Help - Search - Members - Calendar
Full Version: audi a4 1.9 tdi 131cp sau 2.5 tdi 180 cp?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
mirel85204
Cat de curand o sa urmeze sa achizitionez un audi a4 si stau in dubii in privinta motorizarii !!! Nu stiu ce sa aleg dintre 1.9 tdi 131 cp 6 trepte sau 2.5 tdi 180 cp !!! exista diferente mari intre cele 2 motorizari ? daca da , care ar fi aceste diferente ? si care e si parerea voastra? :ban: a ... am mers de curand cu un a4 1.9 tdi 131 cp si chiar m-a impresionat ! la o viteza de 210 km/h chiar se comporta excelent !!! dar tot nehotarat sunt !!! deci care sa fie ???
Jeff
Ti-as recomanda 1.9tdi, din doua motive (poate mai sunt si altele):
- fiabilitate mai ridicata
- incadrarea la alta grupa de impozitare

Plus ca 1.9tdi e mai usor (motor mai mic), cu un chiptuning (cca 160CP) poate sa devina foarte sprinten.
Flav
Acelasi motor ti-l recomand si eu. Mai adauga un consum mai mic fata de 2.5 cu 1-1,5 l/100 km.
Cristi2
daca banii nu sint o mare problema, incearca sa te uiti nitel si spre motorul de 180 de cai, deoarece el vine doar cu tractiune integrala, quattro.
va consuma mai mult, e cert. posibil ca un 130 cp remapat sa demareze mai bine, dar situatia se schimba dupa un anumit prag de viteza.
dar, repet, incepand de la cumparare, asa zisele taxe vamale, impozite, asigurari si pret combustibil, totul te va costa mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.