Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Folie autorizata sau neautorizata???
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Mircea83281
Salutare,
Pentru inceput, am si eu folie pe geamurile din spate si luneta de la LLUMAR.
M-a oprit si pe mine un politist zelos pe la Dristor, si s-a aratat foarte curios de foliile mele de pe geamurile din spate. Mi-a spus ca nu am voie si ca-mi ia talonu. I-am explicat ca sunt autorizate si ca am si niste foi care atesta ca sunt certificate RAR. El nu ca pe laterale nu am voie si, conform nu stiu carui articol de lege sau ceva de genu, nu sunt autorizate nici astea, nici alea 3M, si de fapt nici o folie nu este autorizata.
Intrebarea mea, este adevarat, nici o folie nu este autorizata, sau nu avea individu ce sa zica???
vma
Este foarte buna intrebarea. Eu am folii din fabrica. Am facut omologarea la RAR cand am adus-o in tara si a fost ok, nu au zis nimic de folii. Eu nu am nici acte care sa ateste omologarea foliilor ca daca is din fabrica normal ca nu am nimic. Cum atest eu chestia asta?
Mircea83281
Nimeni nu stie???
Pot ridica talonu chiar daca am folie 'autorizata'???
Bogdan-223
"La centrele EXPERT DETAILING primesti un Certificat de Conformitate RAR si o Adresa Oficiala din partea Brigazii de Politie Rutiera in care se specifica in mod expres ca foliile sunt autorizate si admise in trafic."
Mihai64798
Din cate stiu eu numai exista nimic care sa se numeasca "Folie Autorizata". In Constanta exista o anumita firma, care apartine unei anumite persoane inalta in functie in Politie (Constanta), care are monopolul acestor folii semi-legale. Ideea este ca daca te opreste cineva si iti cere omologarea pt folii ii arati actul de la firma mai sus amintita si te lasa in pace. Dar daca pleci cu masina la Brasov si te opreste cineva, are tot dreptul sa te amendeze.
Este posibil sa gresesc dar din cate stiu eu singurele geamuri legal alterate cromatic sunt cele ce vin asa din fabrica. Cu alea nu au ce sa iti faca. Orice instalare sau modificare ulterioara a oricarui geam, nu va mai fi autorizat de RAR, prin urmare considerandu-se ilegala.
Dar cum eu nu sunt foarte in tema cu acest cadru legal ce reglementeaza asa ceva poate cineva care lucreaza in domeniu sau pe aproape sa ne edifice si pe noi. blush.gif
r4mp
ce tampenie biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif adica in Cta te lasa pt ca e firma lu tzefu al mare? si stau aia de frica aluia? wub.gif romania
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.