Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fabricare -> parcare fabrica -> parcare dealer
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
stefan85205
Salut, biggrin.gif

Va citesc de mult timp si am observat ca acesta este unul dintre cele mai mari forumuri auto si sant membrii avizati.
Sa vedem daca ma lumineaza cineva si pe mine.

Se zice ca masina se fabrica dupa ce dau comanda la dealer. Adica asta zice dealerul. Nu stiu daca sa cred sau nu deoarece eu stiu ca fabricile au masini gata facute in parcari, care asteapta sa fie livrate dealerilor. Deci eu cred ca masinile sant aduse din parcare si nu imediat dupa fabricare.

Cred ca m-am facut inteles.
Daca am zis gresit, corectati-ma. biggrin.gif
Marius30562
Exista doua variante:
1. Te grabesti, iei o masina existenta pe stoc (la dealer-ul local sau regional) si atunci o iei din "parcare".

2. Nu te grabesti, i-ti configurezi singur masina si atunci, comanda configurata de catre tine "pleaca" de la dealer la fabrica, masina urmand a fi construita conform specificatiilor tale. Masina vine din fabrica.
mike.omega
E simplu smile.gif
Daca tu vrei un anumit nivel de dotare, motorizare si o anumita culoare ai sanse mari ca aceasta sa existe deja pe stoc la fabrica, asta daca nu culoarea nu e prea fistichie :angel:

Daca vrei dotari optionale peste nivelul de dotare ales se intampla ce s-a scris la punctul 2 beer.gif
stefan85205
Aha, incep sa ma luminez. biggrin.gif

Uitati de unde vine masina mea.Fabrica Volkswagen din Bratislava.
Vedeti cum stau masinile in parcarea din dreapta si asteapta sa fie urcate in trenuri ?. biggrin.gif

Nu pot sa pun pozele :bash: limita e de 100 kb ?.
Mariustom
Yep blush.gif
Citešte la Regulament. :wave:
stefan85205
Deeeci, sa incercam la 80-85 de kb. biggrin.gif .

Am inteles bine ca in Bratislava se fabrica Polo-ul vandut la noi ?.
stefan85205
Si mai aproape
stefan85205
Mai de sus
madalina
In orice fabrica si la orice dealer gasesti masini fabricate dupa statisticile lor privind cele mai cautate modele si masini fabricate pentru anumite comanzi.

daca te incadrezi/multumesti cu ceva ce dicteaza statisticile de vanzari ca usor vandabil, atunci poti lua o masina din stoc. Daca nu, iti faci comanda si ti se fabrica (atunci stii dinainte de a incepe fabricarea masinii in ce perioada va fi fabricata, imediat dupa acea perioada aflii seria motorului, a siasiului etc).

Nue nicio pacaleala la mijloc. l
stefan85205
Multumesc frumos Madalina, nu am deloc de-aface cu masinile si caceea am tot pus tot felul de intrebari.

Orice alta informatie este foarte binevenita.

Cum ar fi (de curiozitate) daca de la fabrica pleaca cu trenul pana la Curtici si de acolo vine la dealer cu Tirul. Asa e ?. biggrin.gif
madalina
depinde de dealer. Unii le aduc cu tirul din diverse alte depozite, unii le aduc cu trenul, unii prin Curtici, altii prin Giurgiu. depinde.
stefan85205
Pai e vorba de Cardinal Motors Constanta. biggrin.gif
mike.omega
Cardinal motors din CT le aduce ceva mai special laugh.gif
In sensu ca am vauzt ieri 2 Bora/Jetta noi si erau "imbracate" cu niste capace ciudate s.a.m.d. biggrin.gif

Cel mai probabil le aduc si ei cu tirul beer.gif
guerilla
pai cu ce oi vrea sa te il le aduca din europa? cu avionu? biggrin.gif
pentru cele din asia/america, se aduc cu vaporul pana la zona de tranzit a reprezentantei europene, apoi se distribuie pe TIR pentru fiecare tara, catre importatori. de la importator pleaca la dealer. de unde o ridica clientu.

daca ai bani poti sa o aduci si cu avionul. dar costa cam multisor biggrin.gif
stefan85205
[quote="mike.omega"]Cardinal motors din CT le aduce ceva mai special laugh.gif
In sensu ca am vauzt ieri 2 Bora/Jetta noi si erau "imbracate" cu niste capace ciudate s.a.m.d. biggrin.gif quote]

Stai asa : fa-ma sa inteleg - ce "capace ciudate s.a.m.d. " ?. biggrin.gif
Nu te supara, chiar nu cunosc.
Cipicanu`
Vw, Audi, Skoda, Seat, adica grupul Porsche are contract de transport din Curtici pana la dealer cu Lagermax si Dumagas. La fel si Peugeot, care are stocul tot in Curtici.
mike.omega
[quote="stefan85205"][quote=mike.omega]Cardinal motors din CT le aduce ceva mai special laugh.gif
In sensu ca am vauzt ieri 2 Bora/Jetta noi si erau "imbracate" cu niste capace ciudate s.a.m.d. biggrin.gif quote]

Stai asa : fa-ma sa inteleg - ce "capace ciudate s.a.m.d. " ?. biggrin.gif
Nu te supara, chiar nu cunosc.[/quote]

Iti atasez o poza biggrin.gif
stefan85205
In primul rand tin sa va multumesc pentru promptitudinea de care ati dat dovada in ultimele ore. :wave:

@ Cipicanu` : Deci pana la urma sa inteleg ca din Bratislava pana in Curtici vine cu trenul (asa stiu eu) si din Curtici la dealer cu un tir de la una din firmele acelea ?.

@ mike.omega : paiiii, eu acolo vad doua masinute la stop cu niste chestii lipite pe ele (probabil folositoare in timpul transportului pr tren/tir) DAR cele doua masini NU sant pe tir, ci pe roti. biggrin.gif
mike.omega
Pai si ce, nu se poate merge cu masina inainte sa o predai la beneficiar? smile.gif :bash:
Masina avea niste folii groase cum n-am mai vazut pe nici o masina noua! Si crede-ma ca am vazut Tirurile pt Pejo, Chevy, Dacia si altii!
stefan85205
Hai ma, nu baga strambe. Nu mai stiu pe care forum am citit ca pe unu` la sunat (de la Cardinal Constanta) ca sa-i zica sa vina daca vrea sa vada cand ii descarca masina de pe trailer.
mike.omega
Asa si?!
Tir e cam tot aceeasi chestie cu trailer(mai mult sau mai putin biggrin.gif ) si e prezent 1(unu!) cumparator cand le dau jos, restul? :bash:
Eu cand mi-am luat ticozaurul acum mai multi ani(si ce multi mai sunt!) avea 12km la bord, ca cica l-a dat jos de pe vapor si nu mai stiu ce, deci....?!

PS: nu bag strambe deloc, oamenii de la Cardinal Motors chiar sunt OK si in ciuda faptului ca vand mult le pasa de fiecare client in parte(macar la suprafata) spre deosebire de alti dealeri care te lasa sa astepti o ora :argue:
stefan85205
Da, aici sant de acord cu tine. Am observat si eu ca (,) Cardinal Motors sant mai seriosi decat multi alti dealeri - nu stiu cum sa ma exprim, dar deoarece am intrat in vreo 25-30 de dealeri din Constanta, acesta mi-a lasat o impresie mult mai buna decat majoritatea. De fapt, nu stiu daca mai sant veo 2-3 care se ridica la nivelul lor in Constanta. Aici ma refer la mai tot, nu la ceva anume.

Atentie va rog, nu lucez acolo si nu am de ce sa le fac reclama, doar mi-a exprimat parerea.

Ce va mai rog eu FUROMS pe voi, daca mai aveti poze cu tiruri care transporta masinute spre dealeri, ca am cautat si nu prea am gasit.
Lucian55
Mike aia veneau dinspre dealer (acela in drum spre Ovidiu ) sper oras ...
Oare exista livrare in fata blocului ? blink.gif
stefan85205
Din cate stiu exista, dar ti-o aduce pe platforma (contra cost. biggrin.gif ). Poate ca nu mai aveau platforme ca vindeau prea multe !!. biggrin.gif

Deci in legatura cu ce v-am rugat, daca aveti poze cu tiruri care transporta masinute spre dealeri, nu pueti sa ma ajutati ?. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.