Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce tip de ulei pt. PD?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Cristian85236
Am achizitionat recent din Germania un VW Passat Variant 1,9 TDI-PD,an fabricatie 2003 si in cartea service este trecut un tip de ulei ce nu l-am gasit la noi in tara.Cert este ca schimbul se facea din 15 in 15Tkm.In magazinele de la noi am gasit mai multe tipuri de ulei ale unor marci cunoscute dar nici un vinzator nu m-a lamurit la ce interval sa fac din nou schimbul.Unii au zis 10Tkm.,altii 12,15,am ajuns si la 20Tkm.Ma poate ajuta cineva care foloseste de mai mult timp un anumit tip de ulei si este multumit de rezultate?
Gadi59670
castrol 505.01 , schimb la 15.000 km. Il gasesti la Augsburg , linga Careffour Militari .
Lucian72846
QUOTE(Gadi59670)
castrol 505.01 , schimb la 15.000 km. Il gasesti la Augsburg , linga Careffour Militari .


Omul este din Arad ! ce sa caute la Bucuresti sa ia ulei ?
Sfat : mergi la dealer-ul local VW , acolo gasesti ce-ti trebuie , pe deasupra fac ei schimbul si ai si lucrarea garantata .
Constantin49238
Ulei gasesti:
Aral 431
Castrol TXT 505.01
Mobil 1 Special V
Total 505.01
Intervalul de schimb este 15000 km cum specifica si nemtii in cartea service.
Florin82882
eu am un VW Sharan si folosesc CASTROL FULL SYNTETYC LONG LIFE II 0W30. schimbul i :wave: l fac la 15.000 KM
ionut83652
QUOTE(Cristian85236)
Am achizitionat recent din Germania un VW Passat Variant 1,9 TDI-PD,an fabricatie 2003 si in cartea service este trecut un tip de ulei ce nu l-am gasit la noi in tara.Cert este ca schimbul se facea din 15 in 15Tkm.In magazinele de la noi am gasit mai multe tipuri de ulei ale unor marci cunoscute dar nici un vinzator nu m-a lamurit la ce interval sa fac din nou schimbul.Unii au zis 10Tkm.,altii 12,15,am ajuns si la 20Tkm.Ma poate ajuta cineva care foloseste de mai mult timp un anumit tip de ulei si este multumit de rezultate?


respecta norma vag si nu ai probleme respectiv 505.00 adica ulei sintetic
repectiv 5w40 0w40 schimbat la 20000 km
Constantin49238
Mai "nene" Ionute, omul ti-a zis clar ca are PD. Ce sa caute cu 505.00? Ala merge la non PD!!! El sa puna 505.01 ca sa aiba Viata, iar schimbul la 15.000 km cum scrie la carte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lucian72846
QUOTE(ionut83652)
QUOTE(Cristian85236)
Am achizitionat recent din Germania un VW Passat Variant 1,9 TDI-PD,an fabricatie 2003 si in cartea service este trecut un tip de ulei ce nu l-am gasit la noi in tara.Cert este ca schimbul se facea din 15 in 15Tkm.In magazinele de la noi am gasit mai multe tipuri de ulei ale unor marci cunoscute dar nici un vinzator nu m-a lamurit la ce interval sa fac din nou schimbul.Unii au zis 10Tkm.,altii 12,15,am ajuns si la 20Tkm.Ma poate ajuta cineva care foloseste de mai mult timp un anumit tip de ulei si este multumit de rezultate?


respecta norma vag si nu ai probleme respectiv 505.00 adica ulei sintetic
repectiv 5w40 0w40 schimbat la 20000 km


Ionut , decat sa dai informatii eronate , mai bine te abtii ! 505 01 pentru PD , nimic alt ceva . Te rog ajuta daca cunosti !
horia81181
am si eu o intrebare, ca de novice. acu mi-am luat un golf 4 1,9 110 cp, omul mi-a zis ca am nevoie de ulei pentru PD. asta inseamna, presupun, ca e motor PD.
care e smecheria cu aceste pd-uri? cu ce sunt mai bune decat celelalte?
Cristi2
mai, de ce nu rasfoiti un pic paginile forumului ??
motorul cu 110 cp NU e PD !!
deci nu ai nevoie de ulei pentru pd-uri, care e mai scump.
diferenta fata de modele care nu sint PD (cum e si al tau) este prezenta pe fiecare injector a unei pompe, ca sa vorbesc ordinar.
motorul tau are o pompa distribuitoare pentru toti cilindrii.
asta ca sa se inteleaga.
daca vrei amanunte, consulta internetul.
Lucian72846
Horia , asculta la Cristi , zice bine !
horia81181
k, ascult, merci de raspuns
Lucian72846
Motorul pe care il ai tu pe masina este ok , ba mai mult este si performant , dar nu este echipat cu injectie tip pompa injector . Uleiul pe care trebuie sa-l folosesti este norma VAG 505 00 . Poti alege Aral sau Castrol ! Bafta .
horia81181
bine, mai oameni buni, eu inteleg ce ziceti, dar, fara sa ma pricep eu prea bine, pana si cei de la reprezentanta vw au zis ca e PD. ce sa mai cred? ce sa mai inteleg?

nu merge si ulei mobil? ca as avea posibilitatea sa il iau mai ieftin
Cristi2
probabil domnii de la reprezentanta s-au luat dupa modul in care sint colorate in rosu literele d si i din TDI.
poti sa pui si mobil, daca respecta norma 50500 VW, dupa cum s-a toto spus mai devreme.
blush.gif
esti sigur ca ai motor de 110 cp ??
cati KW scrie in cartea tehnica ??
horia81181
QUOTE(Cristi2)
probabil domnii de la reprezentanta s-au luat dupa modul in care sint colorate in rosu literele d si i din TDI.
esti sigur ca ai motor de 110 cp ??
cati KW scrie in cartea tehnica ??


rosie e doar litera i, iar in cartea tehnica ma voi uita azi, si va tin la curent. dar chiar asa, la reprezentanta sa greseasca?
TDiFan
In cartea tehnica scrie 81KW, si e indicat sa pui 505.00. Cat despre motor, doar cuvinte de lauda, compromisul ideal intre putere si consum.
Cristian85236
Multumesc pentru ajutor tuturor,am folosit Aral 505.01
Lucian72846
Este ok , acum atentie ! interval de revizie maxim 15.000 km . Bafta !
horia81181
bun, acum a venit momentul schimbului de ulei si de filtre. intr-adevar, nu e PD, si mi s-a spus ca trebuie ulei 5w40. bag de la mobil1 ca il iau mai ieftin. ce ziceti. e ok?
Cristi2
da.
ce ti-as mai recomanda eu sint castrol sau aral.
horia81181
pai, de la mobil1 mi-l da la pret mai mic decat pe piata un cumnat care lucreaza la reprezentanta, dar caracteristicile, 5w40 sunt cele bune?
ionut83652
pune frate orice ulei 5 w40 sau 0 w40 si schimbal la 20000 fara probleme nu conteaza producatorul (aral castrol mobil )ce vrei tu fiecare service recomanda uleiul cu care au ei contract!merge si mobil si esso si ce vrei tu si nu te lasa indus in eroare de pret ca nu pretul face calitatea!
Cristi2
eu unul n-as schimba uleiul doar la 20 000. dar asta sint eu...
valentin82101
PRIETENE PUNE LEJER MOBIL astia au innebunit cu aralu sau castrolu eu folosesc de exemblu valvoline il schimb cand depasesc 10000 si nu este nici o problema.Asa ca pune MOBIL fara nici o problema astea cu Aralu si Castrolu deja au inceput sa devina fitze
Cristi2
n-a spus nimeni ca mobil e rau. doar am recomandat inca 2 marci de ulei pe care le consider ok si care sint de fapt destul de vehiculate in service-uri in germania.
auzi acolo, fite...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.