Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Legislatie
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Ionut85135
Buna ziua si bine v-am gasit!
As dori sa stiu unde pot gasi o legislatie, ceva, care sa ma lamureasca ce trebuie facut, ce acte sunt necesare pentru aducerea unei masini din afara.
Sa zic ca m-ar ajuta un prieten, mi-ar lua-o din Germania.. Acolo ar fi simplu de cumparat, in tara, ce trebuie facut, sau cum trebuie procedat sa o pot trece pe numele meu, sa o inmatriculez etc etc...
Mentionez ca bugetul nu-mi va permite sa iau ceva nou, deci, masina va fi de prin anul 2000 sau chiar mai inainte.. In acest caz mai poate fi inmatriculata?
Ce vechime, maxima, poate sa aiba pentru a fi inmatriculata?
Multumesc!
James Kilowatt
Ca sa poata fi inmatriculata trebuie (deocamdata) sa fie minim Euro3. Asta inseamna practic sa fie dupa 2000 in general, cam atunci au bagat majoritatea constructorilor Euro3. Sigur va fi euro3 dupa 2001, pentru ca a devenit obligatoriu in toata europa.
Ionut85135
Multumesc!
Oricum, din ce am mai citit pe forum, m-au cam speriat taxele de import... Adevarul e ca nu se stie nimic precis, sau eu, nu am reusit sa ma lamuresc pe deplin, deocamdata.
Am vazut ca s-au platit taxe vamale pentru masini SH intre 2000 si 7000!!! Euro... Parerea mea ca 7000 E e groaznic de mult... Bineinteles, si valoarea masinii era maricica.
Stie cineva din experianta cam la cat ar ajunge texele pentru o masina SH cu valoare in jur de 5000E? Spre exemplu, de pe www.mobile.de am gasit un
VW diesel, Euro3.
Cam la cat ar ajunge toate taxele (vamale, inmatriculare, etc) ?
Va multumesc!
Mariustom
Salutare :wave:
Ionuț, bagă de seamă: anunțurile fără telefon, sau cu telefon dubios, gen 111111 sau altele, unde nu-ți va răspunde niciodată la telefon, anume ca să dai mesaj, ca și anunțurile dubios de atractive, sunt ȚEPE.
Așa că, mare atenție, nu fi copil :bash: .
Ionut85135
Da, Marius, e clar..
Mai sus am postat doar un exemplu... Anume.. gasesc o masina pe care cred ca mi-as permite-o, am pe cineva care sa mi-o aduca (sa zic ca persoana respectiva se pricepe cat de cat ), adusa in tara, mai departe e problema mea si de aceea as fi dorit sa stiu cam cat m-ar ajunge taxele pentru o masina in jur de 5000E, bineinteles ceva mai veche ... Daca ar mai fi si acelea in jur de 4 - 5000 E, atunci m-as lasa pagubas...
Ma gandesc ca daca pentru o masina ce ar valora in jur de 5000E, taxele ar fi cam de 1000 - 1500E.. s-ar merita...
vick
prietenul tau care-ti aduce masina, sa negocieze cu neamtu sa treaca pe factura ca masina are ceva defect si sa treaca o valoare mai mica de bani......pentru ca apoi sa nu plateasca asa de mult vama, plateste doar raportat la suma de pe factura.... :wave:
Ionut85135
Multumesc!
Deci, pana la urma se plateste si in functie de valoarea masinii, nu numai dupa tabelele pe care le au ei la granita.
Am mai rasfoit forumul.. sunt multe lucruri interesante.... am mai invatat cate ceva...
Orice sfat e binevenit!
Eduard RO
Poate sa treaca si 2 euro pe factura.La vama au ei tabele in functie de masina si vechime.
PAP54381
Poate sa spuna cineva unde pot gasi noile prevederi in cea ce priveste inmatricularea si radierea autoturismelor?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.