Help - Search - Members - Calendar
Full Version: xc90
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
nicoleta85136
Dat fiind ca nu cunosc prea multe despre masini, voi ce ziceti se merita sa investesc in XC90 diesel blush.gif
Horia65398
Ce te retine s-o vezi ? Fa-ne o vizita, plimba-te cu ea, atinge borddul, etc, etc. Cum ti se pare ideea? biggrin.gif
nicoleta85136
Stiu cum arata masina (interior+exterior). Ma intrebam daca se merita investitia ca si piese de schimb, uleiuri, service, etc...
viorel83337
QUOTE(nicoleta85136)
Stiu cum arata masina (interior+exterior). Ma intrebam daca se merita investitia ca si piese de schimb, uleiuri, service, etc...


Scuze...dar la asa masina... nu cred.. ca persoana care are bani sa o cumpere isi pune problema ...de un schimb de ulei si ...alte maruntisuri...

In ce priveste... investitia ...ca la orice masina noua ...isi va pierde din valoare in primii 2-3 ani... Asa ca o poti considera o investitie in ....imagine,...in siguranta si in... confort...
nicoleta85136
Desi nu-mi face placere sa ma contrazic cu cineva, tin totusi sa fac acest lucru. Daca am muncit zi si noapte, numai pe drumuri, mi-am privat copilul de prezenta mea si a sotului, practic pe fetita noastra o creste mama mea, cum sa arunc cu banii pe fereastra? Da, recunosc, nu o ducem chiar ca un roman de rand, poate ceva mai bine, dar asta nu inseamna ca trebuie sa arunc banii, ca numai noi stim cum i-am facut. M-a deranjat remarca ta, ca as investi in imagine. Nu fac acest lucru, multumesc lui Dumnezeu, nu sunt nici miss dar nici sperietoare de ciori, am un sot care se simte atras de mine si cu, si fara masina, am un copil care ma iubeste neconditionat, asa incat remarca cu imaginea zic eu ca e un pic cam deplasata. Cred ca e doar o parere a ta, dar sa stii ca si femeile stiu sa faca bani multi, uneori mai bine decat barbatii! Si crede-ma, cand spun bani, chiar multi bani inseamna. Poate ma pricep bine la cumparat pantofi, fuste, costume, samd, dar nu inseamna ca nu pot sa intreb anumite lucruri la care chiar nu ma pricep. Daca voiam sa-mi iau o Dacie nu mai intrebam pentru ca am condus 10 ani, am ramas cu ea in mijlocul drumului, si stiu si eu cum arata un jigleor, cum se curata o bujie. Nu ma astept ca intretinerea unei masini bune sa fie mai ieftina decat a unei Dacii, de exemplu, dar nici nu pot sa ignor anumite aspecte financiar-contabile care se inregistreaza intr-o firma.
Oricum m-am decis la un Audi A6 Qouatro.
Horia65398
Nicoleta, ai vorbit ca un client Volvo pur sange, nu stiu ce cauti la Audi biggrin.gif . Dincolo de gluma, vino sa vezi noul S80 inainte de a perfecta un eventual deal pentru masina. Ambele apartin aceluiasi segment, insa S80 este mult mai noua (lansata la inceputul anului) si din punct de vedere tehnologic are multe de spus.


Best,

Horia
viorel83337
Iarta-ma... daca tu crezi ca raspunsul meu a fost cam...deplasat ...dar raman la aceiasi parere : Investitia intr-o masina noua fie ea Volvo ,Audi sau... Mercedes ,o faci in primul rand ca iti doresti o masina buna,pentru confort ,siguranta si... imagine ...eu cel putin asa vad lucrurile...poate gresesc...In ce priveste modul cum iti castigi tu banii...tot respectul si toata ...consideratia mea..

Cat despre alegerea ta in ce priveste ...masina... oricare ar fi ea ...eu iti doresc sa-ti gasesti masina care vi se potriveste cel mai bine....Bafta!
nicoleta85136
Scuze, poate am fost un pic cam dura, dar cand am vazut mesajul tau tocmai venisem de pe la diferite reprezentante din Iasi unde prezentarea masinii incepea cu ".... da bine la imagine, etc ...". Inca odata scuze dar dupa ce auzi o zi intreaga cuvantul imagine, ba mai mult unul din dealeri mi-a zis ca nu-mi trabuie o masina prea puternica pentru ca sunt femeie, auzi si tu ce imi spune......, imi venea sa-i dau cu ceva in cap de nervi. Si iata ca am rabufnit pe tine,Horia, pentru a 3-a oara, scuze!
nicoleta85136
Scuzele erau adresate lui Viorel!
viorel83337
QUOTE(nicoleta85136)
Scuzele erau adresate lui Viorel!


Mutumesc... nu-i problema...totusi te rog sa ne spui si noua la ce masina te-ai oprit...pana la urma ? daca ai mers cu ea...? si care sunt primele impresiii??
cristian79720
chiar astazi am vazut noul S 80.chiar merita vazut.acum in alegerea masinii trebuie stiut ce iti doresti de la ea?altfel ori ce parere poate fi subiectiva.XC 90 arata super si eu am dorit la un moment dat dar mi-am luat un seria 5 de la bmv,pt ca asta era mai aproape de ce imi doream.despre preturi mi-se pare pertinenta parerea ta ca trebuie sa te interesezi de toate costurile.doar cei care castiga fara munca pot ignora aceste elmente.ce pot spune eu este ca la S40 o revizie costa 12-13 mil lei din 10-in 10 mii km.nu imi pare mult dar cred ca este cam des .la bmv este cam 15 mil la 20 mii km,si este o cls superioara.la Xc 90 nu stiu preturi.in cls de pret si performante de la xc 90 mai este lexus 300,bmv x5,si lista poate continua.la nivelul asta de pret poti cumpara chiar masina pe care o doresti.iti doresc succes si o alegere de care sa fii mandra,si de care sa te bucuri impreuna cu cei dragi.
sa auzim de bine
Horia65398
O Revizie la XC90 costa in jur de 15-16 mil lei. Cat despre obligativitatea ei la 10,000 km, despre care s-a discutat mai demult..nu este batuta in cuie la 10 mii, este doar recomandata. Poti face service-ul din 11 in 11 mii, din 12 in 12 mii, din 13 in 13 mii nu se pierde nici garantie si nu te costa nici mai mult. Valoarea de 10 mii km este doar o referinta, se are in vedere praful din Ro, gropile si stilul smuls in care este condusa o masina, datorita conditiilor de trafic.

Cristian, dupa cum ti-am spus si ieri, S80 e o belea de masina la un pret mai mult decat Ok pentru clasa ei. Daca mai avem in vedere si noul C70 cc, noul C30 din toamna..o sa ai ce vedea la Volvo anul asta. :punk: :punk: :punk:

Best,
Horia
liviu85815
Buna tuturor,
tocmai am aflat de acest forum siimi face placere - ca mare fan volvo - sa intru pt prima data. De cand am permis - acum am 21 de ani - am schimbat 5 volvo - toate din seria 40 - un S si 4 V. De o saptamana mi-am adus din Germania un V,de care sunt incantat. Am o serie de intrbari pt cei mai experimentati ca mine, dar le las pe zilele care vin. In ceea ce priveste SUV-ul Volvo, consider ca e o alegere interesanta, o alternativa eleganta la un Touareg, de exemplu. Nu stiu exact care e rata de devalorizare la XC....aici s-ar putea sa fie ceva aspecte negative.
Bogdan70756
Eu am ramas putin dezamagit de dimensiunile lui XC90. E doar cu f. putin mai mare decit S60 (daca nu ma insel e bazat pe S60) si cum eu am 1,96 inaltime am aceleasi probleme ca si in S60-ul meu. E drept ca ramine mai mult loc in spatele meu (la S60 un adult nu incape in spatele meu). Probabil ca nu o sa ai problema asta.

In rest numai de bine. Si eu am evaluat-o ca posibile achizitie dupa ce termin su S60-ul dar nu mai vreau sa repet istoria cu S60-ul. Imi face cu ochiul un LandCruiser dar nu sint hotarit inca.

Mi-a placut aia a lui Horia "ca un client Volvo". Parerea mea despre ei poti s-o gasesti in alte topicuri, in special ala cu pareri despre service. Acolo sunt o gramada de intrebari fara raspuns. Poate ca n-ar strica sa te uiti pe acolo sa vezi si ce probleme au avut unii posesori de Volvo. De revizii nu are rost sa vorbim aici. Am pus o intrebare acolo despre asta in alt topic si inca astept raspuns...
sote
Da ce dreak ai ma? Cine te plateste sa "bagi din burta" contra volvo??

Esti obositor deja. Du-te si vinde masina si ia-ti un avion, poate asa schimbi si tu "rubrica".

PS Fac pariu ca nu ai nici un Volvo . :spam1:
Bogdan70756
Da tu lucrezi la Volvo cumva de esti asa de intepat?

Nu bag nimic din burta si daca ai citi cu atentie pe unde am postat ai vedea ca pretenu Horia a verificat istoricul masinii si nu a negat nimic din ce am spus. Auzi la el "din burta"! Tu daca ai da 36.000 de euro pe o masina si ai avea probleme si ai face peste 10.000 Km pe drumuri de service nu te-ai oftica? Sau poate tu nu muncesti pt. bani? Ii cultivi in gradina?
Horia65398
QUOTE(Bogdan70756)
Nu bag nimic din burta si daca ai citi cu atentie pe unde am postat ai vedea ca pretenu Horia a verificat istoricul masinii si nu a negat nimic din ce am spus. Auzi la el "din burta"!



Ma scuzati ca ma bag in discutie, dar pretenu Horia ar vrea sa stie si el cand a confirmat spusele tale, Bogdan. :wtf:

Baga un link ceva catre postul ala. Atentie: A nu se confunda expresia "Stiu cine sunteti, va cunosc istoria in service", cu "Da, Bogdan, confirm spusele tale". Am spus-o ce-i drept la un moment dat, dar cred cu tarie c-ai interpretat corect nuanta.


Best,

Horia
Bogdan70756
biggrin.gif

Pai la asta ma refeream.

1. Adica am Volvo si acuzatia lui Sote e falsa.
2. Nu ai negat niciodata ce am scris acolo si nici nu ai confirmat, doar ca ai evitat raspunsuri directe la intrebarile concrete puse de mine. Chiar am apreciat baletul in jurul intrebarilor. E demn de o cariera in politica. biggrin.gif
sote
QUOTE(Bogdan70756)
Da tu lucrezi la Volvo cumva de esti asa de intepat?

Nu bag nimic din burta si daca ai citi cu atentie pe unde am postat ai vedea ca pretenu Horia a verificat istoricul masinii si nu a negat nimic din ce am spus. Auzi la el "din burta"! Tu daca ai da 36.000 de euro pe o masina si ai avea probleme si ai face peste 10.000 Km pe drumuri de service nu te-ai oftica? Sau poate tu nu muncesti pt. bani? Ii cultivi in gradina?


Am citit foarte atent tot ce se scrie despre Volvo. Ma intereseaza partile bune si deasemenea cele rele. Problema ca nu apuca unu' sa aduca vorba de un Volvo ca sari ca si ars si arunci cu noroi. Iti inteleg frustrarea legata de problemele avute cu masina si asta mi-a da de gandit. am cautat informatii despre Volvo in N locatii dar una peste alta cred ca am facut o alegere foarte buna achizitionand o astfel de masina.
Nu lucrez pentru Volvo (desi as vrea).
Pe mine personal ma deranjeaza faptul ca la fel ca tine trebuie sa fac multi km pana la un service Volvo dar asta e un risc pe care l-am luat in calcul.
Am avut probleme mari cu service-urile masinilor mele anterioare (Peugeot, Vw) dar asta e o alta poveste.

PS in gradina am un ATV de back-up in caz de ceva... smile.gif)

Bafta in continuare.
Bogdan70756
Ok. Eu nu am vorbit de rau XC 90-ul. Dezamagirea legata de dimensiuni e un caz particular care mi se aplica numai mie din cauza inaltimii mele (si a unor kg in plus, ca sa fiu cinstit blush.gif ). Dupa cum am zis, in rest numai de bine. Nu am avut XC90 si nu pot sa vorbesc despre el. Mie imi place mult cum arata chiar am vrut sa iau initial un XC90 in loc de S60 dar buzunarul nu mi-a permis sa ma intind mai mult de S60.

Chestia cu service-urile e generala, nu se aplica numai la Volvo, iar altii au probleme mai mari decit ei. Eu am incercat doar sa am o conversatie deschisa cu ei pe niste teme reale. Daca si-ar asuma niste lucruri si ar incerca sa le rezolve as fi multumit. Insa nu suport aburelile tipice si ma enervez cind incearca sa le serveasca desi vad ca nu sunt inghitite. Eu nu vreau sa arunc cu noroi dupa cum spui ci doar vorbesc din proprie experienta. Partea cu service-ul e deseori ignorata in procesul de achizitie a masinii. Indiferent ce masina imi voi lua in continuare unul din lucrurile pe care le voi cauta va fi un service in Craiova. Stiam ca un drum dus intors la service inseamna 500km dar nu ma asteptam sa il fac atit de des...
V70XC86504
Nicoleta...la banii astia eu zic sa nu te grabesti.
Sfatul meu:
Fa un drivetest cu XC90, Touareg si Noul ML.Daca se poate sa mergi cit mai mult cu ele...asa iti dai seama cel mai bine.
Succes.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.