Help - Search - Members - Calendar
Full Version: un sondaj al masinilor favorite...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
alex84475
ma intereseaza sa aflu parerea a cel putin 100 de persoane( si mai bine daca sunt mai multi) despre masina lor favorita. spuneti denumirea completa a masini si motorizarea favorita...daca vreti smile.gif
James Kilowatt
Incep eu smile.gif
Bugatti Veyron smile.gif
Eduard RO
Humer H2.
Acuma nu cred ca ai formulat prea bine intrebarea.Sigur toti iti vor spune o super masina (cu exceptia catorva care o sa zica subaru biggrin.gif ).Intrebi ce masini am vrea sa avem sau ce masina am vrea sa avem pentru mersul de zi cu zi?
ncristi
Matizul rosu - 0.8L, 54 HP 2X4.

Admirabil cum se descurca prin fauna bucuresteana.
Eduard RO
QUOTE
Matizul rosu - 0.8L, 54 HP 2X4.

Admirabil cum se descurca prin fauna bucuresteana.

Asta cu descurcatul in bucuresti a masinilor mici mi se pare o super aberatie.Adica vrei sa spui ca cu un matiz mergi mai repede sau si mai usor decat cu audi a6 de exemplu care e cam de 2 ori cat matizu? blink.gif Hai sa fim seriosi inca nu s-a ajuns la stadiul in care ai nevoie de smart sau scuter...
Geroge73919
Opel AstraG Caravan 2.0 Dti 101CP
admin
Caterham 260 CSR

260 bhp: Cosworth 2.3 litre
6 speed gearbox
Max Power: 260 bhp @ 7500 rpm
Max torque: 200 lbsft @ 6200 rpm
0-60 mph: 3.1 secs.
Max speed: 155 mph

http://clabedan.typepad.com/photos/uncateg...ham_csr_260.jpg
vali3
salutare!
sa vedem...SAAB 9-3 Sport Sedan, Vector, 2.0T, 175CP
petre 1
Rover 75
marius68582
Masina de vis sau...ceva plauzibil, de cumparat in viitorul apropiat?

Masina visurilor-Alfa Romeo 8C Competizione
Masina "normala"-Alfa Romeo GT sau..Chrysler 300 C

Best of,din toate timpurile-Mercedes 300 SL Gullwing
Bugatti Atlantique
Lamborghini Miura


e ca si ai intreba un alcoolist ce fel de bautura prefera...chiar nu conteaza cand esti dependent biggrin.gif
T u d o r
BMW M5.... :pray:

Cu motorizarea.... care este. biggrin.gif
HalbaSus
Audi RS4.. (am inceput deja sa strang bani... inca 70.000 de euro si pot s-o iau biggrin.gif)
alex84475
mersi pentru aceste prime raspunsuri...mai astept si altele.
si la intrebarea masina de vis/ masina de toata ziua cred ca daca iubesti cu adevarat o masina nu mai conteaza din ce categorie face parte. de exemplu nimic nu e mai bun decat un saab aero 2.8 de 250 cp pentru mine :angel:
air_wolf
toyota landcruiser hj6x sau hdj80
CPI
Infiniti M35.

Halba, eu mai am mai putini bani de strins ca tine :bounce:
Sorin82761
Alfa Romeo 147 , 156 GTA
Ferrari F 40 , 50, Enzo blush.gif
sorin37756
Pai intrebarea este masina favorita, sau visata?

Masina visata s-a mai discutat !

Scrieti si voi omului masina favorita! Understand! Asta poate fi masina din parcare, din garaj sau din portofel, adica ceea ce iti poti cumpara si ti se pare buna pentru tine tinand seama de nevoile tale, ceea ce ai, ce ai avut si ti-a lasat o impresie placuta.

TRECUT sau PREZENT, fara VISE, acestea au alt topic.

Poate fi si un Trabant. E placerea omului ! Poate el a perceput-o ca ideala ca raport pret/consum/fiabilitate/service!


Masini favorite:

1.Dacia fabricata inainte de 1994, pe GPL

2.Fabia standard fara servo, ABS si aer, dar noua pentru ca am citit aici cum s-a reparat in Romania o Octavia la 130.000 km...!! - sau

3.ceva cu distributie pe lant si consumul Fabiei.
mike.omega
Land Rover Defender 2.5TD ~125CP echipat pentru off-road! Altceva nu vreau biggrin.gif
Seri
Opel Astra GTC OPC, 2.0 turbo, 240 CP, albastru!
PS: Astia care-si doresc Saab-uri 9-3, voi stiti ca usile nu se inchid decat daca le trantesti ca la Dacia 1310? blink.gif
mike.omega
1. Dovedeste ceea ce spui smile.gif
2. Nu cred ca e cazul sa vorbim aici despre asta, daca vrei neaparat deschide un topic in aria Saab biggrin.gif
romb
si eu vreau tot un Audi RS4 , da ca sa fiu mai smecher decat Halba , eu il iau cabrio biggrin.gif
ivghenie74744
pentru afara hyunday XG30
pentru oras smart fortwo
alex84475
mersi...incep sa se adune informatii.
pai treaba cu saab-u e ca masinile sunt noi si mai au de lucrat la ele...le-au preluat cei de la GM si le-au cam stricat.oricum comparatia e departe de a fii adevarata.( usa de saab e mai grea smile.gif )
HalbaSus
Rog pe aceasta cale pe toata lumea sa cumpere cate un RS4, si apoi sa-l faca de rahat prin sondaje, poate astfel deprecierea va fi mare de tot si in 2 ani o sa-mi pot cumpara un RS4 cu vre-o 20 de mii (desi nici alfele nu s-au depreciat in ritmul asta asa ca sperantele mele sunt desarte... deh... mai am 69.999 de euro de strans si imi iau unul nou nout biggrin.gif)

P.S: Eu nu vreau cabrio... si poate sa fie si rosu... blush.gif
air_wolf
QUOTE(mike.omega)
Land Rover Defender 2.5TD ~125CP echipat pentru off-road! Altceva nu vreau biggrin.gif


din astea nimic? biggrin.gif


sau
romb
nu mersi , mie imi place sa imi tin masina curata biggrin.gif
air_wolf
da, dar el vrea Defender biggrin.gif incerc sa mi te imaginez cum ai face daca ai avea mocirla aia pe citroen :stretcher: biggrin.gif no offence
Impulse
BMW M12 Nazca

Type V-12
DOHC 48 valves
4 valves per cylinder
4988 cc
299.1 PS (295.0 bhp) (220 kW)@5200 rpm
450.0 Nm (332 lbft) (45.9 kgm)@4100 rpm

BMW C2 Nazca

Type V-12
DOHC 48 valves
4 valves per cylinder
5660 cc
385.3 PS (380.0 bhp) (283.4 kW)@5300 rpm

BMW M6

Type V10
Displacement cu in (cc): 301 (4941)
Power bhp (kW) at RPM: 500(373) / 7750
Torque lb-ft (Nm) at RPM: 383(520) / 6100
Redline at RPM: 8250

Sunt amator si de un BMW Just 42. :coolspeak:
alex84475
masina aia murdara cred ca are alergie la ceva...cred ca la spalatorii auto.oricum stiu amatori de masini ca aia, deci nu trebuie sa fiti asa de reticenti smile.gif
mihai83654
SKODA OCTAVIA
CatalinKRK
Audi A4 modelul 2001-2004 sau cel 1998-2001 (cu facelift), motorul de 1.8T, eventual quattro. Era masina pe care o visam in facultate cand nu cunosteam notiuni de genul: carte service, samsar, masini lovite, km manarit etc. Asa ca atunci cand a venit momentul cumpararii am mers pe varianta ofertelor de incredere

Masini de vis nu mai visez de mult...de pe vremea lui Dodge Viper si Corvette
RUE
pasat-ul anterior (cel nou poate e prea mult), octavia, golf IV - astea diesel.

asta ar fi masina care as lua-o pt mine.

pe moment sunt gata si pt logan.. numai sa invete sotia odata cum se conduce serios o masina.
Vlad6
Eu m-am indragostit de Mazda 3 MPS.
Centaurus
Noul audi S3 - 2.0 TFSI 265Cp
RUE
eu sunt de parere ca si altii sa ma gandesc la masina pe care o sa o si pot cumpara, optimistic chiar vorbind.
R a z v a n
CARVER

romb
QUOTE(air_wolf)
da, dar el vrea Defender biggrin.gif incerc sa mi te imaginez cum ai face daca ai avea mocirla aia pe citroen :stretcher: biggrin.gif no offence


masina mea nu va avea niciodata atata namol pe ea , decat daca va fi prinsa intr-o alunecare de teren , ca doar o spal saptamanal ... biggrin.gif

acum sincer , eu nu am nimic cu offroad-ul , e o pasiune interesanta , dar sa umbli prin oras cu masina tencuita cu namol mi se pare cam nasol , nu inteleg pasiunea asta ...
Jonin
RS4 nu isi merita banii(80000 de euro),cand la 30000 de euro ai un Evo 9 cu performante comparabile.

Imi placea BMW 850,dar din pacate nu am avut ocazia sa merg cu asa ceva.
air_wolf
pai nici una dintre ele nu e in oras acolo biggrin.gif iar cind faci asta pe weekend, nu cred ca vrei sa dai 100 de lei/spalare (uneori si mai mult) zilnic, asa ca de vineri pina luni masina cam asa arata... biggrin.gif
ion80671
Lexus, din care o fi (nu de teren totusi)
HalbaSus
QUOTE(Jonin)
RS4 nu isi merita banii(80000 de euro),cand la 30000 de euro ai un Evo 9 cu performante comparabile.


Daca ne uitam asa nici un audi nu isi merita banii pentru ca la preturi semnificativ mai mici gasesti masini care ofera cam acelasi lucru... chiar fabrica mama ofera alternative mai ieftine (ex: golf/A3, passat/A4).
Andrei65100
Mini Cooper S
romb
ba eu zic ca RS4 merita toti banii ... iar comparatia cu Evo 9 e putin fortata , totusi nu se compara un 2.0 Turbo cu un superb V8 aspirat de turatie inalta cu 100 cp /l si numai vreo 150 cai in plus ... biggrin.gif

mai adauga la asta calitatea fabricatiei , dotarile , exclusivitatea , fiabilitatea etc ... si sa vezi ca iesi si pretul justificat ...
Impulse
QUOTE(romb)
ba eu zic ca RS4 merita toti banii ... iar comparatia cu Evo 9 e putin fortata , totusi nu se compara un 2.0 Turbo cu un superb V8 aspirat de turatie inalta cu 100 cp /l si numai vreo 150 cai in plus ... biggrin.gif

mai adauga la asta calitatea fabricatiei , dotarile , exclusivitatea , fiabilitatea etc ... si sa vezi ca iesi si pretul justificat ...


Ai pus punctul pe "i". Cam asta ma chinui sa explic si eu pe aici.
Mare diferenta in multe. Cred insa ca multi nu vor sa le vada.
laur6
Nissan skyline. si cu bonus un japonez d-ala mic cat laptop-ul pe care-l foloseste sa schimbe setarile si puterea motorului
Lucian55
Masina din semnatura
Ca masina de vis un M6
Eduard RO
QUOTE
totusi nu se compara un 2.0 Turbo cu un superb V8 aspirat de turatie inalta cu 100 cp /l si numai vreo 150 cai in plus ...

Este si o varianta la 400 de Cp.Rs-u are 450 asa ca diferenta e de doar 50 de Cp biggrin.gif .Acuma serios nu cred ca exista comparatie(nu ca as fi condus vreun evo 9 la 400 de Cp sau vreun Rs de asta nou :nope: :pray: ).
f1anatic
QUOTE(romb)
ba eu zic ca RS4 merita toti banii ... iar comparatia cu Evo 9 e putin fortata , totusi nu se compara un 2.0 Turbo cu un superb V8 aspirat de turatie inalta cu 100 cp /l si numai vreo 150 cai in plus ... biggrin.gif

Ha ha ha ha
QUOTE
mai adauga la asta calitatea fabricatiei , dotarile , exclusivitatea , fiabilitatea etc ... si sa vezi ca iesi si pretul justificat ...


Lol Fiabilitatea la Audi/VAG...ce gluma buna. Exclusivitatea ? AUDI A6 sint pe toate drumurile iar majoritatea gura-casca nu vor putea diferentzia un A6 de un RS6 !

Lol dude...citeste o leaca. Evo 9 are chiar mai mult de 100 bhp/L ba chiar vreo 150 (din fabrica) si daca vrei sa o faci FIABIL de 4-500; este penibil de usor.Si care e red line la AUDI RS6 ? Ca nu o fi 20,000 ca la F1 ?
____________________________
Acest thread este un joke ! Cel mai PROST sondaj de opinie realizat, ba chiar poate rivalizeaza cu ala despre SUVs in care s-au amestecat confuziile personale intre ele.

Eu sint multzumit cu ce am. Accept donatzii pentru:
- 200 dolari pt. STi UP-PIPE
- 600 dolari pt. Cobb DOWN-PIPE
- 900 dolari pt. AVO Top Mounted Intercooler
- 500 dolari pt. Dyno & Road Pro-Tune
- 600 dolari pt. STi VF39 sau 18G turbo
- 2500 dolari pt. Cusco Zero 2E coilovers (suspensie)

Aceste mici modificari imi vor da 350 WHP si cam 4.3 sec pt. 0-60 mph, si suspensie complet reglabila electronic. Si voi sufla pe linga RS6 si voi face cerculetze in jurul lui pe pista !

Bai za uei ! AUDI S4 iz nat zeat fast ! Ai faund aut last nait ! Zear iz anazar AUDI draivar hu iz zmartar zen bifor !
romb
nu are Evo9 150 cp /litru , are turbo , daca ii scoatem turbina aia sunt curios cati cai mai are , cum de altfel sunt curios daca punem la RS4 turbina sunt curios cati cai va avea ...

interiorul la RS4 e la ani lumina de EVO care practic are un interior penibil pentru pretul lui , dotarile nu se pot compara , e clar care e cea mai rapida , si acum tu esti subiectiv ...

am inteles ca tu ai cumpara numai o masina japoneza ... e clar ca la ele raportul calitate pret e mai bun , e clar pentru orice ca raportul calitate pret e mai bun la EVO , dar eu zic ca e la fel de clar ca la Audi e mai multa calitate ...

si in fond e o chestiune de bani , daca as avea 30k as lua un EVO , daca as avea 80k nici nu m-as mai uita la EVO si as lua RS4 ...
air_wolf
depinde de ce-ti place: poti sa ai super bani si sa-ti placa sa conduci, sa simti senzatiile si tot tacimul sau pe masura ce cistigi banii sa te transformi treptat treptat intr-un parvenit...
acum e adevarat, un rs4 cabrio este superba in comparatie cu un mercedes. e eleganta si discreta, sincer mie mi s-ar filfii daca ar remarca lumea ca e rs sau nu. important e sa ma simt bine.
evo si rs4 nu prezinta puncte comune decit tangential. una e masina de dat in ea (evo) iar alta (rs4) e masina pe care sa o plimbi pentru placerea de a te plimba cu multi cp sub capota. desi par similare, senzatiile difera enorm.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.