Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cost revizii Nissan Almera
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Tarabostes
Ma intereseaza care sunt costurile la revizii pt Almera, asta daca a ajuns cineva pe la service in ultima vreme. Am un desfasurator de la dealer dar am inteles ca difera. Nu stiu pe unde isi fac unii reviziile dar vin cu preturi de genul 200-250 RON de parca ar avea biciclete. Afirma un altul de revizie pt Logan ( 10 sau 15k) la un cost de 170 RON, si cu Floriol iese mai scump dar in fine.
marius74116
eu am facut revizia de 15000km si ma costat 6400000lei....de schimbat au schimbat la ea ,uleiul,filtru ulei,si filtru de polen.
Tarabostes
Daca ce spun unii pe forum este adevarat, adica revizii la skoda de 4,5 mil cel mult. Filtrul de polen nu se schimba la 30k?
Mircea38023
Pe motorizari diesel sau benzina?
Tarabostes
benzina, chiar am urmarit atent, la skoda erau

mie dealerul mi-a spus ca revizia la 15k este cam 125E cu tva cu tot, iar la 30k in jur de 250, dar asta inainte sa iau masina
marius74116
am schimbat filtru de polen pt ca tragea greu ca era plin de praf....normal la 30k se schimba
Luca73291
In ultima vreme m-am interesat si eu de piese pt Almera mea (luata second de la un dealer Nissan din Germania acum 3 luni - poza din stanga), si am descoperit tot felul de lucruri:

• Filtru polen (cu carbon): 90 RON; fara carbon e vreo 70 RON
• Filtru de aer: 35 RON
• Ulei: in jur de 25-30 RON/litru, filtru ulei: 45 RON (la mine la 2.2 diesel au mers 5.2 litri la un schimb)
Partea interesanta e ca de ex uleiul l-am luat de la un service care a facut si schimbul in acelasi pret, iar filtrele le-am schimbat eu (ca nu-i mare branza sa deschizi niste cleme). Numai pentru schimb ulei, am economisit fata de service-ul Nissan 170 RON. Oricum, toata lumea recomanda sa se schimbe consumabilele (mai ales uleiul) mai des decat scrie in cartile de service, avand in vedere conditiile de trafic de la noi.

Cel mai renabil e ca piesele sa fie luate de la un vanzator en-gros (sunt cativa mari de pe piata, cred ca-i stiti cu totii), si se economisesc si pana la 50% din costurile de la service-ul dealerului. Daca gasiti si piesele fabricate de catre furnizorul constructorului masinii, faceti economii de pana la 60% (de ex far Almera "original" - 8.5 mil, acelasi lucru de la furnizorul de faruri al masinii - 3.5 mil). Treaba asta mi-au confirmat-o mai multi vanzatori de piese auto; de aceea zic ca pt consumabile e mai rentabil sa va descurcati pe cont prppriu, iar la service e bine de mers periodic pt consultarea cu CONSULT-II (35-50 RON) ca sa vedeti daca n-au aparut ceva erori in functionarea masinii pe parcurs, si pentru alte operatiuni mai stufoase (gen schimb curele, pompa de apa, reglaje etc., desi manopera e ceva mai mare ca si la altii: 10-15 EUR+TVA/ora, in functie de service si de oras).
E bine sa acordati atentie si numarului de ore trecute pe deviz: la un dealer oficial in Cluj (altul decat Nissan) am intalnit un caz in care s-a lucrat la o instalatie de clima o jumatate de ora, s-au facturat vreo 6 ore, si dupa scandalul de rigoare s-a operat o "reducere" de pret corespunzatoare, cu scuzele de rigoare; deci, se poate sa pleci de la ei si nejupuit, dar cu ceva neuroni consumati.

Am vazu ca Suciu a deschisun topic cu piese de schimb; eu zic ca-i tare buna ideea, asa ca postati, fratilor!
Tarabostes
poate ne spui cateva vorbe despre motorul de 2.2, in Ro nu se vinde.
probabil masina ta este iesita din garantie, nu?
Luca73291
QUOTE(gabi64453)
poate ne spui cateva vorbe despre motorul de 2.2, in Ro nu se vinde.
probabil masina ta este iesita din garantie, nu?


ai dreptate, n-am garantie; dar eu am luat o almera din 2000 de la Nissan Frankfurt, cu tot istoricul de service, intretinerea lor, si prefer la orice ora asa ceva unei masini noi din RO (eu am cautat motorul YD22 de nissan - din 2003 s-a montat pe Almere un 2.2 dci de la Renault, despre care am auzit lucruri nu tocmai de bine..). In Germania inca afli multe masini de astea la 80-100.000 km, destul de bine intretinute, la un pret in jur de 5.500-6.000EUR. Eu am plecat in mai'06 dupa masina si aveam vreo 15 destinatii cu asa ceva. In banii astia echiparea e incredibila (airbaguri, SRS, ABS, asistare la franare de urgenta, 4 discuri de frana, 6CD-changer, ISOFIX, tetiere active, set complet de roti iarna-tabla, vara-aliaj, o puzderie de locuri de depozitare etc). Dupa ce am testat si Almera de dupa 2003, as zice ca ce s-a facut intre 2000-2002 e muuult mai bine (ma refer la executie si confort). Despre fiabilitate, mai bine cititi ce zic
http://www.topgear.com/drives/D0/C7/used/
http://www.parkers.co.uk/choosing/carrevie...px?model_id=633
http://www.carsurvey.org/model_Nissan_Almera.html
http://www.verdictoncars.com/
http://www.wisebuyers.co.uk/
http://www.cbg.ie/reader_reviews/rr_list.asp?OfficialM=180

Imi convine de minune ca am cuplu (230 Nm) si 110 cai la 2.000 de ture. Fiind diesel, la plecarea de pe loc e mai moale, dar dupa 1500 de ture in orice viteza ai fi, demareaza tare bine. Consum: in oras n-am depasit 7.5%, afara intre 4.7 si 5.5, in functie de drum; la un rezervor de 60l, va dati seama ca uneori uit cand am alimentat ultima data. Transmisia e pe lant, deci daca se fac la timp schimburile de ulei, ar trebui sa nu fie probleme niciodata. Daca va uitati pe http://www.honestjohn.co.uk/, o sa vedeti ca Almerele au avut 2 rechemari in service pt un senzor, si numai la cele pe benzina, pe cand alte masini concurente (Focus, Golf) - o gramada.
Sper sa am aceeasi parere buna si peste un an biggrin.gif

Experienta cautarii si a cumpararii e super-interesanta; daca aveti intrebari, eu va zic bucuros (ca sunt prea multe posibilitati de a lua tzeapa pe acolo!)
dan28486
QUOTE(Tarabostes)
Ma intereseaza care sunt costurile la revizii pt Almera, asta daca a ajuns cineva pe la service in ultima vreme. Am un desfasurator de la dealer dar am inteles ca difera. Nu stiu pe unde isi fac unii reviziile dar vin cu preturi de genul 200-250 RON de parca ar avea biciclete. Afirma un altul de revizie pt Logan ( 10 sau 15k) la un cost de 170 RON, si cu Floriol iese mai scump dar in fine.


revizie de 1an ...10.000 km ... 240 RON (la Arad ... in Timisoara mi-au cerut 500 RON)
revizia de 2 ani ... 22.000km ... 560 RON(la Timisoara dupa ce le-am spus ca anu trecut am fost la Arad)

Ce-i drept cu ulei de la ei ...(poate am avut noroc si nu au pus Floriol ) blush.gif
Tarabostes
deci cam la jumatate fata de preturile din Bucuresti
Tiberiu Octavian48577
Am Almera din noiembrie 2005. Am facut revizia de 1 an cand aveam mult sub 15000 km. S-au schimbat numai uleiul (Mobil Sint S) si filtrul de ulei. In total a costat 210 RON ... la Bacau. Cred ca e bine nu?
Walther67751
QUOTE(Tiberiu Octavian48577)
Am Almera din noiembrie 2005. Am facut revizia de 1 an cand aveam mult sub 15000 km. S-au schimbat numai uleiul (Mobil Sint S) si filtrul de ulei. In total a costat 210 RON ... la Bacau. Cred ca e bine nu?

E incredibil!!! Am si eu o almera din noiembrie 2005. Anul trecut, la 14000 km, la revizia de un an, baietii de-aici m-au ars de 6 milioane!!! La preturile astea, ma duc si eu sa fac revizia la Bacau! La ce service l-ai facut? beer.gif
Xalanx
QUOTE(Walther67751)
QUOTE(Tiberiu Octavian48577)
Am Almera din noiembrie 2005. Am facut revizia de 1 an cand aveam mult sub 15000 km. S-au schimbat numai uleiul (Mobil Sint S) si filtrul de ulei. In total a costat 210 RON ... la Bacau. Cred ca e bine nu?

E incredibil!!! Am si eu o almera din noiembrie 2005. Anul trecut, la 14000 km, la revizia de un an, baietii de-aici m-au ars de 6 milioane!!! La preturile astea, ma duc si eu sa fac revizia la Bacau! La ce service l-ai facut? beer.gif


Poti sa-l faci si la Pitesti, tot atat costa beer.gif
Walther67751
Poti sa-l faci si la Pitesti, tot atat costa beer.gif[/quote]

N-asavea nimic impotriva, da pana ajung de la Iasi la Pitesti ma costa mai mult benzina decat economia :nope:
Pana la Bacau e mult mai simplu.
Paste Fericit la toata lumea!!!
Walther67751
Off-topic... care-i regele? wink.gif
Xalanx
QUOTE(Walther67751)
Off-topic... care-i regele? wink.gif


E abominabilul acronim al mult prea descriptivului cuvant biggrin.gif
Tarabostes
dar eu as putea face revizia la Pitesti daca e atat de ieftin.
e o buna ocazie sa-mi vizitez si niste amici
dan68781
azi a fost taica-meu cu almera la revizia obligatorie de 1 an / 15000 km. au schimbat uleiul, filtru ulei, filtru polen, filtru aer. total 260 RON, tva inclus, la dealerul din tg mures.
dan68781
QUOTE(dan68781)
azi a fost taica-meu cu almera la revizia obligatorie de 1 an / 15000 km. au schimbat uleiul, filtru ulei, filtru polen, filtru aer. total 260 RON, tva inclus, la dealerul din tg mures.


am uitat sa specific: almera 1.5 98CP
gaev88457
am sunat la pitesti[s.c. sco general.] pt revizie -programare-si binenteles pret :cca.450 ron.asa ca o fac in bucuresti -500-ron.nu stiu la ploiesti cat costa ,nu raspund la telefon.
florin82813
Salutare.Am intrebat la service la noi in Baia Mare cit este prima revizie la Almera, si mi s-a spus ca doar 480-500 de lei.Ieftin ca braga.Dar ce dracu fac astia ca nu scimba numai uleiul si doua filtre?
gaev88457
revizie 1AN almera 9400km la badsi bucuresti,cost 372 RON .schimbat ;ulei ,filtru ulei,filtru aer .filtru de polen nu aveau dar au zis ca il pot schimba singur fara sa afecteze garantia.chestia e ,ca au pus ulei aral 5w40 si nu stiu cat este de bun.
Calin82805
Azi 31 Mai 2007. Revizie la 45000 km. Cluj - Feleac. Pret total : 1024. 78 RON din care manopera 202.09 si piese 659.07 .La care se adauga TVA.
Piese : Ulei 3 l Mobil Rally 5W50 - 126.12 RON,
Filtru ulei - 37.80,
Filtru aer-76.83,
Placute frana F + S - 418.32 RON
Preturile pieselor sunt fara TVA. Am sa intreb si la un vanzator de piese pentru placute.
Durata totala efectiva : cca 2 ore.
Durata totala normata : 3,70 ore

Una peste alta nu e chiar rau chiar daca nu este tocmai putin.Daca costurile vor ramane la acelasi nivel cat este in garantie, ... este o afacere rezonabila.
Random
418,32 RON fara TVA?
Eu am "comandat" prin niste prieteni din Italia placute frana fata+spate. Ce e ciudat e faptul ca au fost cumparate de la reprezentanta/service Nissan si au costat doar cca80 euro toate.Ferodo sunt.
Oare de ce TOTUL e mai scump la noi?poate ca sunt niste baieti care pot si fac pretu' cum vor ei. Ca noi tot de la ei cumparam ca doar nu avem de ales....sau avem?!:bash:
Calin82805
Da, Alin. Din pacate asta este. Noi platim...Din fericire pentru mine, firma pentru care lucrez imi deconteaza tot.Deci nu am motive sa ma zgarcesc in detrimentul sigurantei.
In ultimele saptamani , dupa iesirea din parcare cu spatele, la prima pedala de frana se auzea frecatul metal pe metal, dar apoi la prima frana mergand inainte se aseza etrierul. Placutele fata ar mai fi mers, dar nu am timp sa stau in service asa ca le-am spus ca daca se apropie de schimbare sa le schimbe.

Am sa intreb si eu de curiozitate la un alt furnizor de piese. Ce-i drept mi-au lasat in masina punga cu placutele vechi, si pe cutiile celor noi era scris Nissan, iar pe filtrul de aer schimbat "made in UK". Macar atat.


Ceea ce ma enerveaza la culme este ca maretul patron al Dacia Feleac, care este reprezentanta Nissan si Renault, refuza cu indaratnicie sa instaleze un POS sau macar un ATM. Pentru fiecare reparatie/operatie trebuie sa mergi ori cu ordinul de plata vizat de banca, ori cu "caramida" de bani. Bine cel putin ca de data asta la ATM mi-a dat bancnote de 50 RON. In Decembrie am primit de 10 RON.
Luca73291
QUOTE(Calin82805)
Azi 31 Mai 2007. Revizie la 45000 km. Cluj - Piese : Ulei 3 l Mobil Rally 5W50 - 126.12 RON,
Filtru ulei - 37.80,
Filtru aer-76.83,
Placute frana F + S - 418.32 RON


Nu pot sa cred! pt ulei si filtre mi se par preturi OK, dar eu am cumparat de la Augsburg placute spate cu 120 RON, si discuri spate cu 240 RON parca (la Bosch am primit aceleasi preturi)! Pe fata am primit oferte de 130 RON la placute (si preturile includ TVA). Cum naiba ajung astia la 418 RON??
De fapt, n-ar trebui sa ma mir, pt ca la un moment dat am reusit sa ard siguranta principala de pe masina, si cei de pe Feleac mi-au cerut 120 RON pe ea - si desi am comandat-o, nici in ziua de azi nu m-au sunat sa o ridic :puke: ; am gasi eu una in final cu 5 RON biggrin.gif
Tarabostes
Cat de curand tre sa fac si eu revizia de 30K. Ce ar fi de schimbat?
Calin82805
@ Luca - Da, la Opel Astra pe care l-am avut cu cca 450 EURO am schimbat discuri (ventilate) si placute frana, saboti spate si amortizoarele toate. Cumparate noi bineinteleles.
Dar nu de la reprezentanta.
Acum daca stau sa fac o socoteala RON/KM la Almera si la Opel sunt net in avantaj cu Almera. (Asta inseamna cateodata masina noua.) Si atata vreme cat nu le platesc eu din buzunarul propriu nu este asa dureros..
Pe a ta o cheama CJ 45 LUC ? Cred ca am vazut-o intr-o parcare. Este OK. Arata bine.

@ Tarabostes. In mod normal la 30 k se schimba ulei si filtru, filtru de aer si polen. Daca imi aduc aminte am platit 391 RON. Dar in functie de regimul de utilizare poate fi necesara inlocuirea si a placutelor de frana.
A mea este de drum lung, si placutele frana fata (mai mari ) mai mergeau poate inca 10 k dar asa cum am spus prefer siguranta si sa nu stau in service.
Luca73291
QUOTE(Tarabostes)
Cat de curand tre sa fac si eu revizia de 30K. Ce ar fi de schimbat?


pai aici ar trebui sa gasesti raspunsurile:
http://www.imagewoof.com/view_image/007630...ance_Page_1.jpg

@Calin: aia e; sper sa arate la fel de bine si peste cativa ani biggrin.gif
Calin82805
Pai de ce sa nu arate. Doar ca culorile mai inchise sunt ceva mai sensibile la soare...
Iti doresc sa fii multumit.
Calin
Suciu71258
ma baieti mai..nu va plangeti asa tare de service-ul nissan din cj...eu mi-as dori sa ma pot plange,adica sa ajung sa duc masina la ei..dar nu pot!!! de ce??? PENTRU CA PROSTALAII AU FACUT INTRAREA IN HALA PREA INALTA SI IMI RUP BARILE,PRAGURILE,EVACUAREA,NEOANELE ,etc de dedesubt!! ca sa vedeti cum gandesc romanii cand fac un service si trag o urcare de 1 m in hala
Tarabostes
am facut programare pentru revizia de 30k si care se pare ca va trece lejer de 1000 RON. Chiar daca euro a tot scazut preturile pe la Nissan au ramas aceleasi sau au crescut.
aveti idee, se schimba si bujiile la 30K?
Calin82805
Cum sa treaca de 1000 RON ? Eu la 30000 am platit 500 RON. Si service-ul din Cluj nu este unul ieftin.
In mod normal se schimba filtrele aer, ulei si polen si uleiul.
Bujiile nu. Doar nu este Dacia :evil:
Calin82805
Hala a fost conceputa pentru Dacia 1300. Poate ai uitat. Sau esti prea tanar biggrin.gif
Si cu gropile de pe strazi ce faci ? Te plimbi numai pe cele 10 strazi "reabilitate " :puke: ?
:wave:
Tarabostes
Facut revizia de 30k, 1 an si 6 luni.
Schimbat: ulei ( mobil 1) bujii, filtre ( ulei, benzina, polen) + verificarile de rutina. Am aflat si sursa zgomotului, o tabla ce proteja teava de esapament se misca putin si mi-a fost reglata usa spate dreapta care atingea putin de cuiul de inchidere al balamalei. Placutele de frana mai rezista. Acum parca masina se misca mai bine, iar motorul e mai silentios.
Au lucrat mai curat de data asta, pus o folie pe scaun, mecanicii destul e amabili. Am fost de dimineata si nu ii toropise caldura. A durat 1 ora si ceva, cost 645 RON. Masina merge ok, mai ales pe drumuri bune. Zgomotele de rulare par a nu avea solutie dar se pare ca e problema generala. Am mers acum cateva zile cu o Laguna, facea mai rau, asa ca dau muzica mai tare si nu ma mai agit.
Arheopterix
Almera nu are filtru de benzina....
Are ceva dar in rezervor.
Se ajunge f greu la el.
Tarabostes
sorry man, am scris filtre dar am gandit generic, tot 3 erau dar: aer, ulei, polen.
sa dau si niste costuri detaliate:
-filtru aer 71 RON
- filtru polen - 130 RON ( cam expensive)
- filtru ulei - 34 RON
- bujii - 77 RON
- ulei 5w50 - 147 RON 3L
manopera - 170 RON
dan28486
QUOTE(Arheopterix)
Almera nu are filtru de benzina....
Are ceva dar in rezervor.
Se ajunge f greu la el.

Deci asta era ...
Am facut revizia 3 ani ...40.000 km si nu m-am mai dus la reprezentanta ...
Mi-am schimbat eu inainte filtrele de habitaclu(polen) 65 lei si aer 28 lei (ambele filtre MAN)...a durat 5 minute.
Mi-au schimbat ei uleiul ...Aral(5W30 - nu stiu daca ii cel mai bun pt. clima noastra!?) cumparat de la ei 3 litri manopera si filtru ulei gratiuite --> 102 lei.
Si cu filtru de benzina nu stiau ce sa faca ... l-au comandat dar nu prea se potrivea cu ce au gasit ei sub capota - nici nu erau siguri ca ala e filtrul. Pe cel comandat scria Nissan dar nu stiau unde sa-l puna. In documentatia lor nu scria ca nu trebuie schimbat filtru, chiar au gasit echivalent.
Am gasit ceva pe net cum ca Nissan Altima nu ar avea filtru ci un sistem de decantare dar nimic de genul asta despre Almera.
In documentatia ce o am eu despre Almera arata cum se schimba filtrul dar nu prea imi dau seama cum arata din poza si unde se afla.
In acelasi timp pe alta pagina am gasit ce ar trebui facut la revizie (link trimis si de Luca73291),iar acolo scrie fuel filter - maintenace free, adica sa inteleg ca nu se schimba?
Eu unul nu mai stiu ce sa cred. Am ce sa schimb sau nu. As da un telefon la reprezentanta dar nu cred ca imi spun.
dan28486
si in continuare ...
Luca73291
Daca in manual scrie ca n-are nevoie de intretinere, ce rost are sa te mai agiti? biggrin.gif consider-o economie :brilsmurf: (desi, la ce combustibili se vand pe aici, poate ar merita..) Eu nu l-as schimba (nici la diesel nu l-am schimbat inca, desi am vreo 26.000 km facuti). Pana acum am schimbat numai uleiul, filtrul de ulei, de aer si de polen tot la 10.000, ca sa fiu eu linistit; cu praful de pe la noi n-am curaj sa respect intervalul de 20.000 km la un schimb.. smile.gif
dan28486
QUOTE(Luca73291)
Daca in manual scrie ca n-are nevoie de intretinere, ce rost are sa te mai agiti? biggrin.gif consider-o economie :brilsmurf: (desi, la ce combustibili se vand pe aici, poate ar merita..) Eu nu l-as schimba (nici la diesel nu l-am schimbat inca, desi am vreo 26.000 km facuti). Pana acum am schimbat numai uleiul, filtrul de ulei, de aer si de polen tot la 10.000, ca sa fiu eu linistit; cu praful de pe la noi n-am curaj sa respect intervalul de 20.000 km la un schimb.. smile.gif

Pai nu-i vorba de agitat ... doar ca vroiam sa fac sa fie bine ... foarte bine daca nu trebuie schimbat, dar totusi ce-i cu toate explicatiile alea din cartea tehnica :ban:
Luca73291
Cartea aia e destinata mecanicilor din service, normal ca e disecata masina bucatica cu bucatica, sa invete si ei cum sa-si faca treaba biggrin.gif ; (am citit acolo undeva si indicatii cum sa se poarte cu clientul, cum sa vorbeasca frumos si sa ceara date despre defectiuni - la multe reprezentante de la noi s-a sarit peste partea aia :argue: ). Pe mine de acolo ma intereseaza ce scrie la maintenance, si caracteristicile pieselor daca vreau sa comand ceva.
dan28486
QUOTE(Luca73291)
Cartea aia e destinata mecanicilor din service, normal ca e disecata masina bucatica cu bucatica, sa invete si ei cum sa-si faca treaba biggrin.gif ; (am citit acolo undeva si indicatii cum sa se poarte cu clientul, cum sa vorbeasca frumos si sa ceara date despre defectiuni - la multe reprezentante de la noi s-a sarit peste partea aia :argue: ). Pe mine de acolo ma intereseaza ce scrie la maintenance, si caracteristicile pieselor daca vreau sa comand ceva.

Sunt de acord cu tine arigato.gif ... dar totusi exista un "fuel filter" ... care, se pare ca nu trebuie schimbat!?
Arheopterix
Am intrebat pe seful de service de la Badsi aceasta intrevare.
Este in rezervor un filtru de benzina.
Teoretic nu se umbla.
Dar daca bagi motorina in loc de benzina sau o benzina f proasta acela se poate infunda.
Daca nu -La multi km.
Nu se umbla.
dan28486
QUOTE(Arheopterix)
Am intrebat pe seful de service de la Badsi aceasta intrevare.
Este in rezervor un filtru de benzina.
Teoretic nu se umbla.
Dar daca bagi motorina in loc de benzina sau o benzina f proasta acela se poate infunda.
Daca nu -La multi km.
Nu se umbla.

In sfarsit o explicatie clara ... mersi beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.