Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Durata minima asigurare CASCO ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
lucicop
Salutare,

As dori sa stiu care este perioada minima pentru o asigurare CASCO ? Pot sa-mi fac asigurare doar pentru o luna ? Urmeaza sa conduc eu masina parintilor pentru 2 saptamani si vreau sa elimin riscurile. M-am gandit sa fac asigurare pe un an cu plata lunara si dupa prima rata, sa nu mai continui sa platesc (asta desigur daca nu au fost probleme intre timp).

Ce ma sfatuiti ?
Ghita A.
Te-ai gandit bine. E singura solutie sa ai casco pe o luna. De fapt o sa ai pe o luna jumate, sau o luna si 5 zile in functie de firma pe care o alegi. De fapt fiecare firma iti da o perioada de gratie, de la 5 la 15 sau chiar 30 de zile, in care poti sa platesti rata la casco, dupa ce a trecut termenul, si in acea perioada contractul e valabil. Sa fii atent la firma la care mergi sa aiba posibilitatea de a plati ratele lunar. Nu toate firmele au asa ceva.
lucicop
Dar apoi o sa mai vreau sa fac un CASCO pe o perioada mai lunga la aceeasi firma (BCR Asigurari). Nu o sa am probleme ?
Mikidutzaa
Eh, si tu acuma, alege-ti alta firma smile.gif
Ghita A.
QUOTE(Lucian82182)
Dar apoi o sa mai vreau sa fac un CASCO pe o perioada mai lunga la aceeasi firma (BCR Asigurari). Nu o sa am probleme ?


Nu o sa ai nici o problema. Practic in momentul asta nu o sa ai probleme. In viitor poate ca o sa se modifice, dar mai greu. Daca vorbeai de allianz poate ca aveai probleme. In rest nu prea ai probleme cu asa ceva. Oricum tu a doua oara te duci sa le dai bani nu? Ar trebui sa fie incantati.
Probleme ar fi daca in luna in care ai casco prima data ai accident si nu mai continui contractul. Daca nu ai evenimente atunci nu ai probleme.
lucicop
Multumesc pentru raspunsuri.

Situatia mea e in felul urmator: am luat o masina in leasing, care trebuie sa vina prin octombrie. BCR Leasing ma cam obliga sa fac la BCR Asigurari asigurarea CASCO obligatorie (altfel am 1% in plus la alte asigurari).

Acum urmeaza sa folosesc masina alor mei pentru 2 saptamani si as prefera sa fac CASCO tot la BCR Asigurari. Mi-e sa nu am probleme la masina in leasing (adica eventual un procent mai mare).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.