Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce ma sfatuiti sa fac?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
tudor83320
Of...Romania,tara tuturor posibilitatilor....dupa cum mai ziceam pe aici,pe data de 7 iulie am achitat avansul pt o skoda fabia iar dealerul mi-a zis ca masina va fi livrata in maxim 8 saptamani.Azi surpriza....ma duc la dealer si imi spune ca masina va fi fabricata in saptamana 36,adica la 4 zile dupa data la care trebuia sa fie deja livrata.Azi am reusit si am intrat si in posesia contractului(facut pierdut de ei pe undeva pana acum) iar in contract specifica clar:termen de livrare-8 sapt.de la data platii avansului....asta ar fi venit 1 sept.Dar masina mea va fi fabricata abia in sapt 4-10 sept.I-am cerut dealerului sa gaseasca alta alternativa,alta masina si mi s-a raspuns ca nu mai exista deloc masini pe stoc nici in tara nici in Curtici.Dupa ceva amenintari legate de incalcarea contractului a aparut un alt domn care a inceput sa-mi explice mie vrute si nevrute,ca cehii au amanat fabricarea,etc....i-am zis ca nu ma intereseaza ce au facut cehii,eu am un contract semnat si pe care ei sunt pe cale sa-l incalce.La care primesc raspunsul ca:"inca nu au trecut cele 8 saptamani"....bun,acum ce sa fac,sa astept data de 1 septembrie(implinirea celor 8 sapt.)sau ce? Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Butnaru71161
pai nu prea ai ce face pina la 1 septembrie.
care sunt penalizarile in caz de nerespectare a contractului?
ce poti sa faci e doar sa faci scandal.
sau sa scri la oficiul pentru protectia consumatorului.
sa le faci reclama negativa pe diverse forum-uri.
sau in cel mai bun caz, sa negociezi cu ei: au intarziat, sa plateasca.
Florin81463
exact asta mi s-a intamplat si mie.Am depus banii pe 28 iunie pt o Fabia charm, care trebuia sa fie ornge tangerine, la 2 sapt m-au anuntat ca cel devreme pe 15 noiembrie intru in posesia ei, ca nu stiu ce au devansat cehii, ma rog, treaba lor. Am facut scandal, in sensul ca daca depasesc termenul stabilit platesc penalitati ca si eu daca nu ridicam masina de la ei in termenul stabilit de ei as fi platit penalitati si in 3 ore, Porsche Bucuresti Vest 1 mi-a oferit o Fabia charm bej capucino drept compensatie! Nu e orange tangerine dar am ridicat-o in 6 saptamani de la depunerea avnsului!
Ce pot sa zic, toata lumea zice ca a fost un caz fericit, dar merita incercat!
succes si sper sa fie si la tine la fel de bine!Eu am mers foarte mult pe ideea ca m-au inselat cu termenul de livrare, ca trebuiau sa fie sinceri si daca nu mi-ar fi convenit termenul initial de livrare ma orientam spre alta firma de masini! biggrin.gif beer.gif
F L O R i N
Au mai fost cazuri asemanatoare chiar cu Wolkswagen Passat unde dealerul i a spus omului ca i livreaza masina peste doua luni si cand a dat telefon peste doua luni i au spus ca masina este pe banda.La mine s au tinut de cuvant si chiar mi au adus o mai repede de doua saptamani cat imi spusesera initial.Deci sunt cazuri si cazuri.Daca te certi cu ei tot nu rezolvi nimic.Iti urez bafta,mult calm si te invit la Ploiesti sa ti iei masina biggrin.gif
Silviu84641
Faza cu masinile pe stoc, s-ar putea sa fie adevarata. M-am uitat cu dealerul pe aplicatia aia a lor cand am comandat-o pe a mea si intradevar, nu aveau nimic la Curtici la momentul respectiv (acum 1 sapt jumate), asa ca am comandat una care se fabrica in sapt 33 sau 34 si care ar trebui sa ajunga la dealer si in posesia mea in prima sau a 2-a sapt din septembrie... Sper sa nu am si eu suprize de genul asta.
Pe 1, eu zic sa te duci peste ei si calm sa discuti situatia si sa vezi ce poti obtine in favoarea ta. Nu uita si de OPC.

Edit: scuze, la mine e vorba de Octavia, care nu era deloc pe stoc.
F L O R i N
La mine despre Octavia este vorba si tot asa gasise mai multe culoarea gri metalizat dar fara mp3 si a mai scotocit pe acolo si au gasit cu mp3 si de la plata avansului a durat 10 zile.Am dat avansul pe 7 august si mi au adus masina pe 17.Am ramas surprins cand am citit ca de la plata avansului dureaza 8 saptamani pana la livrare.
tudor83320
La mine acum nu mai este vorba despre ce a zis verbal dealerul ca daca as sta sa o iau pe partea asta...mi-a zis ca "in maxim 8 saptamani dar mai mult ca sigur ajunge mai devreme".Eu vorbesc acum despre ce scrie in contractul incheiat si datat la 07.iulie.2006.Iar in contract scrie negru pe alb:term.de livrare este de 8 saptamani.Si daca ar fi fost vb.de 1-2-3 zile intarziere,nu era nici o problema,dar 3-4 saptamani mi se pare chiar culmea nesimtirii,la fel ca si scuzele lor penibile.Nu am de gand sa astept pana pe 1 sept.,maine il sun pe dealer si-i spun ca in 24 de ore vreau un raspuns ferm daca pana la data de 1 sept vor face rost de masina,sau macar de una asemanatoare,sa vb.cu directorul de vanzari,cu ceilalti dealeri,nu ma intereseaza.Si in functie de raspunsul lui poimaine ma duc direct la avocat.Nu de alta,dar chiar nu-mi place sa-si bata cineva joc de banii si de nervii mei.Si reclamatie la OPC am facut deja,dar nu stiu ce se va intimpla.
Butnaru71161
iti doresc multa bafta.
nu stiu daca o sa rezolvi ceva cu avocatul, doar sa-i sperii putin si sa obti ceva avantaje.
Alex72641
Spunea cineva pe aici pe undeva ca a patit acelasi lucru dar la Renault. Oricum scandalul trebuie facut, o reclamatie la OPC de asemenea iar la sfarsit trebuie sa-ti mai dea si ceva "moca". In cazul asta trebuie sa ai gura cat mai mare pt ca ai dreptate si ai tot dreptul cand ai platit ceva sa beneficiezi de tot respectul din partea lor.
Sunt autorizati sa-ti dea o reducere de pana la 8%.
tudor83320
Azi la 15 urmeaza o noua intilnire cu "dusmanul".Sa vedem daca au mai schimbat discursul.Oricum,citind pe net despre livrare la skoda,constat ca daca as primi masina cand zic ei-21-29 septembrie,as fi un adevarat campion al livrarilor intarziate.Pentru asta merit un premiu banuiesc,nu-i asa?
Mihai64798
Bineinteles. Acum, treaba cu avocatul cere bani ... bani pe care e posibil sa nu tii mai recuperezi. OPC-ul (depinde si de cei de acolo - in Constanta de obicei faceau treaba buna -) e posibil sa iti rezolve treaba !
RUE
OPC ul a devenit serios.
ieri am trecut prin vama pe la curtici si erau de toate acolo in asteptare.. si fabii am vazut din tren. depind optionalele.

sa ne anunti ce ai rezolvat azi.
Butnaru71161
poti sa faci sesizarea la OPC si pe internet
www.anpc.ro
tudor83320
Da...dupa cum spuneam azi am fost din nou la dealer...repr.de vanzari m-a pasat repede la directorul de vanzari iar acesta cu un tupeu fantastic si cu o lipsa totala a respectului fata de client a inceput sa abereze ca de fapt contractul e intre mine si porche romania,ca inca nu s-a implinit termenul de livrare,etc si ca pana pe 1 sept.ei sunt in termen.Daca nu am masina atunci,discutam atunci.I-am avertizat ca ma duc la OPC si ca-i dau si in judecata.Oricum,am ramas uimit cata nesimtire poate exista in tara asta.Apropo,pe directorul de vanzari de la Open service Iasi il cheama Dan Suru,sincer recomand tuturor sa evite dealerul asta....sunt de o nesimtire crasa...cum se vad cu banii,gata,dispare politetea.Ce nu stiu ei inca e faptul ca am reusit si am filmat cu tel discutiile de ieri si de azi si ma gandesc ffff.serios sa le trimit tuturor televiziunilor,sa vada lumea cine sunt angajatii Openservice Iasi si ce respect au pt.clienti.In rest,reclamatia la OPC e deja facuta ,astept data de 1 sept.si daca atunci nu am masina,ma duc la un executor judecatoresc sa-i pun in intarziere si sa plateasca baietii daune de intarziere.Iar dupa ce voi lua masina daca am sa ma mai intilnesc cu ei puteti fi siguri ca vor avea parte de o fugareala buna si poate si ceva bonus....
Silviu84641
Pacat ca astfel de oameni iti rapesc din placerea pe care o poti avea la cumpararea unei masini noi, si in loc sa fie o sarbatoare, te fac sa iti faci tot felul de nervi si sa alergi peste tot pentru a obtine ce ai platit :minigun:
Florin81463
Tudor, nu stiu cum e contractul tau redactat, merita citit cu atentie, dar in al meu, incheiat la Porsche Bucuresti Vest 1 era scris foarte clar ca dupa cele 8 saptamani daca intarzie platesc penalitati dar erau ceva de genul 10000 de lei vechi pe zi, adica o suma infima biggrin.gif , pe cand eu, daca nu ridicam masina in 3 zile de la sosirea in curte la ei plateam taxe de stationare de 50 euro pe zi iar dupa alte 7 zile pierdeam masina si avansul :bash: ! Ideea e ca probabil e asa si la tine, stai linistit ca sunt asigurati din orice pct de vedere! La mine s-au purtat onorabil , adica mi-au oferit fff repede aceeasi masina ca dotari dar alta culoare! Am aflat ca daca vor, pot face rost de masina de la alt dealer, se cam inteleg intre ei!Sfatul meu e sa discuti calm cu ei, daca vor cu adevarat pot!
BAFTA MULTA!
ionut83652
QUOTE(tudor83320)
Da...dupa cum spuneam azi am fost din nou la dealer...repr.de vanzari m-a pasat repede la directorul de vanzari iar acesta cu un tupeu fantastic si cu o lipsa totala a respectului fata de client a inceput sa abereze ca de fapt contractul e intre mine si porche romania,ca inca nu s-a implinit termenul de livrare,etc si ca pana pe 1 sept.ei sunt in termen.Daca nu am masina atunci,discutam atunci.I-am avertizat ca ma duc la OPC si ca-i dau si in judecata.Oricum,am ramas uimit cata nesimtire poate exista in tara asta.Apropo,pe directorul de vanzari de la Open service Iasi il cheama Dan Suru,sincer recomand tuturor sa evite dealerul asta....sunt de o nesimtire crasa...cum se vad cu banii,gata,dispare politetea.Ce nu stiu ei inca e faptul ca am reusit si am filmat cu tel discutiile de ieri si de azi si ma gandesc ffff.serios sa le trimit tuturor televiziunilor,sa vada lumea cine sunt angajatii Openservice Iasi si ce respect au pt.clienti.In rest,reclamatia la OPC e deja facuta ,astept data de 1 sept.si daca atunci nu am masina,ma duc la un executor judecatoresc sa-i pun in intarziere si sa plateasca baietii daune de intarziere.Iar dupa ce voi lua masina daca am sa ma mai intilnesc cu ei puteti fi siguri ca vor avea parte de o fugareala buna si poate si ceva bonus....


cred ca e bine sa daca nu ai alt delerskoda in oras sa iti vezi de treaba ta ca alfel la garantie ai belito eu am patito cu un rrenault si miau distrus masina am batut atunci 6 insi incepand cu inginerul pana la doi prosti de mecanici si agentul lor de paza dar spre fericirea mer acel service sa inchis in 2 luni si a aparut alt concesionar si asa am garantie in continuare caci la ei nu mai aveam ce cauta deci nu stiu cat de utila e partea cu scandalul daca nu ai alta alternativa pentru garantie esti la mana lor daca nu faci reviziile la timp si intrun service skoda ai pierdut garantia pe masina deci un sfat prietenesc mai gandestete
tudor83320
Interesant mod de a gandi ai.Ce intelegi tu prin a-mi vedea de treaba mea?Adica eu le-am dat banii,m-au mintit (a se citi INSELAT) in cel mai penibil mod si eu ar trebui sa stau linistit si sa astept acum sa-mi aduca ei masina cand au chef,nu?Uite tocmai datorita fricii oamenilor ca vai de mine o sa am probleme cu ei dupa aia....tocmai de aia isi permit sa se poarte asa.Si la urma urmei prefer sa fac reviziile la alt service autorizat de prin zona,chiar daca trebuie sa fac 200 km decat sa ma mai duc la ei.Si sincer,nu cred ca pe banii nostri ar trebui sa tacem si sa inghitim tot doar de frica.Bafta
Francisc92174
Asa cum zice si Butnaru, fa o sesizare la OPC pe net poate o sa rezolvi ceva la www.anpc.ro
bebeko
Chiar asa , ce vesti noi mai ai Tudor ???? :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.