Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Negrul in timp se "matuieste" ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Arabu84756
Asta am citit pe undeva (nu mai stiu pe unde, sa ma tai). biggrin.gif

Dar, chiar asa, dupa 1 -2 ani "se matuieste" (din loc in loc) ?. (Este vorba despre VW. Polo Happy).

Ca vreau s-o iau neagra. Nu ma pricep.

Va rog, spuneti cat mai repede ca poimaine ma duc sa dau comanda, la ora 11:00 plec de acasa.

biggrin.gif beer.gif
madalina
Yarisul mue a fost negru. Nu era cm patrat unde sa nu gasesti o zgarietura. Cea mai mica imperfectiune se cunoaste pe negru, in 2 ore nici nu zici ca ai spalat masina...Nu s-a matuit la mine pentru ca o ceruiam la fiecare spalare, dar era toata-toata zgariata.

Eu masina neagra nu ma iau niciodata.
Arabu84756
E, hai sa nu fim prapastiosi sau sa exageram.
Ori ai avut tu ghinion, ori triunghiul bermudelor s-a mutat in jurul masinii tale. Nici chiar asa.
TLS-09
Se matuieste la fel ca si celelalta dar se vede mult mai clar pe negru. E o culoare pretentioasa deoarece sint vizibile zgirieturile si praful.
Spal-o doar cu jet de apa si in nici un caz cu peria, buretele, cirpa etc.
madalina
QUOTE(Arabu84756)
E, hai sa nu fim prapastiosi sau sa exageram.
Ori ai avut tu ghinion, ori triunghiul bermudelor s-a mutat in jurul masinii tale. Nici chiar asa.


Daca sti deja raspunsul, ce e corect, ce e exagerare, ce e anormal, de ce mai intrebi? blink.gif

Eu ti-am spus parerea mea. E o chestie logica ca pe negru orice imperfectiune sa se cunoasca mai usor decat pe alta culoare. Iar mici zgarieturi apar de la: spalatorii, trecatori binevoitori pe langa masina, criblura, vegetatie pe langa/pe sub care trecem, gheata care se formeaza pe masina, zapada - daca le dam jos de pe masina- etc etc
HalbaSus
Am un prieten care are un polo din 2003 si ~100.000 km negru... tipul o spala de minim 3 ori pe saptamana... dar deobicei masina lui arata foarte bine. Nu am observat sa se fi matuit... cu zgaraieturile si imperfectiunile insa madalina are dreptate, se observa absolut orice urma.
Arabu84756
@ Madalina : Madalina mai, nu am vrut sa te supar, nici sa par ca le stiu pe toate, dar ceea ce ai scris tu mi s-a parut foarte curios. Sa spui ca dupa 2 ore se murdareste este deja exagerare. Sau poate o parchezi pe o strada neasfaltata, cine stie.
Eu nu te-am intrebat de cat de repede se murdareste, sau de cat de repede se vad zgarieturi pe ea, caci asta stiu, CI daca se face mata in timp. Intreb asta deoarece nu am mai avut neagra, ci numai argintiu metalizat.
Tu ai inteles altceva si pe langa asta mi-ai facut si observatie !. Nu este frumos. Dar sa trecem peste asta.

@ TLS-09 : multumesc frumos.

Si deci care ar fi motivele matuirii unei vopsele negre simple ? (nu metalizata sau perlat).
radu66490
eu am o omega neagra,curata e superba,,dar dupa ce o speli in max 5-6 ore se vede praful pe ea
e cred ca cea mai pretentioasa culoare,se vede orice pe ea
dar...curata isi face toti banii
cred ca tot o masina neagra mi as lua
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.