alte solutii si daca nu reusiti cereti ajutorul prietenilor de pe forum ca poate va ajuta ei biggrin.gif
Vlad6
QUOTE(HalbaSus)
Desigur poti sa ai "norocul" sa fii lovit de un tip cu o situatie materiala macar decenta... dar majoritatea celor care circula in stare ranga pe sosele sunt cei care nu au nimic de pierdut, nici bani si uneori nici macar permisul.

In Bucuresti sunt foarte multi care "isi permit" sa faca asta pentru ca situ ca au cum sa scape ( vezi cazult Basescu care mi-ar fi placut sa intre in admin si sa-si ia un cap in gura)
Later edit : cu legislatia de acum nu sfatuiesc pe nimeni sa conduca daca a baut o bere si nu sunt de acord cu cei ce fac asta, pe de alta parte nu sunt de acord cu legislatia si as vrea sa sa se schimbe si sa nu mai existe filtre care pandesc masinile care pleaca din discoteci sau terase cu scopul de a face planul
booneK9
Si de ce sa nu existe filtre langa discoteci, baruri, crasme...?
Mai bine sa fie acolo sa faca munca de preventie, decat sa vina peste cinci minute la locul accidentului. In definitiv, cand stii ca te duci la bere cu baietii lasi masina acasa sau iei un taxi.
A K U
QUOTE(booneK9)
Si de ce sa nu existe filtre langa discoteci, baruri, crasme...?
Mai bine sa fie acolo sa faca munca de preventie, decat sa vina peste cinci minute la locul accidentului. In definitiv, cand stii ca te duci la bere cu baietii lasi masina acasa sau iei un taxi.


Corect. Daca nu poti sa-ti iei nevasta (sau n-are permis) si totusi ai plecat cu masina pentru ca aveai alta treaba si te-ai intalnit intamplator cu prietenii, de care n-ai putut sa scapi sub nicio forma biggrin.gif , in cel mai rau caz lasi masina acolo si vii a doua zi. Si eu sunt total de acord cu cei care spun ca nu trebuie sa te sui la volan nici macar dupa un pahar de bere. Alcoolul si condusul n-ar trebui sa mearga impreuna in niciun caz.
Vlad6
Problema e ca nu e langa discoteca sa-i vada lumea si sa ia taxiul, e ascuns dupa colt ca sa te prinda ( cam acelasi tip de actiune ca si la radar : nu vrem sa prevenim vrem doar sa sanctionam )
Partea buna este ca cei care au baut si n-au avut bani de "cotizat" nu mai meerg mai departe, iar cei ce deabea se tin pe picioare nici daca cotizeaza nu-i mai lasa sa conduca ( sper cel putin ca date concrete nu am decat ca se poate cotiza .... )
R a z v a n
2-3 Jack Daniels no7 - 50 lei
3-8 Jack Daniels no7 - 100 lei
de la 10 in sus - 2-300 lei - depinde de echipaj
laur6
esti tu sigur? pun pariu cu tine ca nu-i asa. alea poate sunt scorurile pt trecut pe rosu. la alcool nu se mai baga nimeni de la sergent la colonel
Vlad6
se baga laur ...... crede-ma biggrin.gif
admin
QUOTE(R a z v a n)
2-3 Jack Daniels no7 - 50 lei
3-8 Jack Daniels no7 - 100 lei
de la 10 in sus - 2-300 lei - depinde de echipaj



Pt 2 beri cat iei man?? biggrin.gif drunk.gif :harhar:
madalina
QUOTE(HalbaSus)
Procesul il castigi (timp in care vei avea ocazia sa iei contact cu minunatul sistem de justitie din romania) dar recuperarea banilor va fi mult mai anevoioasa.


Macar il tracasez plimbandu-l cativa ani prin tribunale.
R a z v a n
Ca in toate e nevoie de KNOW HOW & HOW NO. P'astea ori le simti ori ai experienta... E de preferat ca la intrebarea "Buna seara, ati consumat bauturi alcoolice ?" sa raspundeti cu "Da, bineinteles!" pentru ca altfel domnul politist are senzatia ca il iei de prost si va incerca din rasputeri sa te convinga ca nu e: cu o amenda, cu un discurs lung persarat cu neologisme de la teleenciclopedia si o atitudine model care nu te lasa sa te apropii cu spaga de el, pentru ca tu crezi ca l-ai ofensa. Alt lucru important: daca tot dai spaga da-o RPD, nu amana momentu ca sa ai timp sa-ti transpire mainile ,si agentu sa o ia pe campie cu teoria, sau mai rau, pe hartie cu amenda...

Pentru doua beri eu zic ca trebuie sa zambesti frumos, sa recunosti numai una din ele si sa dai vina pe nevasta care e la maternitate si ti-a mai facut un plod. Nu e rau sa ai pregatit un SMS cu textul "AI UN BAIAT DE 3.800KG. TE IUBESC. MARICICA" si multe semne de exclamare. Asta ar trebui sa te scoata din incurcatura. Totusi nu exagera cu exuberanta pentru ca s-ar poutea sa te trezesti ca se ofera sa-ti faca escorta pana la spital...ma rog vezi tu...
booneK9
QUOTE(madalina)
QUOTE(HalbaSus)
Procesul il castigi (timp in care vei avea ocazia sa iei contact cu minunatul sistem de justitie din romania) dar recuperarea banilor va fi mult mai anevoioasa.


Macar il tracasez plimbandu-l cativa ani prin tribunale.

Daca omu' n-are parale sa treaca strada, crede-ma ca-l doare la basca de j'de drumuri la "trebonal". Si in final tot tu iesi mai tracasat. Sau, ma rog, daca ai rabdare de elefant sau (Halba stie) ai drum la instanta oricum ... merita sa-ti faci mana cu alde astia...
Peste toate astea, dupa ce ai castigat procesul urmeaza punerea in executare. Alta distractie... (spune-ne Halba cum e cu partea a doua)
daniel80843
buna.nu numai alcolul este un mare pericol la volan.oricum te simti penibil sa t-i se ia permisul pentru bautura(eu am patit-o).foarte periculoase sunt oboseala (a se vedea cite accidente groaznice s-au petrecut cu adormiti)si virsta,prea mica sau prea mare.numai bine.
HalbaSus
madalina, desigur ca poti sa-l cari prin tribunale pentru urmatorii 10 ani daca vrei, dar asta implica fie ca te duci tu in tribunal (care nu cred ca e placut pentru nimeni) fie platesti un avocat care sa se duca in locul tau (iar asta costa)... eu zic ca "razbunarea e arma prostului"... in principiu sa va fereasca cel de sus de evenimente neplacute mai ales cu oameni beti si inconstienti... cea mai mare magarie mi se pare faptul ca legislatia romana permite companiilor de asigurare sa se exonereze de raspundere in caz ca ala e beat (peste limita de infractiune)... Adica vine unul rupt de beat, iti face varza masina dar fiindca are alcoolemia de peste 0.8 (parca asta e limita la infractiune, dar s-ar putea sa ma insel) asigurarea lui obligatorie se face ca ploua :bash:

QUOTE
In Bucuresti sunt foarte multi care "isi permit" sa faca asta pentru ca situ ca au cum sa scape ( vezi cazult Basescu care mi-ar fi placut sa intre in admin si sa-si ia un cap in gura)


E mai bine cu astia, macar stii ca iti pot plati masina sau eventuale daune, probabil multi in caz de tamponare (nu vorbim acum de accidente cu victime) vor incerca sa acopere dauna "pe loc" si sa-ti mai dea si un pic peste... depinde de tine daca accepti... oricum e mai bine decat in primul caz.

Ah... si era sa uit... cel mai periculos lucru care mi-l pot imagina (dar pe care il practica din pacate mult prea multi) este mersul pe bicicleta in stare de ebrietate, eu as da o lege ca daca te prinde pe bicicleta beat mergand pe drum public sa ti se confiste bicicleta (si orice bicicleta pe care ti-o vei lua in termen de 1 an)... Ce te faci daca un nene care iese din carciuma iti trece cu bicicleta lui ruseasca prin fata ? Ca nici macar nu mai apuci sa-i dai un cap in gura sau sa-l tarasti prin tribunale... decat post mortem eventual... si pana una alta ai o problema majora, ai comis un omor din culpa.
AZAZEL
probabil cu ce voi spune eu aici , lumea va zice despre mine: :puke:

dar haideti sa va spun: eu sunt tipul de om care daca mananca acum de ii crapa matele, in cateva ore i se face foame. concluzionez ca am aredrile f puternice.

acum 2 ani bausem o bere pe la 6 seara, pe la 10 seara am baut alta , iar la ora 2 mi-au pus politaii fiola in gurita. rezulatul a fost 0, 0.

apoi vara asta pe 8 iulie am fost la o nunta. am inceput sa mananc pe la 8 seara si sa mai si trag la masea. cu bauturica am terminat la ora 12 seara, timp in care se adunase vreo 200 de tuica si vreo 5 pahare de vin de 150 ml. ulterior, am baut suc si apa. m-am dus de multe ori la toaleta ca era si frigut afara. probabil am mai eliminat din alcol prin aceasta metoda.
nunta a fost afara si nu prea am dansat. as putea sa spun ca nici nu am transpirat.

ei ... la 5 30 dimineata, pe drumul taberei era un baraj de politisti. imi pun astia fiola in gura. eram sigur 100% ca imi iese ceva alcool in fiola. rezultatul pe fiola electronica a fost ca am avut alcool 0.

problema este ca dupa aceste intamplari am mare incredere in mine din acest punct de vedere si nu prea e bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.